Йирик қурилиш материаллари ишлаб чиқарувчиси «ПЕНОПЛЭКС» компанияси ишлаб чиқариш қувватларини оширишда давом этмоқда. Компания Ўзбекистонда иссиқлик изоляция материалларини ишлаб чиқариш майдонини кенгайтиришга инвестиция киритмоқда.
2022 йилда ишлаб чиқарувчининг Тошкент вилоят Ангрен шаҳридаги майдонида экструзион кўпикли полистиролдан юқори сифатли иссиқлик изоляция маҳсулотлари ишлаб чиқариш бўйича янги линияни ишга тушириш режалаштирилган.
Ўзбекистонда янги линиянинг ишга туширилиши корхонанинг иссиқлик изоляция плиталарини ишлаб чиқариш қувватини йилига 450 минг куб метрга оширишга ёрдам беради. Қўшимча линия нафақат минтақада ассортиментни кенгайтириш имкониятини яратади, балки қўшни давлатлар — Тожикистон ва Қирғизистон давлатларидаги юқори сифатли қурилиш материалларига ортиб бораётган талабни ҳам тўлиқ қондиради.
Айрим етакчи илмий-тадқиқот ва синов-конструкторлик институтлар билан ҳамкорликда компания саноат, агросаноат, фуқаролик ва якка тартибдаги уй-жой қурилиши учун энергия тежайдиган тизимли ечимларни ишлаб чиқмоқда. Барча «ПЕНОПЛЭКС» материаллари ва тизимлари иссиқ минтақалар учун мослаштирилган ва қишда илиқ ҳавони сақлашдан ташқари ёзда бинолар ичида салқинликни ушлаб туришга ҳам ёрдам беради.
«ПЕНОПЛЭКС» маҳсулотлари Россияда машҳур бўлиб, дунёнинг 30 дан ортиқ мамлакатларига муваффақиятли экспорт қилинмоқда. Компания тизимида 13 та ишлаб чиқариш майдонлари мавжуд: 10 та завод Россия шаҳарларида ва 3 та завод чет элда жойлашган. Майдонлар замонавий лабораториялар билан жиҳозланган бўлиб, уларда ҳар бир материал партияси синовдан ўтказилади. Улар жаҳоннинг етакчи ишлаб чиқарувчиларининг ускуналари билан жиҳозланган.
Йирик халқаро ишлаб чиқарувчи сифатида «ПЕНОПЛЭКС» қурилиш соҳасида энергия самарадорлигини ошириш, атроф-муҳитга зарар етказмаслик бўйича янги лойиҳаларни ишлаб чиқишга катта эътибор беради. Компания ишланмаларни фаол равишда амалга оширади ва бозорга янги конструктив ечимларни таклиф қилади, шу билан компания фаолият юритаётган бутун ҳудудда қурилиш сифатини оширади.
Компания ўз фаолиятини 1998 йилда Россияда «ПЕНОПЛЭКС» савдо белгиси остида экструзион кўпикли полистиролдан иссиқлик изоляция материаллари ишлаб чиқариш линиясини ишга туширишдан бошлаган. Бугунги кунда «ПЕНОПЛЭКС» тизимида қуйидаги соҳаларда маҳсулотлар ишлаб чиқарадиган ва сотадиган компаниялар мавжуд: «ПЕНОПЛЭКС» — иссиқлик изоляция материаллари, PLASTFOIL — гидроизоляция материаллари, PLASTGUARD — ҳимоя ва дренаж материаллари, «СТАЙРОВИТ» — умумий қўлланиладиган полистирол, «ПЕНОПЛЭКС» — полистиролдан тайёрланган декоратив ва пардозлаш материаллари, PROPLUG — маҳкамлатгичлар.

Крупный производитель строительных материалов — компания «ПЕНОПЛЭКС» — продолжает наращивать производственные мощности. Компания инвестирует в расширение площадки по производству теплоизоляционных материалов в Узбекистане. Запуск новой линии по выпуску высококачественной теплоизоляционной продукции из экструзионного пенополистирола планируется в 2022 году на площадке производителя в Ангрене в Ташкентской области.
Запуск новой линии в Узбекистане поможет компании увеличить мощности производства на 450 тысяч куб. м теплоизоляционных плит в год. Дополнительная линия не только даст возможность расширить ассортиментное предложение внутри региона, но и в полной мере удовлетворит растущие потребности в качественных строительных материалах в соседних государствах — Таджикистане и Кыргызстане.
В партнерстве с одними из ведущих научно-исследовательских и опытно-конструкторских институтов компания разрабатывает комплексные энергоэффективные системные решения для промышленного, агропромышленного, гражданского и индивидуального жилищного строительства. Все материалы и системы «ПЕНОПЛЭКС» адаптированы для жарких регионов и помогают не только сохранять тепло зимой, но и беречь прохладу внутри помещений летом.
Продукция «ПЕНОПЛЭКС» популярна в России и с успехом экспортируется в более 30 стран мира. В состав компании входят 13 производственных площадок: 10 — в российских городах и 3 завода — за рубежом. Площадки оснащены современными лабораториями, где тестируется каждая партия материалов. На них установлено оборудование от ведущих мировых производителей.
Являясь крупным международным производителем, «ПЕНОПЛЭКС» уделяет большое внимание развитию новых проектов по повышению энергоэффективности, экологичности в строительной отрасли. Компания активно реализует разработки и предлагает рынку новые конструктивные решения, повышая тем самым качество строительства на всей территории присутствия.
Компания начала свою деятельность в 1998 году с запуска в России производственной линии по изготовлению теплоизоляционных материалов из экструзионного пенополистирола под торговой маркой «ПЕНОПЛЭКС». Сегодня в состав «ПЕНОПЛЭКС» входят компании, которые занимаются производством и сбытом продукции по направлениям: «ПЕНОПЛЭКС» — теплоизоляционные материалы, PLASTFOIL — гидроизоляционные материалы, PLASTGUARD — защитные и дренажные материалы, «СТАЙРОВИТ» — полистирол общего назначения, «ПЕНОПЛЭКС» — декоративно-отделочные материалы из полистирола, PROPLUG — крепежные элементы.