17 ноябрдан Ўзбекистон ҳудуди орқали Ироқ, Сурия, Яман, Ливан, Ливия ва Афғонистон фуқаролари — транзит йўловчиларнинг Беларусь Республикаси ҳудудига киришига ҳамда уларга авиачипталар сотилишига вақтинчалик чекловлар ўрнатилди. Бу ҳақда Фуқаро авиацияси агентлиги матбуот хизмати хабар қилди.
Ўзбекистонда рўйхатдан ўтган резидент авиакомпаниялар томонидан мазкур давлатлар фуқаролари — транзит йўловчиларга сотилган авиачипталар аниқланган тақдирда, ушбу йўловчиларга чипта пули белгиланган тартибда жарима қўлламаган ҳолда қайтарилиши лозим.
Мазкур чекловлар Ироқ, Сурия, Яман, Ливан, Ливия ва Афғонистон давлатларининг дипломатик паспорт ёки Беларусь Республикасида доимий яшаш учун берилган яшаш гувоҳномасига эга фуқароларига нисбатан татбиқ этилмайди.
Эслатиб ўтамиз, ўтган ҳафтада Европа Иттифоқи мамлакатларига етиб бориш ниятида бўлган 2000 га яқин Яқин Шарқ ва афғонистонлик қочқинлар Беларус ва Польша чегарасида тўпланган эди. Бугун Ироқ юборган самолёт уйига қайтишни истаган элликка яқин муҳожирни Бағдодга олиб кетди.

С 17 ноября установлены временные ограничения на въезд на территорию Беларуси транзитных пассажиров-граждан Ирака, Сирии, Йемена, Ливана, Ливии и Афганистана через Узбекистан и продажу им авиабилетов. Об этом сообщила пресс-служба Агентства гражданской авиации.
В случае обнаружения авиакомпаниями-резидентами Узбекистана проданных авиабилетов транзитным пассажирам-гражданам этих государств деньги должны быть возвращены без применения штрафа, говорится в сообщении.
Ограничения не распространяются на граждан Ирака, Сирии, Йемена, Ливана, Ливии и Афганистана, имеющих дипломатический паспорт или вид на жительство, выданный для постоянного проживания в Беларуси.
Напомним, на границе Беларуси и Польши на прошлой неделе собрались около 2000 беженцев из стран Ближнего Востока и Афганистана, которые намеревались попасть в страны Европейского союза.
В четверг самолет, отправленный Ираком, забрал в Багдад почти полсотни мигрантов, которые пожелали вернуться домой.