Соғлиқни сақлаш вазирлигининг муассасаларини лойиҳалаш бўйича бош ташкилоти бўлган «Ўзтиблойиҳа» МЧЖга туркиялик мутахассис Гурай Каймак директор этиб тайинланди, деб хабар берди ССВ матбуот хизмати.
48 ёшли меъмор саноат архитектураси мутахассислиги бўйича Туркияда бакалавр, Македонияда магистратура даражасини олган.
Гурай Каймак 1993 йилда иш фаолиятини «MNG HOLDING» компаниясида бошлаган. Мазкур компания Истанбул халқаро аэропортини қуришда қатнашган.
Мутахассис шунингдек, Руминияда қатор банк бинолари, Туркияда «Bayindir tib merkezi» томонидан қуриладиган тиббиёт муассасаларини ва пойтахтдаги Intercontinental («International Hotel Tashkent») меҳмонхонаси биноcини лойиҳалаштиришда иштирок этган. Унинг сўнгги йиллардаги лойиҳаларидан бири 2020 йилда фойдаланишга топширилган Намангандаги замонавий кутубхона биноси бўлди.
«Ўзтиблойиҳа» бошқарувига келган янги раҳбар зиммасига тиббиёт йўналишига оид қурилиш объектларини энг илғор андазалардан фойдаланиб лойиҳалаштириш, шунингдек, илмий-техник конструкторлик лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва амалиётга татбиқ этиш ҳамда бу борада техник ёрдам кўрсатиш вазифаси юклатилган.
Эндиликда ҳудудларда маҳаллий ҳокимликлар томонидан тасдиқланаётган ҳар бир тиббиёт муассасаси лойиҳаси Гурей Каймак бошчилигидаги «Ўзтиблойиҳа» томонидан тасдиқланиши белгиланди, дейилади хабарда.

Специализированную проектную организацию «Узтиблойиха», являющуюся главной организацией по проектированию учреждений Министерства здравоохранения, возглавил турецкий специалист Гурай Каймак, сообщила пресс-служба Минздрава.
48-летний специалист имеет степень бакалавра по специальности промышленная архитектура турецкого вуза и магистратуры — македонского вуза.
Гурай Каймак начал карьеру в компании MNG Holding в 1993 году. Эта компания участвовала в строительстве аэропорта Стамбула.
Он также участвовал в проектировании зданий ряда банков Румынии, медучреждений в Турции и здания бывшего отеля Intercontinental (ныне International Hotel Tashkent) в Ташкенте. Среди проектов с его участием последних лет — здание библиотеки в Намангане, открытое в 2020 году.
На нового руководителя «Узтиблойиха» возложены задачи проектирования с применением передовых стандартов новых объектов в сфере здравоохранения, а также оказания технического содействия в разработке и внедрении в практику научно-технических конструкторских проектов
Отныне каждый проект медицинского учреждения, утверждаемый хокимиятами регионов, должен быть одобрен организацией «Узтиблойиха» под руководством Гурая Каймака, говорится в сообщении.