Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов «Россия 24» телеканалига берган интервьюсида Афғонистон муваққат ҳукумати билан сўнгги учрашувлар ҳақида сўз юритди.
Эслатиб ўтамиз, 7 октябрь куни Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Афғонистон ташқи ишлар вазирлиги раҳбари вазифасини бажарувчи Амир Хон Моттакий билан учрашувда транзит, энергетика ва савдо масалаларини муҳокама қилган эди. Вазир Афғонистоннинг янги раҳбарияти Ўзбекистонга мамлакат ҳудудидан таҳдид ва хавф-хатарлар пайдо бўлишига йўл қўймаслигига «қатъий ва аниқ кафолатлар» берганини айтган эди.
«Бизнингча, „Толибон“ воқеликни яхши англамоқда. Янги ҳукумат ҳақиқатдан ҳам минтақавий ва кенгроқ халқаро ҳамжамиятга қўшилишни хоҳлайди. Улар баъзи ижобий қадамлар ташлашга тайёр», — деди Абдулазиз Камилов.
«Табиийки, қирқ йиллик уруш ва турли мафкуралар мавжуд бўлганидан кейин ўзгаришлар қийин кечади. Шунга қарамай, улар аллақачон баъзи қадамларни қўймоқда, биз буни қўллаб-қувватлаймиз, рағбатлантирамиз ва бу борада улар билан бирга ишлаймиз», — дея қўшимча қилди вазир.
Аниқ бир мисол келтираман: Ўзбекистон чегарасига туташ Балх вилоятига қилган сафаримиздан сўнг эртасига барча қизлар мактабга боришди. Бошқа вилоятлар ҳам шунга эргашдилар. «Толибон» аёллар таълим, тиббиёт ва бошқа соҳаларда ишлашга ваъда бермоқда. Юзи очиқ қизлар, маданиятли кийим: пиджак, галстук, оқ кўйлакдаги ёш дикторлар телевидениеда ишлайди… Яъни, ҳаммаси аста-секин ўзгариб бормоқда", — дея таъкидлади ташқи ишлар вазири.
Унинг қўшимча қилишича, Афғонистоннинг «ўзига хос хусусияти» бор, бу ўз анъаналари, дини ва маънавий қадриятларига эга мусулмон мамлакат. «Бироқ, бизнинг фикримизча, Афғонистон минтақавий оила ва халқаро ҳамжамиятнинг бир қисми бўлишга муносиб бўлиши мумкин. Лекин бунинг учун биз улар билан ишлашимиз керак, — дея таъкидлади Абдулазиз Камилов.
Вазир, шунингдек, Афғонистон муваққат ҳукумати раҳбари ўринбосари Абдул-Салом Ҳанафий бошчилигидаги катта афғон делегациясининг яқинда бўлган ташрифини ҳам эслатди.
«Термиздаги музокараларда муваққат ҳукуматнинг деярли бутун таркиби иштирок этди. Биз нафақат вертикал — мамлакат раҳбарияти даражасида, балки горизонтал йўналишда ҳам ҳар бир вазирлик ва идора ўз ҳаракатларини мувофиқлаштириб бориши учун, деярли барча соҳаларда — чегара хавфсизлиги, иқтисодий алоқалар, савдо, гуманитар ёрдам, таълим соҳаларида ҳамкорлик қилишга келишиб олдик. Мамлакатимизда [афғон] талабалари таҳсил олади ва улар ўқишни давом эттирадилар», — деди ТИВ раҳбари.
Абдулазиз Камилов Афғонистон бўйича Москва форматидаги маслаҳатлашувлар муваффақиятли ўтганини ҳам қайд этди.
«Умуман олганда афғон муаммоси бўйича Ўзбекистон ва Россиянинг қарашлари бир-бирига тўғри келади. Қолаверса, Афғонистон муаммоси каби ўткир муаммо бўйича биргаликдаги ҳаракатларимиз учун ишончли асос яратади», — деди у.
«Москва формати давомида ҳал этишни талаб қилувчи асосий муаммолар аниқланганига эътибор қаратиш лозим. Бундан ташқари, бу бир-бирига ҳеч қандай даъволарсиз, хотиржам руҳда амалга оширилди. Тушунганимиздек, асосийси, биз „Толибон“ билан ҳамкорлик қилишимиз керак», — деди Абдулазиз Камилов.
«Афғонистон билан муносабатларимизга келсак, биз „Толибон“ ҳаракати билан 90 йилларда алоқа ўрнатганмиз. 1999 йилда биз Ўзбекистонда уларнинг ҳозирда (Афғонистон) ташқи ишлар вазири вазифасини бажарувчи Амирхон Муттаки бошчилигидаги делегацияси таклифи билан конференция ўтказган эдик», — деб эслатиб ўтди у.
«Сергей Лавровнинг [Москва форматидаги йиғилишдаги] нутқида бу ҳақиқат эканлиги ва ундан қочиб қутилиб бўлмаслиги ҳақидаги фикри яхши янгради, шунинг учун биз бу йўналишда биргаликда ҳаракат қилишимиз керак. Бошқа муқобил йўл йўқ «, — деди вазир.
«Тўғридан-тўғри алоқада бўлиш, таъсир ўтказиш ва рағбатлантириш, ёрдам беришга ҳаракат қилиш бошқа нарса. Бошқа қитъада ўтириб, инклюзив ҳукумат яратишни талаб қилиш бошқа масала», — дея қўшимча қилди Абдулазиз Комилов.
«Афғонлар ва мусулмон дунёсидаги ҳамкорларимиз билан мулоқот қилиш бўйича тажрибамиздан шуни айтишим мумкинки, Шарқдаги кўплаб муҳим масалаларни ҳал қилишнинг ўзига хос томони бор ва шу сабабли мавжуд стандарт ёндашувлар ҳар доим ҳам самарали бўлавермайди. Шунинг учун биз [афғон ҳамкорлари билан] доимий алоқада бўлишга ҳаракат қилдик», — дея хулоса қилди ТИВ раҳбари.

Министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов в интервью телеканалу «Россия 24» рассказал о последних встречах с временным правительством Афганистана. Текст интервью опубликовала пресс-служба МИДа.
Напомним, 7 октября в Кабуле глава МИД Узбекистана и и. о. главы МИДа во временном правительстве Афганистана Амир Хан Муттаки обсудили вопросы транзита, энергетики и торговли. Министр тогда заявил, что новое руководство Афганистана предоставило «твёрдые и конкретные гарантии» о том, что не допустит возникновения угроз и опасности Узбекистану со стороны страны.
«В нашем понимании, „Талибан“ вполне осознает реальность. Новое правительство действительно хочет быть интегрированным в региональное и широкое международное сообщество. Они готовы предпринять некоторые позитивные шаги», — сказал Абдулазиз Камилов.
«Естественно, после сорока лет войны и существования различных идеологий, изменения будут осуществляться с трудом. Тем не менее, они уже предпринимают некоторые шаги, которые мы поддерживаем, поощряем и будем вместе с ними работать в этом плане», — добавил министр.
«Приведу вам один конкретный пример: после нашей поездки в прилегающей к границам Узбекистана провинции Балх сразу на следующий день все девочки пошли в школу. Этому примеру последовали и другие регионы. Талибы обещают, что женщины будут работать в сферах образования, медицины и других областях. На телевидении работают девушки с открытыми лицами, молодые дикторы в цивилизованной одежде: пиджак, галстук, белая рубашка… То есть постепенно все меняется», — отметил глава МИДа.
Он добавил, что в Афганистане есть «своя специфика», это мусульманская страна со своими традициями, религией и духовными ценностями. «Тем не менее, по нашему мнению, Афганистан вполне может быть и достоин стать частью регионального семейства и международного сообщества. Но для этого надо работать с ними», — подчеркнул Абдулазиз Камилов.
Министр также напомнил о недавнем визите большой делегации Афганистана во главе с заместителем главы временного правительства Афганистана Абдул-Саламом Ханафи.
«Практически весь состав временного правительства присутствовал на переговорах в Термезе. Договорились сотрудничать не только по вертикали — на уровне руководства страны, но и по горизонтали с тем, чтобы каждое министерство и ведомство координировали свои действия, причем практически во всех сферах — безопасность на границе, экономические связи, торговля, оказание гуманитарной помощи, образование. В нашей стране учатся [афганские] студенты и они продолжат свое обучение», — рассказал глава МИДа.
Абдулазиз Камилов также отметил успешное проведение московского формата консультаций по Афганистану.
«В принципе, взгляды Узбекистана и России по афганской проблеме полностью совпадают. Более того, это создает надежную основу для наших совместных действий по такой острой проблеме, как афганский вопрос», — сказал он.
«Необходимо обратить внимание на то, что в ходе московского формата были обозначены ключевые проблемы, требующие своего решения. Причем это было сделано в спокойном духе, без каких-либо претензий в адрес друг друга. Основной смысл заключался, насколько мы здесь понимаем, в том, что с талибами надо работать», — подчеркнул Абдулазиз Камилов.
«Что касается наших отношений с Афганистаном, то с движением „Талибан“ мы наладили контакты еще в 90-х годах. В 1999 году провели конференцию в Узбекистане с приглашением их делегации во главе с Амир Ханом Муттаки, который сегодня является исполняющим обязанности министра иностранных дел [Афганистана]», — напомнил он.
«Очень хорошо в выступлении Сергея Лаврова [на заседании Московского формата] прозвучала мысль о том, что это реальность и от нее никуда не уйдешь, потому надо вместе работать на этом направлении. Других альтернатив нет», — сказал министр.
«Одно дело иметь прямой контакт, пытаться влиять и поощрять, помогать. Другое дело, сидя на другом континенте, требовать создания инклюзивного правительства. Это разные вещи», — добавил Абдулазиз Камилов.
«Из нашего опыта общения с афганцами и партнерами в мусульманском мире могу сказать, что решение многих важных вопросов на Востоке имеет свою специфическую сторону, в связи с чем существующие стандартные подходы не всегда являются продуктивными. Поэтому мы постарались иметь постоянные контакты [с афганскими партнерами]», — заключил глава МИДа.