Тошкент вилоятининг Нурафшон шаҳрида Зулфия Зокирова номидаги ёдгорлик мажмуасини қуриш ва унга туташ ҳудудни ободонлаштириш учун 28,4 млрд сўм йўналтириш режалаштирилмоқда. Шунингдек, Nurafshon Business City ҳудудида кутубхона қуриш учун 6 млрд сўм маблағ сарфланиши белгиланган. Вилоят ҳокими Даврон Ҳидоятовнинг 3 ноябрдаги фармойишида бу ҳақда сўз боради.
Ушбу мақсадларга маҳаллий бюджетининг жорий йил III чорак якуни шаклланган даромадлар режасининг орттириб бажарилган қисми ҳисобидан жами 34,4 млрд сўм (Марказий банкнинг 8 ноябрдаги курси бўйича 3,2 млн АҚШ долларидан ортиқ) маблағлар йўналтирилади.
Жамоатчиликнинг режалаштирилаётган харажатларни асослаш борасидаги талабларига жавобан, вилоят ҳокимлиги тушунтириш берди. Унда қайд этилишича, парк, ўйин ва пикник майдонлари, амфитеатр, терассали ва ёпиқ турдаги кафелар, фавворалар, ташриф буюрувчилар учун қулай ўриндиқлар ва яшил ҳудудлар, пиёдалар ва велосипедчилар учун қулай йўлаклар, болалар майдончаларидан иборат ушбу йирик мажмуа 2.97 гектар майдонда бунёд этилади.
Хабарда келтирилишича, меъморий ёдгорлик мажмуасини қуриш ташаббусини Шавкат Мирзиёев 16 октябрь куни Тошкент вилояти сайловчилари билан учрашув давомида вилоят ривожига доир кўплаб таклифлар қаторида илгари сурган эди.
Вилоят маъмурияти маълумотларига кўра, эълон қилинган тендерда ғолиб бўлган қурилиш корхонаси томонидан айни пайтда лойиҳалаштириш ишлари олиб борилмоқда.
Ҳокимликдан «Газета.uz»га аниқлик киритилишича, лойиҳа 2007 йил апрелда Қаршида рўйхатдан ўтган Qashqadaryo Maks Servis Qurilish хусусий корхонаси томонидан амалга оширилмоқда. Компаниянинг ягона муассиси Махрифат Бойматова Шодиевна, раҳбар — Баҳодир Шокир ўғли Юлдашев.
Вилоят маъмурияти хабарида келтирилишича, 1,1 гектар ер майдонида замонавий 3 қаватли кутубхона қурилиши режалаштирилган бўлиб, иншоот функционал зоналар ва компьютер ускуналари билан жиҳозланади.
Бундан ташқари, индивидуал ишлаш ва дам олиш учун коворкинг зоналари, тадбирлар ўтказиш, ижод билан шуғулланиш ҳамда қизиқарли интеллектуал ўйинлар ўтказиш учун махсус хоналар ажратилади.
«Давлат раҳбари ташаббуси билан қурилиши режалаштирилган ушбу иншоотлар вилоят аҳолиси, ёшлари ва меҳмонлари учун нафақат мароқли ҳордиқ чиқариш, балки маънавий-ахлоқий қадриятларни юксалтириш йўлида ҳам муҳим қадам бўлади», — дейилади хабарда.
«Ҳурматли журналист ва блогерларимиздан бу мавзудаги ахборотни тарқатишда тафсилотларга эътибор қаратишларини сўраймиз, — дея қайд этди ҳокимлик. — Қурилиш ишларининг бориши ва унга сарфланаётган маблағлар ҳақида жамоатчиликка қўшимча ахборот бериб борилади».
Зулфия Зокирова — Иккинчи жаҳон урушида беш ўғлидан айрилган Тошкент вилояти Зангиота тумани Хонобод қишлоғида яшаган аёл. Эслатиб ўтамиз, аввалроқ «Ўзбеккино» Миллий агентлиги буюртмасига кўра «ЭЗГУФилм» кинокомпанияси Зулфия Зокированинг фожиали воқеаси ҳақида ҳикоя қилувчи реал воқеалар асосида «Илҳақ» бадиий фильмини суратга олган эди.

На строительство мемориального комплекса имени Зульфии Закировой и благоустройство близлежащей территории в Нурафшане Ташкентской области планируется выделить 28,4 млрд сумов. Кроме того, 6 млрд сумов намечено направить на возведение библиотеки на территории Nurafshon Business City. Об этом говорится в распоряжении областного хокима Даврона Хидоятова от 3 ноября.
Средства в общей сумме 34,4 млрд сумов (свыше 3,2 млн долларов США по курсу Центробанка на 8 ноября) будут выделены за счёт перевыполненной части доходов областного бюджета за третий квартал текущего года.
В ответ на вопросы общественности об обоснованности планируемых затрат хокимият области опубликовал разъяснение, в котором говорится, что будущий мемориальный комплекс включит в себя парк, детские площадки и площадки для пикников, амфитеатр, террасные и закрытые кафе, фонтаны, зелёные зоны со скамейками, «удобные» пешеходные и велосипедные дорожки и займёт площадь 2,97 га.
Как отмечается в сообщении, инициативу строительства мемориального комплекса, наряду с другими предложениями по развитию области, выдвинул президент Шавкат Мирзиёев в ходе визита в регион 16 октября.
По данным областной администрации, строительная компания, выигравшая тендер, в настоящее время занимается проектированием.
Как уточнили «Газете.uz» в хокимияте, проект реализует частное предприятие Qashqadaryo Maks Servis Qurilish, зарегистрированное в апреле 2007 года в Карши. Единственным учредителем компании является Махрифат Бойматова Шодиевна, руководителем — Баходир Шокир угли Юлдашев.
В сообщении администрации области говорится, что библиотека, которая будет оборудована функциональными зонами и компьютерной техникой, будет иметь три этажа и займёт площадь в 1,1 га.
В библиотеке планируется организовать коворкинг-зоны для индивидуальной работы и отдыха, специальные помещения для мероприятий, творческих занятий и интеллектуальных игр.
«Строительство этих объектов, которое планируется по инициативе главы государства, станет важным шагом не только для качественного досуга жителей, молодежи и гостей региона, но и для продвижения духовных и нравственных ценностей», — отмечается в сообщении хокимията.
«Просим уважаемых журналистов и блогеров обращать внимание на детали при распространении информации», — призвали в хокимияте. «Общественности будет предоставляться дополнительная информация о ходе строительных работ и затраченных на них средствах», — отмечается в сообщении.
Зульфия Зокирова — жительница села Ханабад Зангиатинского района Ташкентской области, потерявшая во время Второй мировой войны пятерых сыновей. Ранее по заказу Национального агентства «Узбеккино» кинокомпанией «ЭЗГУФильм» была снята художественная лента «Илхак», основанная на реальных событиях и рассказывающая о трагической истории Зульфии Закировой.