29 октябрь куни Марказий сайлов комиссияси навбатдаги мажлисда Шавкат Миромонович Мирзиёевни кейинги беш йил давомида Ўзбекистон президенти лавозимига сайлангани ҳақидаги қарорни қабул қилди, деб хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
24 октябрда бўлиб ўтган сайловларда иштирок этган сайловчиларнинг умумий сони — 16 млн 212 минг 343 нафарни ташкил қилган, шундан муддатидан олдин 421 минг 176 нафар киши овоз берган.
ЎзЛиДеП партиясидан номзоди илгари сурилган Шавкат Мирзиёевни — 12 млн 988 минг 964 нафар (80,1%) фуқаро қўллаб қувватлаган.
ХДП партияси номзоди Мақсуда Ворисовани эса — 1 млн 75 минг 16 (6,6%) киши президентликка муносиб деб топган.
«Миллий тикланиш» партияси номзоди Алишер Қодировга — 888 минг 515 нафар (5,5%) фуқаро овоз берган.
Экопартия номзоди Нарзулло Обломуродов — 670 минг 641 нафар (4,1%) кишининг ишончини қоғона олган.
«Адолат» номзоди Баҳром Абдуҳалимовни қўллаб-қувватлаб — 549 минг 766 нафар (3,4%) фуқаро овоз берган.
Ҳақиқий эмас деб топилган сайлов бюллетенлари сони — 39 минг 443 тани ёки 0,24 фоизни ташкил қилди.
Сайлов кодексига мувофиқ, президент сайлов натижалари эълон қилинган кундан эътиборан икки ойдан кечиртирмай Олий Мажлис йиғилишида қасамёд қилган пайтдан эътиборат лавозимга киришади.

Центральная избирательная комиссия на заседании 29 октября постановила считать Шавката Миромоновича Мирзиёева избранным на должность президента Узбекистана на следующие пять лет, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Согласно окончательным результатам выборов, в голосовании 24 октября из 20 158 907 включенных в список избирателей приняли участие 16 212 343, что составляет 80,4% от общего числа избирателей.
За Шавката Мирзиёева, выдвинутого от Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана, проголосовали 12 988 964, или 80,12% от общего числа принявших участие в голосовании.
За Максуду Варисову от Народно-демократической партии Узбекистана голоса отдали 1 075 016 человек, или 6,63% избирателей.
За Алишера Кадирова от Демократической партии «Миллий тикланиш» проголосовали 888 515, или 5,48% избирателей.
За Бахрома Абдухалимова из Социал-демократической партии «Адолат» проголосовали 549 766, или 3,39% избирателей.
За Нарзуллу Обломуродова от Экологической партии проголосовали 670 641, или 4,14% избирателей.
Количество испорченных бюллетеней составляет 39 443, или 0,24%.
Согласно Избирательному кодексу, президент вступает в должность с момента принесения присяги на заседании Олий Мажлиса не позднее двух месяцев со дня официального объявления результатов выборов.
На президентских выборах в 2016 году за Шавката Мирзиёева проголосовали 88,61% избирателей, или 15 906 724 человек.