Россиялик ишбилармон ва меценат Алишер Усмоновга қарашли «Санъат, фан ва спорт» хайрия жамғармаси Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан амалга оширилаётган Ўзбекистон маданий меросини сақлаб қолиш бўйича лойиҳаларда ҳамкорлик қилмоқда. Бу ҳақда Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси хабар берди.
«Санъат, фан ва спорт» жамғармаси жаҳонга машҳур япон меъмори Тадао Андо муаллифлигидаги Ўзбекистон Давлат санъат музейининг янги биноси лойиҳасининг дизайн концепцияларини ишлаб чиқиш, князь Николай Романовнинг собиқ қароргоҳини ҳамда Тошкентдаги Замонавий санъат марказини реконструкция қилиш ва пойтахтдаги модернизм архитектурасини асраш бўйича «Модернизм 20/21» лойиҳаларини қўллаб-қувватлаб келмоқда.
Ўзбекистон Давлат санъат музейи янги биносининг қурилиши
Ўзбекистон Ҳукуматининг қарорига мувофиқ Маданият вазирлиги ҳузуридаги Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси томонидан Ўзбекистон Давлат санъат музейи учун янги бино қуриш лойиҳасини амалга оширилмоқда.
Прицкер мукофоти лауреати Тадао Андо сифат ва хавфсизликни таъминлашнинг энг юқори халқаро стандартларини ўзида мужассам этган ҳамда мамлакатимимзнинг тарихий меросини сақлаб қолиш ва «Янги Ўзбекистоннинг янги маданий рамзи бўлишга қодир замонавий музей яратиш ғоясига асосланган» музей биносини лойиҳалаш концепциясини ишлаб чиқди.
Музейнинг дизайн концепцияси кутубхона, маъруза зали, кафе, парк, томдаги терраса, катта кўргазма майдони ва омборни ўз ичига олади.
Князь Николай Романовнинг собиқ қароргоҳини реконструкция қилиш лойиҳаси
Ўзбекистон Вазирлар Маҳкамасининг қарорини бажариш мақсадида 2019 йилдан бошлаб жамғарма томонидан князь Николай Константинович Романовнинг собиқ қароргоҳини реставрация қилиш ва уни кейинчалик Ўзбекистон Давлат санъат музейи филиали сифатида фаолият кўрсатиши бўйича ишлар олиб борилмоқда.
Ҳозирги вақтда дастлабки реконструкция концепцияси ишлаб чиқилган. У асосий бино ва унинг қанотларининг тарихий мақсадига мувофиқ меъморий режаси, санъат асарлари кўргазмаси экспозицияси режаси, ландшафт дизайни, ҳамда мавжуд фаввораларни реставрация қилиш режасини ўз ичига олади.
Лойиҳанинг асосий урғуси жамоатчилик учун очиқ кўргазма майдонини яратишга қаратилади. Меҳмонлар нафақат музейга ташриф буюришлари, балки сарой боғи ҳудудида ҳам вақт ўтказишлари мумкин.
Архитектура лойиҳасини ишлаб чиқиш учун таниқли Atelier Brückner (Германия) компанияси жалб қилинди, ушбу компания муҳандислик ва архитектура ечимлари, кўргазма майдони дизайни, ҳамда қароргоҳ ландшафти дизайнини ишлаб чиқади.
Тошкентдаги замонавий санъат Марказини реконструкция қилиш лойиҳаси
Тошкентдаги замонавий санъат Маркази — бу Марказий Осиёда замонавий маданиятни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш учун янги макондир. Ушбу лойиҳани амалга ошириш мақсадида жамғарма Studio KO (Франция) меъморий бюроси билан ҳамкорлик қилмоқда.
Яқин келажакда замонавий санъатнинг янги Марказига айланадиган бино 1912 йилда барпо этилган. ХХ асрнинг бошларида бу ерда, шаҳарда биринчи трамвай тармоғи учун электр энергияси ишлаб чиқарадиган дизель электр станцияси бор эди. Айнан шу ердан Тошкент шаҳрини электрлаштириш бошланди. Энди эса айнан шу ердан замонавий Ўзбекистоннинг бадиий муҳитини янгилаш бошланади.
Режага кўра, таъмирлаш ишларидан сўнг, Замонавий санъат маркази қуйидагиларни ўз ичига олади: кўргазма майдони, ўзгарувчан аудитория, кинотеатр, китоб дўкони, кутубхона, мастер-классларни ўтказиш учун майдон, кафе — ресторан, архив, очиқ жамоат жойлари, ходимлар учун офислар, омборхона.
Шунингдек, Замонавий санъат марказини реконструкция қилиш лойиҳаси доирасида, Тошкент шаҳрининг тарихий туманларидаги маҳаллаларда ёш рассомлар ва ҳунармандлар учун бадиий турар-жойлар (арт-резиденциялар) очилиши режалаштирилган.
«Модернизм 20/21». Тошкентда модернизм меъморчилигини сақлаш, қайта тиклаш ва мослаштириш
Grace (Италия) меъморчилик бюроси билан ҳамкорликда жамғарма Тошкентда жойлашган XX аср модернизми объектларини асраш бўйича йўл харитасини ишлаб чиқмоқда.
Лойиҳа Тошкентнинг туристик харитасига ўтган асрнинг 60−80 йилларида шаклланган яна бир муҳим меъморий қатламни баҳолаш, тиклаш ва киритиш методологиясини ишлаб чиқишга мўлжалланган.
«Тошкент шаҳрида нафақат маҳаллий мутахассислар томонидан, балки халқаро маданий ҳамжамият вакиллари томонидан ҳам ноёб деб топилган ушбу даврга оид архитектура объектлари мавжуддир», — дейилади хабарда.
«Мазкур лойиҳани амалга оширгандан сўнг Ўзбекистон пойтахтини биринчи „Модернизм пойтахти“ деб эълон қилишимиз мумкин. Амалий тадқиқотлар асосида муҳим тарихий қатламни сақлаб қолиш замонавий методологиясини ишлаб чиқиш орқали, ушбу лойиҳа, модернизм асрига тааллуқли бўлган Тошкент меъморий ёдгорликларига янги ҳаёт тақдим этиши ҳамда унинг жозибаси ва долзарблигини намоён этиши мумкин бўлади», — дея қайд этди жамғарма.
Лойиҳа мақсади — танланган объектларга ташқи жозибадорлик ва ёрқинликни тақдим этиш, пойтахт аҳолисини маданий ва ижтимоий йўналишларда ўсишини таъминлайдиган янги муҳитга эга бўладиган ушбу биноларни функционал жиҳатдан такомиллаштиришдир.
Ушбу меъморий ёдгорликларни сақлаб қолиш ва модернизация қилиш нафақат шаҳарни қулай, турли кўринишларга бой ва барқарор қилади, балки сайёҳлар учун ҳам жозибадорлигини оширади.

Благотворительный фонд «Искусство, наука и спорт» российского бизнесмена и мецената Алишера Усманова содействует проектам по сохранению культурного наследия Узбекистана, реализуемым Фондом развития культуры и искусства, сообщили в пресс-службе последнего.
В частности, фонд «Искусство, наука и спорт» поддержал разработку дизайн-концепций проекта нового здания Государственного музея искусств Узбекистана под авторством всемирно известного японского архитектора Тадао Андо, проектов по реконструкции бывшей резиденции князя Николая Романова, Центра современного искусства в Ташкенте и проект сохранения архитектуры модернизма в столице «Модернизм 20/21».
Строительство нового здания Государственного музея искусств Узбекистана
В соответствии с решением правительства Узбекистана Фонд развития культуры и искусства при Министерстве культуры реализует проект по строительству нового здания Государственного музея искусств Узбекистана.
Лауреат Приткцеровской премии Тадао Андо разработал концепцию дизайна здания музея, в основе которой — создание современного музея, воплощающего в себе высокие международные стандарты качества и безопасности, сохраняющего историческое наследие страны и «способного стать новым культурным символом Нового Узбекистана», говорится в сообщении.
Дизайн-концепция музея включает в себя библиотеку, лекторий, кафе, парк, террасу на крыше, большое экспозиционное пространство и хранилище.
Напомним, ранее планировалось разместить новое здание выставочной галереи Музея искусств в сквере рядом с существующим зданием, однако судя по представленной фондом визуализации объект разместят на территории сквера возле здания Олий Мажлиса.
Проект реконструкции бывшей резиденции князя Николая Романова
Согласно постановлению правительства Узбекистана, фонд с 2019 года ведет работу по реставрации бывшей резиденции князя Николая Константиновича Романова и ее использования в качестве филиала Государственного музея искусств Узбекистана.
В настоящее время разработана предварительная концепция реконструкции. Она включает в себя архитектурный план главного здания и его крыльев в соответствии с их историческим назначением, план экспозиции произведений искусств, дизайн ландшафта, а также восстановление существующих фонтанов.
Основным акцентом в проекте станет создание выставочного пространства, отрытого для публики. Посетители смогут не только посетить музей, но и провести время в парковой зоне дворца.
Для разработки архитектурного проекта привлечена компания Atelier Brückner (Германия), которая разработает инженерно-архитектурные решения, дизайн выставочного пространства, а также ландшафтный дизайн резиденции.
Проект реконструкции Центра современного искусства в Ташкенте
Центр современного искусства в Ташкенте — это новое пространство для развития и поддержки современной культуры в Центральной Азии. В реализации данного проекта фонд сотрудничает с архитектурным бюро Studio KO (Франция).
Здание, переданное центру, было построено в 1912 году. В начале XX века здесь находилась дизельная электростанция, вырабатывавшая электроэнергию для первой в городе ветки трамвая.
После реконструкции Центра современного искусства будет вмещать в себя следующее: выставочное пространство, трансформируемая аудитория, кинотеатр, книжный магазин, библиотека, пространство для мастер-классов, кафе-ресторан, архив, открытое публичное пространство, офисы для персонала, хранилище.
В рамках проекта реконструкции Центра современного искусства в махаллях исторического района города Ташкента планируется открытие арт-резиденций для молодых художников и ремесленников.
«Модернизм 20/21». Сохранение, регенерация и приспособление архитектуры модернизма в Ташкенте
В сотрудничестве с архитектурным бюро Grace (Италия) фонд разрабатывает дорожную карту по сохранению объектов модернизма XX века в Ташкенте.
Проект призван разработать методику оценки, восстановления и включения в туристическую карту Ташкента еще одного важного архитектурного слоя города, сформированного в 60−80-х годах прошлого столетия.
«Ташкент насчитывает достаточно объектов архитектуры этого периода, признанных уникальными не только местными специалистами, но и международным культурным сообществом», — отмечается в сообщении.
«Осуществив задуманный проект, столица Узбекистана сможет заявить о себе как о первой „столице модернизма“. Разработав на основе прикладных исследований современную методологию сохранения важного исторического слоя, проект сможет вдохнуть новую жизнь в ташкентскую архитектуру эпохи модернизма и показать ее актуальность и элегантность», — заявили в фонде.
Цель проекта — придать выбранным объектам внешнюю привлекательность и лоск, усовершенствовать их с функциональной точки зрения, чтобы жители столицы обрели в этих зданиях «новую среду для культурного и социального роста».
Сохранение и модернизация этой архитектуры сделает город не только более разнообразным, комфортным и устойчивым, но также привлекательным для туристов, ожидают в фонде.