Инновацион ривожланиш вазирлиги 4−5 ноябрь кунлари кузатилган чанг-қумли туман Ўзбекистонга бошқа давлатлардан келганини тасдиқлаб, уни инсон организми учун хавфсизлигини маълум қилди.
Таъкидланишича, вазирлик ҳузуридаги Илғор технологиялар маркази ва Фанлар академияси Биоорганик кимё институти олимлари томонидан пойтахтда тарқалган чанг бўронидан кейин чўккан чанг таркиби ўрганиб чиқилган.
Чанг таҳлили учун намуналар Олмазор тумани «Беруний» метро бекати ва Мирзо Улуғбек туманининг «Академ шаҳарчаси» худудларидан олинган.
Чанг таркиби SmartSEM дастурий таъминот ёрдамида 100 мкм дан 1 мкмгача бўлган турли масштабларда олинди.
Намуналар SEM — EVO MA 10 (Zeiss, Германия), Panalytical Empyrean рентген дифрактометри, Agilent 7890B газ хроматографи каби қурилмаларда таҳлил қилинган. Ускуналар иши Data Collector дастури ёрдамида назорат қилиб турилгани айтилмоқда.
«Натижалар шуни кўрсатадики, чанг ҳажми 5 микронгача бўлиб, бу катталикдаги чанг зарралари анча зарарсиздир», — дейилади хабарда.
Таъкидланишича, 5 ноябрдаги чанг намуналари 42 турдаги пестицидларга газ хроматографияси ёрдамида таҳлил қилинганда намуналарда пестицидлар мавжуд эмаслиги аниқланган.
«Таҳлил маълумотлари чанг таркибида туз ҳам меъёрда эканлигини кўрсатди. Чанг намуналарида рН ўлчови чанг эриганида ишқорий хусусиятларини кўрсатди», — дея қайд этди вазирлик.
Намуналар таҳлили улар табиатига кўра стандарт чанг эканлигини кўрсатгани маълум қилинди.
«Чанг таркибида оғир металлар, тузлар, инсон саломатлиги учун хавфли пестицидлар мавжуд эмас», дея қўшимча қилинган Инновацион ривожланиш вазирлиги маълумотида.
Аввалроқ Ўзгидромет 5 ноябрь куни соат 21:00 дан 23:00 гача Тошкент шаҳрида чанг миқдори меъёрдан 30 баравар ошгани, кейин эса пасайишни бошлагани ҳақида хабар берган эди.
Ўзбекистонда 150 йил ичида ёки бутун метеорологик кузатувлар давомида биринчи марта чанг-қумли туман кузатилмоқда.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги эса «Тез ёрдам» чақириқлари сони 4 ноябрь куни ортиб, жами 678 киши нафас қисишидан шикоят қилганини билдирди. 7 ноябрга келиб эса 349 нафар шахс нафас етишмовчилиги билан мурожаат қилган.
Аввалроқ ҳавода чанг концентрацияси ортиши муносабати билан Соғлиқни сақлаш вазирлиги тавсияларини эълон қилган эдик. Мутахассислар томоқ ва бурунни озгина шўрланган сув билан чайишни, хоналарга ҳўл сочиқларни осиб қўйишни, кўчага чиқмасликка ҳаракат қилишни ва ниқоб кийишни маслаҳат беришмоқда.

Учёные Центра передовых технологий при Министерстве инновационного развития и Института биоорганической химии Академии наук Узбекистана 5 ноября проанализировали состав пыли, осевшей после пыльно-песчаной мглы, сообщила пресс-служба Мининноваций.
Образцы проб были отобраны на территориях, прилегающих к станции метро «Беруни» (Алмазарский район) и Академгородку (Мирзо-Улугбекский район). Изображение пыли было получено в различных масштабах (от 100 мкм до 1 мкм) с помощью программного обеспечения SmartSEM.
По данным министерства, образцы проб анализировались на электронном микроскопе Zeiss EVO MA 10, рентгеновском дифрактометре Panalytical Empyrean, газовом хроматографе Agilent 7890B и других устройствах.
«Результаты показывают, что в составе пыли большое количество частиц размером до 5 мкм, и она менее опасна», — говорится в сообщении.
Анализ наличия 42 видов пестицидов в образцах пыли 5 ноября методом газовой хроматографии показал полное отсутствие каких-либо пестицидов, отметили в Мининноваций. Данные анализа также показали нормальное количество солей.
«Измерение рН в образцах пыли указывает на то, что при растворении пыль имеет щелочные свойства. Исследование образцов показало, что по своей природе они являются стандартной пылью. В пыли отсутствуют опасные для здоровья человека тяжелые металлы, соли, пестициды», — отмечается в сообщении.
В Мининноваций уточнили, что это не означает, что пыль в воздухе является безопасной.
По данным Узгидромета, поздно вечером 4 ноября допустимая концентрация пыли в воздухе в Ташкенте была превышена более чем в 30 раз. К настоящему времени она вернулась к прежним значениям.
Министерство здравоохранения сообщало, что только в ночь с 4 на 5 ноября в скорую помощь в столице с жалобами на затруднение дыхания поступило 678 вызовов.
Всемирная метеорологическая организация определяет песчаные и пыльные бури как опасное атмосферное явление. Загрязнение воздуха взвешенными частицами, включая пыль, негативно влияет на здоровье наибольшего числа людей, поскольку нет безопасного порога, ниже которого воздействие этих смесей не опасно.
Пылевые частицы раздражают дыхательные пути и могут вызвать или усугубить такие заболевания, как бронхит, эмфизема, сердечно-сосудистые заболевания (например, инсульт), глазные инфекции, раздражение кожи и менингококковый менингит. Кроме того, они могут привести к смертности и травмам, связанным с ухудшением видимости и дорожно-транспортными происшествиями.