«Ўзавиация» агентлиги томонидан iFly Airlines авиакомпаниясига санкция тариқасида Ўзбекистонга чартер парвозларини амалга оширишни вақтинчалик тўхтатиш тўғрисида қарор қабул қилинди. Бу ҳақда Транспорт вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
Қайд этилишича, «Ўзавиация» агентлигидан тегишли рухсатнома олмасдан туриб авиачипталарни сотиш амалиётини тугатиш тўғрисида огоҳлантириш хати юборилган.
Компания ушбу огоҳлантиришга қарамай тегишли рухсатномаларни олмасдан қўпол равишда талабларни бузиб ноябрь ойида Москва — Урганч — Санкт-Петербург — Урганч — Москва, Навоий — Москва ҳамда Санкт-Петербург — Навоий — Санкт-Петербург йўналишларида чартер парвозлари учун авиачипталар сотувини ташкил этган.
Натижада авиачиптада кўрсатилган вақтда йўловчилар аэровокзалларга келишган ва белгиланган йўналишда парвознинг бажарилмаслиги улар ўртасида ижтимоий кескинликка олиб келган, дейилади хабарда.
Uzbekistan Airports 8 ноябрь куни «Навоий» аэропортида Навоий — Москва ва Навоий — Санкт-Петербург йўналишлари бўйича iFly рейслари билан парвозни амалга оширмоқчи бўлган 200 га яқин одам тўплангани ҳақида хабар берган. Улар чипталарни «Восток Бухоро» компаниясининг Самарқанд, Бухоро ва Урганч шаҳарларидаги филиалларидан харид қилишган. Уларга чипталар пули қайтариб берилиши ваъда қилинган.
5 ноябрь куни Урганч аэропортида 300 га яқин одам йиғилган эди.Уларда жадвалда бўлмаган iFly авиакомпаниясининг Москвага парвози учун чипталар бўлган. Вазият ҳал бўлгач, Москвадан самолёт жўнатилган эди.
Транспорт вазирлиги қайд этишига кўра, авиакомпаниялар томонидан бундай ҳолатлар такрорланган тақдирда «Ўзавиация» агентлиги парвозларни амалга ошириш учун берилган экплуатация рухсатномаларни бекор қилади.

Агентство «Узавиация» ввело санкции в отношении российской авиакомпании iFly Airlines в виде временного запрета на осуществление полётов в Узбекистан. Об этом сообщила пресс-служба Министерства транспорта.
Перевозчик организовал продажу авиабилетов на чартерные рейсы между городами Узбекистана и России, не получив необходимые разрешения и грубо нарушив действующие правила, говорится в сообщении.
В ноябре компания продала билеты на рейсы «Москва — Ургенч — Санкт-Петербург — Ургенч — Москва», «Навои — Москва» и «Санкт-Петербург — Навои — Санкт-Петербург». Пассажиры прибывали в указанное время в аэропорты и обнаруживали, что рейсов нет в расписании.
Компания Uzbekistan Airports сообщала, что 8 ноября в аэропорту Навои скопилось около 200 человек, собиравшихся улететь рейсами IFly по маршрутам «Навои — Москва» и «Навои — Санкт-Петербург». Билеты они приобрели в филиалах компании «Восток Бухара» в Самарканде, Бухаре и Ургенче. Им пообещали вернуть деньги за билеты.
5 ноября около 300 человек скопилось в аэропорту Ургенча. У них были билеты на рейс iFly в Москву, которого не было в расписании. После урегулирования ситуации из Москвы был направлен самолёт.
В сообщении Минтранса говорится, что если авиакомпания продолжит нарушать требования, выданные ей эксплуатационные разрешения будут отменены.