Низомий номидаги Тошкент давлат педагогика университети 3 курс талабасига декан ўринбосари тегажоғлик қилиб, сўнг уни деразадан итариб юборгани айтилмоқда. Бу ҳақда Nemolchi.uz (Sukut saqlama) лойиҳасига талаба Муштарибону Камилова мурожаат қилган.
Маълумотга кўра, 18 октябрь куни у «Зулфия» номидаги давлат мукофотига тавсиянома олиш мақсадида ёшлар ишлари бўйича декан ўринбосари Боғабек Юлдашев хонасига киради. Б.Юлдашев кутиб туришини сўрайди. Қизнинг айтишича, хонадан ҳамма чиқиб кетгач, декан ўринбосари чарчаганлигини айтиб, ундан қаҳва дамлаб беришни сўрайди.
«Қиз қаҳва дамлаш учун чоғланганда эркак эшикни ичкаридан қулфлаб, чироқни ўчиради. Муштарий ниманидир сезгандай яқин дўстига қўнғироқ қилиб, тезроқ етиб келишни сўрайди. Хонадан чиқай деса, эркак уни ушлаб олиб, хонасидаги диванга ётқизмоқчи бўлади. Қиз қаршилик қилади. Эшикнинг у тарафида эса қизнинг дўсти келиб, эшикни очишни сўрайди. Муштарий амаллаб ойна олдига келиб, ёрдамга чақиради. Шунда қизнинг айтишича, эркак уни деразадан итара бошлайди», — дейилади мурожаатда.
Қизнинг сўзларига кўра, у қанчалик қаршилик кўрсатмасин кучи етмай, деразадан пастга тушиб кетади. Боғабек эса деразани ёпиб, жалюзини туширади ва эшикни очади. Қизнинг дўсти «замдекан»ни олиб, пастга тушади. Атрофда йиғилганларга декан ўринбосари қиз ойнадан ўзи сакрагани ва уни ўзи шифохонага олиб боришини айтади.
Мурожаатда келтирилишича, Муштарийни машина орқа ўриндиғига ётқизишади, дўсти ҳайдовчи олдидаги ўриндиққа ўтиради. Йўлда декан ўринбосари қизнинг онасига қўнғироқ қилиб, қиз ойнадан тушиб кетгани ва уни шифохонага олиб боришаётганини айтади. Светофорнинг қизил чироғида қизнинг дўсти орқа ўриндиққа ўтгунча декан ўринбосари қизга ойна артаётиб ўзи тушганини айтишини тайинлайди. Акс ҳолда универститетдан ҳайдаш билан таҳдид қилади. Шу пайт йигит орқа ўриндиққа ўтиб, нима бўлганини сўрайди. Қиз унга секин уни итаришганини билдиради.
Шифокорларнинг айтишича, қиз вақтида олиб келинган. Муштарийга тос суяги синиши, гематомалар ва мия чайқалиши ташҳисини қўйишди. У ҳали бери оёққа туролмаслиги айтилмоқда.
Маълумотга кўра, Муштарибону Камилова каштачилик билан шуғулланган, кўплаб медаллар, сертификатларга эга. «Истиқболли авлод» нодавлат нотижорат ташкилоти вакилларининг таъкидлашича, у тўгараклардаги энг яхши ўқувчилардан бири бўлган.
«Қиз яқинларининг сўзларига кўра, декан ўринбосари томонидан келган одамлар уларга ўз кўрсатмаларини ўзгартиришлари учун пул таклиф қилган. Боғабек Юлдашев эса ҳаммага қиз ўз жонига қасд қилган деяпти. У ўқиган факультет талабаларини тўлиқ онлайн таълимга ўтказишди. Бу билан нимани сир тутишмоқда?», — деб ёзади Nemolchi.uz.
Лойиҳа вакиллари 22 октябрь куни Муштарий воқеасини Ўзбекистон ИИВ ҳузуридаги хотин-қизлар масалалари бошқармасига юборганини маълум қилди. Бироқ ҳалигача расмий муносабат билдирилмаган.
Бош прокуратура матбуот хизмати хабар беришича, Тошкент давлат педагогика университети талабасини зўрлашга қаратилган хатти-ҳаракатлар амалга оширилганлиги ҳақида хабардаги ҳолат Тошкент шаҳар прокуратураси томонидан ўрганиб чиқилмоқда ва натижалари маълум қилинади.
ИИВ матбуот котиби Шохрух Гиясов «Газета.uz»га хабар беришича, декан ўринбосари Боғабек Юлдашевга нисбатан 19 октябрда 118 (номусга тегиш) ва 105 (қасддан баданга ўртача оғир шикаст етказиш) моддалари билан жиноят иши қўзғатилган. Фуқаро 23 октябрда қўлга олинган.

Студентка третьего курса Ташкентского государственного педагогического университета имени Низами (бывший Пединститут) Муштари-бону Камилова заявила о домогательстве со стороны заместителя декана факультета «Профессиональное обучение», который вытолкнул её из окна, когда она начала кричать о помощи. Об этом сообщил проект Nemolchi.uz.
По словам студентки, 18 октября она пришла к заместителю декана по делам молодёжи Богабеку Юлдашеву, чтобы взять у него характеристику и рецензию для подачи на конкурс на премию Зульфии.
«Он попросил её подождать. Со слов девушки, когда другие люди покинули кабинет, замдекана, ссылаясь на усталость, попросил её заварить ему кофе. Она отвернулась, чтобы это сделать, а он закрыл дверь изнутри и выключил свет. Муштарий заподозрила неладное и связалась с лучшим другом, попросив его быстро приехать. Затем она хотела выйти из кабинета, но заместитель декана схватил её и начал укладывать на диван», — говорится в сообщении.
По данным Nemolchi.uz, девушка сопротивлялась и кричала, по ту сторону двери был молодой человек, который стучал в дверь.
«Муштари удалось вырваться, она подбежала к окну и позвала на помощь. После этого, как сообщает девушка, замдекана начал выталкивать её из окна. Она упиралась, но он переборол Муштари, и она упала на асфальт. Затем он закрыл окно, опустил жалюзи и открыл дверь. Молодой человек схватил Богабека и вместе с ним спустился вниз, к девушке. Собравшимся вокруг людям замдекана сказал, что она сама выпрыгнула и предложил сам отвезти её в больницу», — отмечается в сообщении.
Девушку положили на заднее сиденье автомобиля, а парень сел вперёд на пассажирское.
«По пути в больницу Богабек позвонил матери и сказал, что девушка упала, её везут в больницу. На светофоре парень решил пересесть назад и, воспользовавшись паузой на пересадку, замдекана сказал Муштари, чтоб она сообщила, что упала сама, когда протирала окно. В противном случае, по словам девушки, он угрожал её отчислить. В этот момент молодой человек пересел на заднее сиденье и спросил у девушки, что случилось. Она прошептала ему, что её сбросили насильно», — сообщает Nemolchi.uz.
Муштари Камилова получила перелом таза, гематомы, ушибы и сотрясение мозга. Врачи заявили, что если бы пострадавшую привезли немного позже, её шансы на спасение свелись бы к нулю.
Девушка занималась вышивкой национальной одежды, имеет много медалей, грамот и благодарностей. В ННО «Истикболли авлод» сообщили, что она была одной из лучших учениц в их кружках.
«По словам студенток [вуза], администрация говорит, что Муштари выпала, когда стояла возле окна. Некоторые девушки на условиях анонимности сказали, что приставания со стороны отдельных преподавателей случаются. Но все боятся отчисления, поэтому молчат, а администрация игнорирует такое поведение», — отмечает Nemolchi.uz.
Пресс-секретарь МВД Шохрух Гиясов сообщил «Газете.uz», что 19 октября в отношении Богабека Юлдашева было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 118 (изнасилование) и части 1 статьи 105 (умышленное средней тяжести телесное повреждение) Уголовного кодекса. 23 октября замдекана был задержан.