2023 йил 1 январдан норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари вазирлик, идоралар билан келишишдан олдин лингвистик экспертизадан ўтказилади. Экспертизаларни ўтказиш тартиблари Ўзбекистон ҳукуматининг 28 октябрдаги қарори билан тасдиқланди, дея хабар қилди Адлия вазирлиги.
Лингвистик экспертиза лойиҳани ишлаб чиққан ташкилот раҳбарининг маслаҳатчиси томонидан қуйидаги талаблар асосида ўтказилади:
- жумлаларнинг соддалиги ва қисқалиги, таърифларнинг аниқлиги;
- имло, услубий, грамматик ва орфография қоидаларига мослиги;
- янги атамалар, шунингдек, соҳа атамаларининг тўғри қўлланилганлиги;
- сўз бирикмаларининг ўзаро тўғри боғланганлиги;
- баённинг тизимлилиги ва ифодали кетма-кетлиги.
Маслаҳатчи ёхуд мутахассис 3 кун ёки шартномада белгиланган муддатда лингвистик экспертизадан ўтказиш натижаси бўйича аниқланган хато ва камчиликларни бартараф этиш юзасидан тавсияларни кўрсатган ҳолда хулоса бериб, лойиҳани ишлаб чиқувчига тақдим этади.
Шунга кўра, лойиҳа матни қайта ишланиб, келишиш учун вазирлик ва идораларга юборилади.
Лойиҳада қуйидагиларнинг қўлланилишига йўл қўйилмайди:
- оғзаки нутқ шакллари;
- давлат тилида тенг маъноли сўзлар ва тушунчалар мавжуд бўлган тақдирда, чет тиллари атамалари;
- эскирган ҳамда кўп маънони англатадиган сўзлар ва иборалар, мажозий таққослашлар, сифатлашлар, киноялар;
- аббревиатура ва қисқартмалар (умумий қабул қилинган аббревиатура ва қисқартмалар бундан мустасно).

С 1 января 2023 года проекты нормативно-правовых актов (НПА) будут проходить лингвистическую экспертизу до согласования с министерствами и ведомствами. Порядок проведения экспертизы утверждён постановлением правительства Узбекистана от 28 октября, сообщило Министерство юстиции.
Лингвистическая экспертиза проводится советником руководителя организации, разработавшей проект, на основании следующих требований:
• простота и лаконичность фраз, точность определений;
• соблюдение орфографических, стилистических и грамматических правил;
• правильное использование новых и отраслевых терминов;
• правильность структуры и последовательность изложения.
Согласно документу, советник или специалист даёт заключение с указанием рекомендаций по устранению ошибок и недостатков в течение трёх дней или в срок, установленный договором. На основе рекомендаций текст документа перерабатывается и направляется в министерства и ведомства для согласования.