Шавкат Мирзиёев душанба куни бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида 2022 йилда қашшоқликни қисқартириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш бўйича вазифалар, шунингдек, ҳоким ўринбосарлари фаолиятини самарали ташкил этишга тўхталиб ўтди. Бу ҳақда президент матбуот котиби хабар берди.
«Ҳар бир ҳудудда сайловолди учрашувларида халқимиз билан бирга катта-катта марраларни белгилаб олдик», — деди давлат раҳбари.
«Бугунги кунга қадар шаклланган дастур лойиҳалари эскича қолипда тайёрланган ва бирортасида „эга-кесим“ йўқ, бирорта вилоят ҳокими буни ўзидан ўтказмаган», — дея танқид қилди у.
Шавкат Мирзиёевнинг сўзларига кўра, келгуси йилдан маблағлар ва яратилаётган имкониятлар маҳалланинг эҳтиёжидан келиб белгиланади.
«Бунда маҳаллада иш ўринлари яратиш ва камбағалликни қисқартириш асосий мезон бўлади. Бу ишларни амалга оширишга ҳоким ёрдамчилари масъул бўлади», — деди президент.
Йиғилишда келгуси йилда қашшоқлик ва ишсизлик даражасини пасайтириш бўйича қуйидаги чора-тадбирлар амалга оширилиши маълум қилинди:
- оилавий тадбиркорлик дастурлари, ишсиз аҳоли ва ёшларни касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш, хизмат кўрсатиш соҳаларидаги лойиҳаларни амалга ошириш учун 13 трлн сўм берилади;
- пахта ва ғалладан бўшайдиган 200 минг гектар майдоннинг 80 минг гектари аҳолига берилади;
- мева-сабзавот лойиҳаларига 100 млн доллар ва мева-сабзавот кластерларига 2 трлн сўм ресурс йўналтирилади;
- аҳоли бандлигини таъминлашда 500 минг гектардан зиёд томорқалардан самарали фойдаланиш учун келгуси йилда 100 млн доллар йўналтирилади;
- аҳоли томорқасида деҳқончиликни йўлга қўйиш учун банклар томонидан 7 фоиз ставкада имтиёзли кредитлар берилади.
Давлат раҳбари ҳоким ёрдамчилари томорқаси бўлган хонадонларда 100 та парранда, 20 та қуён, 5−6 та қўй ва эчки, камида 5−10 та курка, 5 та асалари уялари боқилишини ташкил этишга кўмаклашиши зарурлигини таъкидлади.
Шунингдек, президент келгуси йилда Давлат инвестиция дастури доирасида 18,5 трлн сўмлик лойиҳалар амалга оширилишини айтди.
«Бундан буён инвестиция дастурларини ҳокимларнинг ўзи маҳаллабай тамойили асосида ишлаб чиқади. Яъни, дастур вазирликда эмас, балки маҳалладан бошлаб шаклланади», — деди Шавкат Мирзиёев.
Таъкидланишича, тармоқ ва ҳудудий инвестиция дастурлари доирасида 22 млрд долларлик 9 мингта лойиҳа амалга оширилиши ва 305 мингта янги иш ўрни яратилиши белгиланган.
«Мисол учун, ҳудудлардаги махсус иқтисодий зоналарнинг ташқи муҳандислик инфратузилмасини ривожлантириш учун кейинги йилда бюджетдан 2 трлн сўм маблағ йўналтирилади», — деди у.
Йиғилишда маҳаллаларни ривожлантиришга ташқи инвестиция ва молиявий ресурсларни ҳам йўналтириш масаласига тўхталиб ўтилди.
«Келгуси йилда халқаро молия ташкилотлари маблағлари ҳисобига 109 та лойиҳа доирасида 2,2 миллиард доллар маблағ ўзлаштирилиб, 28 минг аҳоли бандлиги таъминланади», — деди давлат раҳбари.
Қўшимча қилишинича, эндиликда халқаро молия ташкилотларидан жалб қилинадиган маблағларни ҳам маҳаллага боғлаш тизими жорий этилади.

Президент Шавкат Мирзиёев на видеоселекторном совещании в понедельник рассказал о задачах на 2022 год по сокращению бедности и обеспечению занятости населения, а также мерах эффективной организации деятельности помощников хокимов, сообщил пресс-секретарь главы государства Шерзод Асадов.
«В ходе предвыборных встреч в каждом регионе мы с народом определили большие цели. Самая важная задача, которая стоит перед нами, — довести эти программы до махаллей, обеспечить их исполнение», — заявил президент.
«Сформированные до сегодняшнего дня программные проекты подготовлены по старым шаблонам, и ни в одном из них нет конкретики, ни один хоким области не переживал это на себе», — подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
По его словам, с учётом этого в следующем году все выделяемые средства и создаваемые возможности будут определяться исходя из потребностей махалли.
«Основными принципами в этом станут создание рабочих мест в махаллях и сокращение бедности. Отвечать за выполнение этих работ будут помощники хокимов», — заявил глава государства.
На совещании было объявлено, что в следующем году для сокращения бедности и безработицы будут приняты следующие меры:
• на реализацию программ семейного предпринимательства, обучение безработного населения и молодёжи профессиям и предпринимательству, реализацию проектов в сфере услуг будет выделено 13 трлн сумов;
• из освобождаемых от хлопка и пшеницы 200 тысяч га земель 80 тысяч га будут выделены населению;
• на проекты плодоовощеводства будут направлены 100 млн долларов, плодоовощеводческие кластеры — 2 трлн сумов;
• при обеспечении занятости населения на эффективное использование приусадебных земель общей площадью более 500 тысяч га будет направлено 100 млн долларов;
• для организации дехканства на приусадебных землях населения банки выделят льготные кредиты под 7% годовых.
Шавкат Мирзиёев указал, что помощники хокимов должны воспользоваться этими возможностями и оказать содействие в разведении в каждом доме с приусадебными участками 100 птиц, 20 кроликов, 5−6 голов овец и козлов, 5−10 индюшек и 5 пчелиных ульев.
Президент также объявил, что в следующем году в рамках инвестиционных программ будут реализованы проекты на 18,5 трлн сумов.
«Отныне инвестиционные программы разработают сами хокимы по принципу „махаллабай“ (в разрезе махаллей). То есть программа начнёт формироваться не в министерстве, а в махалле», — сообщил президент.
На совещании отмечалось, что в рамках отраслевых и региональных инвестиционных программ будет реализовано 9 тысяч проектов на 22 млрд долларов, ожидается создание 305 тысяч новых рабочих мест.
«К примеру, в регионах для развития внешней инженерной инфраструктуры специальных экономических зон в следующем году из бюджета будет направлено 2 трлн сумов», — сказал Шавкат Мирзиёев.