13 декабрь куни Шарм аш-Шайхда (Миср) коррупцияга қарши кураш бўйича Бутунжаҳон конференцияси иш бошлади. Унинг иштирокчилари порахўрларни қандай аниқлаш, жиноий даромадларни легаллаштириш каналларини узиш, мусодара қилиш ва ўғриланган мол-мулкни қайтариш йўлларини муҳокама қилмоқда, дея хабар берди БМТ ахборот маркази.
Форумда Ўзбекистон делегацияси таркибида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги раҳбари Акмал Бурхонов, Сенатнинг Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси раиси Наримон Умаров, Бош прокуратура академияси раҳбари Евгений Коленко ва бошқалар иштирок этмоқда.
Фото: Коррупцияга қарши курашиш агентлиги.
«Коррупция жамиятда кенг тарқалиши билан одамларнинг раҳбар ва муассасаларга бўлган ишончини сўндиради. Бу тенгсизликни кучайтиради, сурбетликни ва изоляцияни кучайтиради ҳамда аёллар ва қизлар енгиб ўтишлари керак бўлган тўсиқларни кучайтиради. Тийиқсиз очкўзлик барчамизга зарар етказади», — деди БМТ бош котиби Антониу Гутерриш видеомурожаатида.
У мамлакатлар COVID-19 пандемиясидан тикланиш учун катта маблағ сарфлаётган бир пайтда ўзлари учун фойда олишга уринаётган «жиноятчи оппортунистлар»га қарши курашга чақирди. Зарур ҳушёрлик бўлмаса, ушбу маблағларнинг аксарияти жиноятчилар қўлига тушиши мумкин.
Унинг сўзларига кўра, ушбу конференция ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва глобал миқёсда коррупцияга қарши курашни жадаллаштириш учун имкониятдир.
БМТнинг Наркотиклар ва жиноятчилик бошқармаси ижрочи директори Геда Вали ҳам коррупцияни «глобал ташвишли ҳодиса» деб атади.
«Дунё ҳар йили коррупция туфайли триллионлаб доллар йўқотади, ҳар бир доллар эса давлат томонидан ажратилган маблағларини кўпайтириш учун зарур», деди у. БМТ НЖБ раҳбари коррупция нафақат барқарор ривожланишга зарар етказишини, балки жиноятчилик ва терроризмнинг кучайишига олиб келишини ҳам таъкидлади.
БМТнинг Коррупцияга қарши конвенциясига аъзо давлатлар конференциясининг тўққизинчи сессияси 17 декабрга қадар давом этади. Унда иштирок этиш учун 152 давлатдан 2133 делегат келган. Конференция доирасида коррупцияга қарши курашнинг турли жиҳатларига бағишланган 75 та тадбир ўтказилади.
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги матбуот хизматининг хабар беришича, Ўзбекистон ташаббуси билан кун тартибидан коррупцияга қарши жараёнларни рақамлаштириш ва бу борадаги жамоатчилик назоратининг ролига бағишланган сессиялар ўрин олган.
Коррупцияга қарши конвенция БМТ Бош Ассамблеяси томонидан 2003 йил 31 октябрда маъқулланган ва 2005 йил 14 декабрда кучга кирган. Ҳужжат аъзо давлатларни коррупцияга қарши сиёсат юритиш, тегишли қонунларни тасдиқлаш ва ушбу ҳодисага қарши курашиш учун махсус органлар тузиш мажбуриятини юклайди.
Конвенцияга кўра, давлатлар ўз мансабдор шахсларининг сотилмайдиган, ҳалол ва масъулиятли бўлишини таъминлаши керак. Ўзбекистон ушбу конвенцияга 2008 йилда қўшилган.

В Шарм-эль-Шейхе (Египет) 13 декабря стартовала Всемирная конференция по борьбе с коррупцией. Её участники обсуждают, как выявлять взяточников, перекрывать каналы отмывания преступных средств, добиваться конфискации и возвращения украденных активов, сообщил Центр новостей ООН.
В форуме участвует делегация Узбекистана, в которую вошли глава Антикоррупционного агентства Акмал Бурханов, председатель Комитета Сената по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам Нариман Умаров, начальник Академии Генеральной прокуратуры Евгений Коленко и другие.
Фото: Агентство по противодействию коррупции.
«Коррупция, по мере распространения в обществе, подрывает доверие людей к лидерам и учреждениям. Она усугубляет неравенство, подпитывает цинизм и изоляцию и усугубляет препятствия, которые приходится преодолевать женщинам и девочкам. Безудержная жадность наносит ущерб нам всем», — заявил генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш в видеопослании.
Он призвал бороться с «криминальными приспособленцами», которые пытаются извлечь для себя выгоду в период, когда страны вкладывают немалые средства в восстановление после пандемии COVID-19. Без должной бдительности многие из этих средств могут оказаться в руках преступников.
По его словам, нынешняя конференция — это возможность укрепить сотрудничество и ускорить действия против коррупции во всемирном масштабе.
Исполнительный директор Управления ООН по наркотикам и преступности Геда Вали также назвала коррупцию «глобальным тревожным явлением».
«Мир ежегодно теряет триллионы долларов из-за коррупции, в то время как каждый доллар необходим для наращивания государственных ассигнований», — сказала она. Глава УНП ООН подчеркнула, что коррупция не только вредит устойчивому развитию, но и подпитывает преступность и терроризм.
Девятая сессия Конференции государств-участников Конвенции ООН против коррупции продлится до 17 декабря. Для участия в ней прибыли 2133 делегата из 152 стран. В рамках конференции пройдёт 75 мероприятий, посвящённых разным аспектам борьбы с коррупцией.
Как сообщила пресс-служба Агентства по противодействию коррупции, по инициативе Узбекистана в повестку дня включены сессии о цифровизации процессов борьбы с коррупцией и роли общественного контроля в этой сфере.
Конвенция против коррупции была одобрена Генеральной Ассамблей ООН 31 октября 2003 года и вступила в силу 14 декабря 2005 года. Документ обязывает государства-члены проводить политику противодействия коррупции, одобрять соответствующие законы и учреждать специальные органы для борьбы с этим явлением.
В соответствии с конвенцией, государства должны добиваться того, чтобы их должностные лица проявляли неподкупность, честность и ответственность. Узбекистан присоединился к конвенции в 2008 году.