Ўзбекистон Адлия вазирлиги қизлар ва аёлларни таъқиб ва зўравонликлардан ҳимоя қилиш билан боғлиқ қонунчиликни кучайтириш бўйича таклифлар ишлаб чиқди. Бу ҳақда вазирлик матбуот хизмати «Газета.uz»га хабар қилди.
Вазирликнинг қайд этишича, аёллар кўча, иш ва ўқишда таъқиб ва безорилик ҳолатларига дуч келмоқда. Уйда улар нафақат турмуш ўртоқлари, балки қайнота ва бошқа қариндошларининг ҳам босимлари қурбони бўлишмоқда.
«Энг ачинарлиси, боғча, мактаб ёшидаги қизларга зўравонлик қилиш ҳолатлари кузатилмоқда», — дейилади Адлия вазирлиги хабарида. «Аёллар ўртасида тазйиқ ва зўравонлик натижасида ўз жонига қасд қилиш, фарзандларининг ҳаётига суиқасд қилиш ҳолатлари учраб турибди», — дейилади хабарда.
Адлия вазирлиги қонунчиликни кучайтириш бўйича қуйидаги таклифларни илгари сурди:
1. Таъқибга жавобгарлик йўқ. Қонунчиликда «таъқиб этиш» (stalking), яъни қизларнинг, аёлларнинг орқасидан кузатиб юриш тушунчаси йўқ. Демак ушбу ҳолатдан ҳимояланиш механизмлари ҳам мавжуд эмас. Таъқиб қилиш оқибатида хотин-қизларда кучли руҳий тушкунлик, қўрқув, ўзини ҳимоясиз ҳис қилиш, одамовилик каби ҳиссиётлар юзага келади.
«Бунинг олдини олиш мақсадида қонунчиликка „таъқиб этиш“ (stalking) тушунчасини киритиш ҳамда таъқиб остида қолган хотин-қизларга ҳам ҳимоя ордери бериш тизимини жорий этиш керак. АҚШ, Австралия ва Францияда ҳар 5 аёлдан 1 нафари таъқибга учраган ва бу мамлакатларда протеционистик институтлар ташкил этилган», — дейилади хабарда.
2. Қонунчиликда иш ва ўқиш давомида тазйиқ ва зўравонликка учраган аёллар иш берувчисининг ёки таълим муассасаси раҳбарининг жавобгарлиги белгиланмаган. Иш ёки ўқишда тазйиққа учраган аёллар ва зўравонлик қилган шахс ўртасидаги муносабатларни чеклаш тартибининг йўқлиги такроран зўравонлик, тазйиқ содир этилишига сабаб бўлади.
«Шуни инобатга олган ҳолда иш ёки ўқишдаги жабрланувчи ва тазйиқ ўтказган шахс ўртасидаги ҳар қандай алоқаларни чеклаш лозим. Бунда иш берувчилар зиммасига зўравонлар ва жабрланувчининг ҳар қандай ўзаро муносабатга киришишига чеклов ўрнатиш мажбуриятини юклаш керак», — деб ҳисоблайди Адлия вазирлиги.
3. Интим видеолар тарқатилишига чек қўйилиши лозим. Хотин-қизларнинг турли кўринишдаги расмлари, видеоларини тарқатиш орқали уларнинг шахсий ҳаёт дахлсизлигини бузиш ҳолатлари кўплаб учрамоқда. Бу ҳолатлар келгусида уларнинг ҳаётини тубдан ўзгартириб, оилавий муносабатларнинг бузилишига, жамиятдан ажралиб нотўғри йўлларга кириб кетишига сабаб бўлмоқда. Амалдаги жавобгарлик чоралари аёлларни бундай ҳаракатлардан тўлақонли ҳимоя қилиш имконини бермаяпти.
«Аёлларнинг шахсий ҳаётига турли «тажовуз"ларнинг олдини олиш мақсадида, шахсий ҳаёт дахлсизлигини тўлиқ кафолатлаган ҳолда, уларнинг интим ҳаёт дахлсизлигини бузганлик учун алоҳида жавобгарликни белгилаш зарур. Канада, Германия, Буюк Британия, Япония, Австралия ва АҚШда интим фотосуратлар ва видеоларни тарқатганлик учун жавобгарлик мавжуд», — дейилади хабарда.
4. Шелтерлар кам. Бугунги кунга қадар зўравонликка учраган қарийб 36 мингга яқин аёлга ҳимоя ордери берилган, бу дегани 36 минг аёлга ёрдам керак. Бироқ ҳозирда бутун республикада Аёлларни реабилитация қилиш ва мослаштириш бўйича марказлари атиги 29 та, бу марказлар зўравонликка учраётган аёлларни тўлиқ қамраб олиш имкониятини бермайди.
«Аёлларга ёрдам кўрсатиш институтларини кўпайтиришга хусусий тадбиркорларни жалб қилиш керак. Бунда тадбиркорларга, масалан, ер ажратишда, давлат бино ва иншоотларидан фойдаланишда, солиқ, давлат грантлари, субсидиялар, ижтимоий буюртмаларда имтиёзлар бериш самара беради», — дея ҳисоблайди вазирлик.
5. «Гап отиш», нафсониятига тегиш мумкин эмас. Аёлларга турли гап-сўзлар «отиш», уларга нисбатан ҳар хил изоҳлар айтиш, ташқи кўринишини баланд овозда тасвирлаш, қиёслаш… бу ҳолат барчамиз учун оддий ҳолга айланиб қолгандек. Аслида, бу каби ҳаракатлар аёлларнинг эркин ҳаракатланишини чегаралайди, айрим ҳолларда руҳий тушкунлик, соғлиққа ҳам зарар етказади.
«Шу сабабли, аёлларга нафсониятга тегиши мумкин бўлган гап-сўзларни айтишни тақиқлаш ва ушбу ҳаракатлар учун маъмурий жавобгарлик чорасини белгилаш, шу билан бирга аёлларга шикаст етказиш ҳолати учун жавобгарлик чораларини кучайтириш лозим. Бельгия, Португалия, Аргентина, Канада, Янги Зеландия ва АҚШ каби мамлакатларда бундай ҳаракатлар кичик ҳуқуқбузарликлар ҳисобланади ва 750 еврогача жаримага тортилади», — дейилади хабарда.

Министерство юстиции Узбекистана разработало предложения по совершенствованию законодательства, связанного с защитой девочек и женщин от притеснения и насилия. Об этом говорится в сообщении пресс-службы Минюста, которое получила «Газета.uz».
В министерстве отметили, что женщины подвергаются преследованию и приставаниям на улице, на работе, на учёбе. Дома они становятся жертвами насилия не только со стороны супругов, но свёкров и других родственников.
«Самое плачевное — то, что случаи насилия совершаются и в отношении девочек дошкольного и школьного возраста», — говорится в сообщении Минюста. «Наблюдаются случаи суицида среди женщин и покушения на жизнь своих детей в результате притеснения и насилия», — отмечается в сообщении.
Предложения Минюста по совершенствованию законодательства
1. Отсутствие в законодательстве понятия «преследование» (stalking) означает, что отсутствуют механизмы защиты девочек и женщин от такой ситуации. В результате преследований женщины испытывают сильные чувства депрессии, страха, упадка духа, ощущают беззащитность и отгораживаются от общества.
«Необходимо ввести в законодательство понятие „преследование“ (stalking) и внедрить систему выдачи охранных ордеров женщинам, подвергшимся преследованиям. В США, Австралии и Франции каждая пятая женщина подвергается преследованиям, и в этих странах созданы протекционистские институты», — говорится в сообщении.
2. Законодательство не содержит ответственности работодателя или руководителя учебного заведения за притеснение или насилие в отношении женщин во время работы и учебы. Отсутствие процедуры ограничения отношений между женщинами, подвергшимися преследованиям на работе или во время обучения, и лицом, который применил насилие, приводит к повторному насилию и домогательствам.
«Чтобы прекратить насилие на работе и во время обучения, необходимо ограничить любые отношения между жертвой и лицом, применившим насилие. При этом на работодателей необходимо возложить обязанность ограничивать любое взаимодействие между жертвой и лицом, применившим насилие», — считают в Минюсте.
3. Увеличивается количество случаев нарушения неприкосновенности частной жизни женщин, особенно интимной жизни, путём распространения фотографий и видео женщин. Это ведёт «к радикальному изменению их жизни в будущем, к разрыву семейных уз, отделению от общества и выбору неправильных путей». Действующие меры ответственности не дают возможности абсолютной защиты женщин от таких действий, отмечается в сообщении.
«Для предотвращения различных посягательств на частную жизнь женщин необходимо установить отдельную ответственность за нарушение неприкосновенности интимной жизни женщин, при этом полностью гарантируя неприкосновенность частной жизни. В Канаде, Германии, Великобритании, Японии, Австралии и США существует ответственность за распространение интимных фотографий и видео», — говорится в сообщении.
4. На сегодняшний день около 36 тысяч женщин, подвергшихся насилию, получили охранные ордера, а это означает, что 36 тысяч женщин нуждаются в помощи. Однако в стране действует всего 29 центров реабилитации и адаптации женщин, что не позволяет полностью охватить всех женщин, ставших жертвами насилия, считают в министерстве.
«Необходимо широкое привлечение частных предпринимателей к увеличению числа институтов по поддержке женщин. Эффективности можно добиться путём предоставления таким предпринимателям льгот в различных направлениях, таких как отвод земли, использование государственных зданий и сооружений, налоги, государственные гранты, субсидии, социальные заказы», — предложил Минюст.
5. Выкрикивать различные слова вслед женщинам («гап отиш»), делать разные комментарии о них, громко описывать их телосложение, сравнивать стало обычным явлением. Однако на самом деле такие действия ограничивают свободу передвижения женщин, в некоторых случаях приводя к депрессии, упадку духа и даже ущербу для здоровья, отметили в министерстве.
«Необходимо запретить оскорбительно высказываться в отношении женщин и установить меры административной ответственности за эти действия, а также усилить меры ответственности за причинение вреда женщинам. В таких странах, как Бельгия, Португалия, Аргентина, Канада, Новая Зеландия и США, такие действия считаются незначительными правонарушениями и приводят к штрафу до 750 евро», — отмечается в сообщении.