20 декабрь куни Ўзбекистон Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Ўзбекистондаги БМТ Тараққиёт дастурининг «Рақамли иқтисодиёт ва рақамли тадбиркорликни ривожлантириш учун ёшлар имкониятларини кенгайтириш» янги қўшма лойиҳаси ишга туширилди. Бу ҳақда БМТТД «Газета.uz»га хабар қилди.
Имзоланиш маросими иқтисодий ривожланиш ва камбағалликни қисқартириш вазирининг биринчи ўринбосари Илҳом Норқулов, БМТТДнинг доимий вакили Матилда Димовска, шунингдек, Россиянинг Ўзбекистондаги элчисининг маслаҳатчиси Валентин Гусев иштирокида бўлиб ўтди.
Лойиҳа рақамли тадбиркорлик муҳитини ва ёш тадбиркорларнинг рақамли кўникмаларини яхшилаш, рақамли иқтисодиёт ва рақамли тадбиркорлик сиёсатини ривожлантириш учун ёшларни жалб қилишган ҳолда институционал салоҳиятни кучайтириш, тўсиқларни камайтириш ва ёшларнинг рақамли бизнес лойиҳалари ва стартаплари учун яхши молиялаштириш имкониятларини яратишга қаратилган.
Илҳом Норқулов ҳукумат томонидан янги иш ўринлари яратиш, янги бозорларга чиқиш, инновацияларни жорий этиш ва иқтисодиётнинг янги тармоқларини ривожлантиришда рақамли технологиялар имкониятларини рўёбга чиқариш борасидаги саъй-ҳаракатларини таъкидлади. Шу сабабли, «ёшларни иш билан таъминлаш миллий стратегиялари ёшларга рақамли аср салоҳиятидан фойдаланиш, мавжуд ва юзага келаётган муаммоларни ҳал қилиш учун имкониятлар яратиш чора-тадбирларини ўз ичига олади», деди у.
БМТТД ва миллий ҳамкорлар ўртасидаги янги ҳамкорлик Ўзбекистонда рақамли иқтисодиётни янада ривожлантиришни қўллаб-қувватлаш, рақамли тадбиркорлик кўникмалари, воситалар ва қулай муҳит орқали ёшлар, айниқса аёлларнинг имкониятларини кенгайтириш бўйича чора-тадбирлар ишлаб чиқишга қаратилади. Бу бандлик имкониятларини, рақобатбардошликни, COVID-19 ва шунга ўхшаш инқирозларга чидамлилигини ошириш, шу орқали тенгсизликни камайтириш, инклюзив, инновацион ва барқарор иқтисодий ўсишни таъминлаш ва янги иш ўринларини яратиш каби умумий мақсадга хизмат қилади.
БМТТДнинг доимий вакили Матилда Димовска тадбирнинг муҳимлигини таъкидлаб, ҳукуматнинг ёшлар учун муносиб меҳнат ва даромад олиш имкониятларини рағбатлантириш борасидаги саъй-ҳаракатларини бундан буён ҳам қўллаб-қувватлашга тайёрлигини билдирди. «Рақамли технология ёш аёллар ва эркакларнинг сиёсий, иқтисодий ва ижтимоий имкониятларига эришиш учун улкан салоҳиятга эга. Лойиҳанинг аниқ мақсадлари ёшларнинг рақамли дунёга кириши ва иштирокини ошириш, шунингдек, тегишли таълим ва иш билан таъминлаш имкониятларини кенгайтиришдан иборат. Лойиҳа рақамли кўникмаларни, масалан, Интернетда муҳим контентни топиш ва баҳолаш қобилиятидан тортиб, онлайн маркетинг ва тижорат каби илғор фойдаланувчи ноу-хаугача ривожлантиришга қаратилган «, деди у.
Лойиҳа БМТТДнинг рақамли ва яшил трансформация бўйича ҳукумат саъй-ҳаракатларини қўллаб-қувватлаш, фаол меҳнат бозори сиёсатини такомиллаштириш ва ёшларнинг тадбиркорлик кўникмаларини ошириш бўйича амалга оширилаётган дастурий фаолиятининг мантиқий давомидир. Лойиҳа Россия томонидан молиялаштирилади, шунингдек, Иқтисодий ривожланиш ва савдо вазирлигининг ҳиссаси ва IT-Парк томонидан параллел молиялаштиришни ҳам ўз ичига олади, лойиҳанинг умумий бюджети 2,1 млн АҚШ долларини ташкил этади.

Проект Министерства экономического развития и сокращения бедности Узбекистана и офиса ПРООН в стране «Расширение возможностей молодежи для развития цифровой экономики и цифрового предпринимательства» стартовал 20 декабря, сообщили «Газете.uz» в ПРООН.
Церемония подписания состоялась с участием первого заместителя министра экономического развития и сокращения бедности Ильхома Норкулова, постоянного представителя ПРООН Матильды Димовска, а также советника посла России в Узбекистане Валентина Гусева.
Проект финансируется РФ в рамках трастового фонда «Россия — ПРООН», софинансирование включает вклад со стороны Минэконоразвития и параллельное финансирование со стороны IT-парка, общий бюджет составляет 2,1 млн долларов.
В рамках проекта планируется улучшение среды цифрового предпринимательства и цифровых навыков молодых предпринимателей, укрепление институционального потенциала для разработки политики цифровой экономики и цифрового предпринимательства с акцентом на вовлечение молодежи, снижение барьеров и создание лучших возможностей для доступа к финансированию для молодежных цифровых бизнес-проектов и стартапов.
Новое сотрудничество между ПРООН и национальными партнерами будет направлено на поддержку дальнейшего развития цифровой экономики в Узбекистане, расширение возможностей молодых людей, особенно женщин, с помощью навыков цифрового предпринимательства, инструментов и улучшения благоприятной среды.
«Это будет служить общей цели повышения возможностей трудоустройства, конкурентоспособности и устойчивости к COVID-19 и подобным кризисам, и, таким образом, снижению неравенства, обеспечению инклюзивного, инновационного и устойчивого экономического роста и созданию рабочих мест», — говорится в сообщении ПРООН.
«Цифровые технологии обладают огромным потенциалом для достижения политических, экономических и социальных возможностей молодых женщин и мужчин, — сказала постоянный представитель ПРООН Матильда Димовска. — Конкретные цели проекта заключаются в расширении доступа молодежи к цифровому миру и участия в нём, а также в расширении возможностей для получения соответствующего образования и трудоустройства. Проект направлен на развитие цифровых навыков — от умения находить и оценивать важный контент в интернете до продвинутых пользовательских ноу-хау, таких как интернет-маркетинг и торговля».