Тошкентда пайшанба оқшомидан бошланган чанг-қумли туман тушиши давом этмоқда. Шанба кунигача у бироз тарқалди, аммо ноқулай об-ҳаво шароити унинг бутунлай тарқалишига имкон бермади.
Шанба куни соат 11:00 ҳолатига кўра, Тошкентда ҳавонинг чанг билан ифлосланганлик даражаси рухсат этилган максимал концентрациядан 6,7 бараварга ошди. Ўзбекистон Гидрометеорология хизмати маркази (Ўзгидромет) томонидан ўтказилган мониторинг натижалари бунга далолат бермоқда.
Манба: Ўзгидромет.
Ўзгидромет матбуот хизматининг «Газета.uz»га берган маълумотларига кўра, транспорт воситаларининг интенсив ҳаракати ва штиль (шамолсиз вақт) натижасида ҳавонинг ифлосланганлиги юқорилигича қолмоқда. Жума куни ҳам худди шундай об-ҳаво шароити кузатилди, бироқ куннинг иккинчи ярмида ҳаводаги чанг учун рухсат берилган энг юқори ифлосланганлик даражасининг ортиқлиги 8 мартани ташкил этди.
«Совуқ ҳаво массасининг кириб келиши (4 ноябрь — таҳр.) натижасида ҳосил бўлган атмосферанинг қуйи қатламидаги инверсия қатлами чангнинг тарқалиш жараёнини кечиктирмоқда», — дейилади хабарда.
Кейинги кунларда пойтахтда метеорологик шароитда сезиларли ўзгаришлар кутилмайди — қуруқ ва сокин об-ҳаво сақланиб қолади.
«Кечги вақтлар ер юзасига яқин ҳаво ҳароратининг пастлиги атмосферада инверсия тутувчи қатламни сақлаб қолди ва чанг тарқалишининг олдини олди. Кундузи ҳавонинг исиши чанг таркибини бироз камайтирди, аммо чангли туманнинг тўлиқ тарқалиши кутилмайди», — дея қўшимча қилди марказ.
Аввалроқ Ўзгидромет пайшанба куни соат 21:00 дан 23:00 гача Тошкент шаҳрида чанг миқдори меъёрдан 30 баравар ошгани, кейин эса пасайишни бошлагани ҳақида хабар берган эди.
Ўзбекистонда 150 йил ичида ёки бутун метеорологик кузатувлар давомида биринчи марта чанг-қумли туман кузатилмоқда.
Аввалроқ ҳавода чанг концентрацияси ортиши муносабати билан Соғлиқни сақлаш вазирлиги тавсияларини эълон қилган эдик. Мутахассислар томоқ ва бурунни озгина шўрланган сув билан чайишни, хоналарга ҳўл сочиқларни осиб қўйишни, кўчага чиқмасликка ҳаракат қилишни ва ниқоб кийишни маслаҳат беришмоқда.

В Ташкенте с вечера четверга продолжает наблюдаться пыльно-песчаная мгла. К субботе она немного рассеялась, но неблагоприятные метеоусловия не дают ей рассеяться полностью.
По данным на 11:00 субботы загрязнение атмосферного воздуха по пыли в Ташкенте превышало предельно допустимые концентрации (ПДК) в 6,7 раза, а на 13:00 — в 5,5 раза. Об этом свидетельствуют результаты мониторинга Центра гидрометеорологической службы Узбекистана.
Источник: Узгидромет.
Согласно информации, предоставленной «Газете.uz» пресс-службой Узгидромета, загрязнение воздуха остается повышенным в связи с интенсивным движением транспорта и штилем (отсутствием ветра). Такие же погодные условия наблюдались в пятницу, но превышение ПДК по пыли в воздухе во второй половине дня было 8-кратным.
«Инверсионный слой в нижних слоях атмосферы, который образовался в результате вторжения холодной воздушной массы (4 ноября — ред.), задерживает процесс рассеивания пыли», — говорится в сообщении.
В ближайшие сутки существенных изменений метеорологических условий в столице не ожидается — сохранится сухая и безветренная погода.
«В ночные часы низкая температура воздуха у поверхности земли сохранила инверсионный задерживающий слой в атмосфере и препятствовала рассеиванию пыли. В дневные часы прогрев воздуха незначительно ослабит содержание пыли, но полного рассеивания пыльной мглы не ожидается», — добавили в центре.
Ранее Узгидромет сообщал, что в период между 21:00 и 23:00 в четверг в Ташкенте превышение ПДК по пыли было 30-кратным, затем оно начало снижаться.
Пыльно-песчаная мгла наблюдается в Узбекистане впервые за 150 лет, или за всё время метеорологических наблюдений.
Ранее мы публиковали рекомендации Министерства здравоохранения в связи с повышенной концентрацией пыли в воздухе. Специалисты советуют полоскать горло и нос слегка подсоленной водой, развесить в комнатах влажные полотенца, стараться не выходить на улицу и носить маску.