Давлат активларини бошқариш агентлиги Вазирлар Маҳкамасининг «Бозор ва савдо комплекслари бошқарув тизимини такомиллаштириш ҳамда улардаги давлат иштирокини босқичма-босқич қисқартириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарори лойиҳасини муҳокамага тақдим этди.
Ҳужжатда бозорлар ва савдо марказларининг устав капиталидаги давлат улуши ва акция пакетларини босқичма-босқич сотиш назарда тутилган.
Бундан ташқари, биринчи босқичда эксперимент доирасида давлат улуши сотиладиган бозорлар ва савдо марказлари рўйхатидаги объектларни замонавий кўринишга келтириш, шу жумладан, улар негизида «ҳаммаси бир жойда» тамойили асосида савдо мажмуаларини ташкил этиш шарти билан сотиш режалаштирилмоқда. Президентнинг ўтган йилги қарорида бозорларни нафақат савдо, балки дам олиш ва кўнгилочар марказга айлантириш белгилаб қўйилган эди.
Ҳужжатда 12 та бозор ва мажмуаларни ёпиш ҳам таклиф қилинган.
Бундан ташқари, лойиҳага кўра, бозорлар фаолияти ва мулкий масалалар билан боғлиқ муаммоларни ўрганиш ва ҳал этиш бўйича ҳудудий комиссиялар тузилиши кутилмоқда. Уларга ҳокимлар бошчилик қилади.
Тадқиқот натижалари асосида улар аниқланган муаммоларни ҳал қилиш бўйича йўл хариталарини тайёрлайди. Жумладан, комиссиялар бозорларни модернизация қилиш, инфратузилмани яратиш, хизматларни рақамлаштириш, деҳқонлар, фермер хўжаликлари ва тадбиркорлар учун шарт-шароит яратиш бўйича талабларни, бозорлар ва мажмуаларни хусусийлаштириш шартлари, муддатлари ва усулларини ишлаб чиқади.
Хусусийлаштиришга қадар тайёргарлик кўриш ва бозорларни сотувга қўйиш учун Бозорлар ва савдо мажмуаларини бошқариш офиси ташкил этилади. Зарур бўлганда, консалтинг ва аудиторлик компаниялари бозорларни баҳолашга жалб қилинади.
Ҳужжатга кўра, бозор ва савдо комплексларининг устав капиталида давлат улуши устун мавқега эга бўлган корхоналарнинг улуши мавжуд бўлганда, уларнинг улушлари белгиланган тартибда бошқарув органлари қарорлари асосида баланс қийматида устав фондидаги давлат улушини камайтириш ҳисобига маҳаллий давлат ҳокимияти органларига ўтказилиб, яхлит пакетда савдога чиқариш кўзда тутилган.
Лойиҳада хусусийлаштириш режалаштирилган бозорлар ва савдо марказлари рўйхати келтирилган. Рўйхатга 61 та объект киритилган бўлиб, улардан 20 таси Тошкент шаҳрида жойлашган. Булар орасида Тошкент шаҳрида жойлашган Миробод деҳқон бозори, Фарҳод деҳқон бозори, Ўрикзор савдо комлекси, Олой деҳқон бозорлари мавжуд.
Лойиҳа муҳокамаси 16 ноябрга қадар давом этади.
Иқтисодчи Отабек Бакиров лойиҳанинг «хом» эканини қайд этиб, бир қанча саволларни ўртага ташлади. Унинг сўзларига кўра, «бозорларни экспериментал модернизация қилиш, жумладан, „ҳаммаси бир жойда“ тамойили бўйича савдо марказларини яратиш» иборасини турлича талқин қилиш мумкин. Хусусан, бу бозорлар ва савдо мажмуаларининг қайта қурилишини ёки уларни ижарага олиш ҳуқуқини қайта сотиб олиниши кераклигини англатиши мумкин.
Бундан ташқари, Бакиров давлат ёки давлат корхоналари назоратида бўлган бозорларнинг давлат улушлари маҳаллий ҳокимиятлар ихтиёрига ўтказилиши тўғрисидаги қарорни танқид қилди. «Нега? Ҳокимлар яхшироқ бошқарувчи, самаралироқ менежерми? Кейинги беш йилда улар фақат бозор бузиш ва янги бозор қуриб жой сотишдан бўлак яна нималар билан машғул бўлди? Нега бозорларнинг улушлари Агентлик ихтиёрига ўтказилмаяпти? Ахир давлат активларини бошқариш бўйича профессионалларнинг, мутахассисларнинг аксари Агентликда йиғилганку», — дейди иқтисодчи ва бу қарорни «ҳокимларнинг лоббиси бўлиши мумкин» деб атади.
Отабек Бакиров ҳокимларни ҳудудий комиссиялар раислари этиб тайинлаш тўғрисидаги қарорни ҳам танқид қилди.
«Бозорларнинг сотиш муддатлари, усуллари белгиланмаган. Агар шу тарзда қабул қилинса, кейинчалик тендер комиссиясининг ёпиқ протоколлари билан бозорлар ҳоким ва уларнинг югурдак шотирлари қўлига арзимаган суммага ўтиб кетиши эҳтимоли жуда юқори бўлади. Мақсад ўзи қандай? Самарали мулкдорларни яратишми? Ёки бозорларни маҳаллий феодаллар — садоқатли ва лоял ҳокимтўраларга топширишми?» — дея сўраган блогер.
Унинг фикрича, хусусийлаштиришдан асосий вазифа — бозорларни қиммат, жуда қиммат нархда сотиш. Бунинг учун бозорларни барча тоифадаги инвесторларга ҳеч қандай шартлар ва тўсиқлар қўймай очиқ ва шаффоф аукционларда сотиш керак. Лекин бу қонун лойиҳасига киритилмаган.

Агентство по управлению государственными активами представило для обсуждения проект постановления Кабинета министров Узбекистана «О мерах по совершенствованию системы управления рынками и торговыми комплексами и постепенному сокращению государственного участия в них».
Документ предусматривает поэтапную продажу государственной доли и акций в уставном капитале рынков и торговых комплексов. Кроме того, предлагается закрыть 12 рынков и комплексов.
Проектом планируется утвердить перечень рынков и торговых центров, где в рамках эксперимента на первом этапе госдоля будет продана при условии, что объекты будут приведены в современный вид, включая создание на их базе торговых комплексов по принципу «всё в одном месте». Прошлогодним постановлением президента предусматривалось, что рынки превратят в центры не только для торговли, но и для отдыха и развлечений.
Намечено создание территориальных комиссий для изучения и решения проблем, связанных с деятельностью и имущественными вопросами рынков. Их возглавят хокимы.
По результатам исследований комиссии должны подготовить «дорожные карты» для решения выявленных проблем. Они также должны разработать требования по модернизации рынков, созданию инфраструктуры, оцифровке услуг, созданию условий для дехкан, фермерских хозяйств и предпринимателей, а также условия, сроки и способы приватизации рынков и комплексов.
Для предприватизационной подготовки и выставления рынков на продажу будет создан Офис управления рынками и торговыми комплексами. При необходимости к оценке рынков привлекут консалтинговые и аудиторские компании.
Согласно документу, акции и доли госучреждений и предприятий в рынках и торговых комплексах планируется передать хокимиятам путём уменьшения их доли в уставном капитале по балансовой стоимости на основании решений учредителей или руководящих органов.
В проекте представлен перечень рынков и торговых комплексов, которые планируется приватизировать. Список включает 61 объект, 20 из них — в Ташкенте. Обсуждение проекта продлится до 16 ноября.
Экономист Отабек Бакиров отметил «сырость» проекта и поднял несколько вопросов. По его словам, фразу «экспериментально модернизировать рынки, в том числе создать торговые центры по принципу „всё в одном месте“», можно интерпретировать по-разному. В частности, это может привести к реконструкции рынков и торговых рядов, владельцам которых, возможно, придётся заново приобретать право на их аренду.
Кроме того, он подверг критике решение о передаче доли госучреждений и предприятий хокимиятам. «Почему? Хокимияты лучше управляют, они более эффективные менеджеры? Что они делали за последние пять лет, кроме того, что просто разрушали рынки и строили новые, продавая места? Почему рынки не передаются Агентству [по управлению госактивами]? Ведь в агентстве собрано большое количество профессионалов и специалистов по управлению государственными активами», — отметил он, предположив, что это решение могло быть пролоббировано хокимами.
Отабек Бакиров также раскритиковал решение о назначении хокимов председателями территориальных комиссий.
«Сроки и способы продажи рынков не определены. Если документ будет принят в таком виде, в будущем с закрытыми протоколами тендерной комиссии весьма вероятно, что рынки за незначительную сумму перейдут в руки хокимов и их знакомых. Какова вообще цель? Создание эффективных собственников? Или отдать рынки местным феодалам — лояльным и верным хокимам?» — задался он вопросом.
По его мнению, основной задачей проекта о приватизации должна быть продажа рынков по максимально высокой цене. Для этого необходимо выставить рынки на открытые и прозрачные аукционы без каких-либо условий и барьеров для всех категорий инвесторов.