Facebook асосчиси Марк Цукерберг компания номини Меtа`га ўзгартирганини маълум қилди. Компания барча иловалар ва технологияларни янги бренд остида бирлаштириб, одамлар мулоқот қилиши, жамоалар яратиши ва бизнесни ривожлантириши мумкин бўлган «метаолам»ни қуриш ниятида.
«Метаоламнинг ўзига хос хусусияти борлик ҳисси бўлади — гўё сиз бошқа одамнинг ёнида ёки бошқа жойда бўлгандек. Ўзини бошқа одамга яқин ҳис қилиш ижтимоий технологияларнинг асосий орзусидир. Шунинг учун биз уни йўлга қўйишга эътибор қаратишга қарор қилдик», — деди Марк Цукерберг Facebook Connect 2021 тақдимотидаги нутқида.
«Метаолам интернетдаги бугунги ижтимоий тажрибаларнинг гибридига ўхшаб кетади, баъзан уч ўлчовга кенгаяди ёки жисмоний дунёга проекцияланади. Бу сизга, ҳатто бирга бўлолмасангиз ҳам, бошқа одамлар билан ёрқин таассуротларни баҳам кўришга ва жисмоний дунёда қила олмаган нарсаларни биргаликда бажаришга имкон беради. Бу бизнинг компаниямиз учун янги бўлим очадиган ижтимоий технологияларнинг узун рўйхатидаги навбатдаги қадамдир», — дейилади интернет гигант баёнотида.
Meta акциялари биржада MVRS тикери остида рўйхатга олинади. Компаниянинг корпоратив тузилмаси, шунингдек, миссияси («Инсонларни бирлаштириш») ва иловалар номлари (Facebook, Instagram, WhatsApp, Oculus ва бошқалар) ўзгаришсиз қолмоқда. Бироқ, компания бренди энди фақатгина Facebook билан чамбарчас боғлиқ бўлмайди, бу «биз бугун қилаётган барча ишларни акс эттира олмайди, келажакни айтмаса ҳам бўлади», деди Марк Цукерберг.
Унинг таъкидлашича, компания учун хавфсизлик ва шахсий маълумотларни ҳимоя қилиш, шунингдек, очиқ стандартлар ва ўзаро мувофиқлик (турли платформалар билан мослик) масалалари устувор бўлади.
Охирги бир неча ой ичида Facebook ребрендингини эълон қилиши кутилган эди. Бу компаниянинг ички ҳужжатларини эълон қилиш билан боғлиқ можаро фонида содир бўлган. Аввалроқ Facebook монополияда ва ёлғон маълумотлар тарқатилишига қарши етарлича курашмаганликда айбланган эди.

Основатель Facebook Марк Цукерберг заявил о смене названия компании на Meta. Объединив под новым брендом все приложения и технологии, компания намерена построить «метавселенную», где люди могут общаться, создавать сообщества и развивать бизнес.
Выступая на презентации Facebook Connect 2021, Марк Цукерберг сказал: «Особенностью метавселенной будет ощущение присутствия — словно вы находитесь рядом с другим человеком или в другом месте. Чувствовать себя рядом с другим человеком — это основная мечта социальных технологий. Вот почему мы решили сосредоточиться на построении этого».
«Метавселенная будет ощущаться как гибрид сегодняшнего социального опыта в интернете, иногда расширяясь до трёх измерений или проецируясь в физический мир. Она позволит вам делиться яркими впечатлениями с другими людьми, даже когда вы не можете быть вместе, и делать вместе то, чего вы не могли бы сделать в физическом мире. Это следующий этап в длинном списке социальных технологий, открывающий новую главу для нашей компании», — говорится в сообщении интернет-гиганта.
Акции Meta на бирже будут торговаться под тикером MVRS. Корпоративная структура компании остаётся без изменений, как и миссия («Объединять людей») и названия приложений (Facebook, Instagram, WhatsApp, Oculus и другие). Однако бренд компании теперь не будет тесно связан с одним лишь Facebook, который «не может отражать всё, что мы делаем сегодня, не говоря уже о будущем», отметил Марк Цукерберг.
Он подчеркнул, что приоритетными для компании будут вопросы безопасности и защиты частной информации, а также открытые стандарты и интероперабильность (совместимость с разными платформами).
Объявление ребрендинга Facebook ожидалось последние несколько месяцев. Оно происходит на фоне скандала, связанного с публикацией внутренних документов компании. Ранее Facebook обвиняли в монополизме и недостаточной борьбе с распространением недостоверной информации.