БМТнинг Болалар жамғармаси (ЮНИСЕФ) Япония ҳукуматининг 433 минг АҚШ доллари миқдоридаги гранти доирасида Сурхондарё вилоятининг Термиз туманидаги бирламчи тиббиёт муассасаларида сув таъминоти, санитария ва гигиена тизимини яхшилаш бўйича чора-тадбирларни амалга оширади. Бу ҳақда «Газета.uz»га ЮНИCЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси хабар берди.
Дастур сув қувурларини ётқизиш, сув учун резервуарлар, сув юмшатувчи ва фильтрловчи ускуналарни ўрнатиш, санитария-техник, шунингдек, чиқиндиларни йўқ қилиш иншоотларини қуриш ва реконструкция қилиш, электр энергияси ва иссиқ сув таъминоти учун қуёш батареялари ўрнатишни кўзда тутади. Дастур, шунингдек, замонавий санитария-гигиена тизими инфратузилмаларидан доимий фойдаланиш ва уларга хизмат кўрсатишни ривожлантиришни ҳам қўллаб-қувватлайди.
ЮНИСЕФ лойиҳани 2022 йилнинг мартидан 2023 йил февралига қадар амалга оширади. Лойиҳа шарофати билан Термиз туманидаги 80 мингга яқин аҳолининг еттита бирламчи тиббий-санитария муассасаларида такомиллаштирилган санитария-гигиена хизматларидан ва ишончли чиқиндиларни бошқариш тизимидан фойдаланиши учун имконият яратиши кутилмоқда. Шунингдек, уларга гигиена бўйича ўқув-ахборот воситалари ҳам тақдим этилади.

Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) в рамках гранта правительства Японии на сумму 433 тысячи долларов реализует меры по улучшению системы водоснабжения, санитарии и гигиены (ВСГ) в первичных медико-санитарных учреждениях Термезского района Сурхандарьинской области. Об этом «Газете.uz» сообщили в представительстве ЮНИСЕФ в Узбекистане.
Программа предусматривает строительство водопроводов, установку резервуаров для воды, устройств для смягчения воды и фильтров, строительство и реконструкцию санитарно-технических сооружений, установку солнечных панелей для электричества и горячего водоснабжения, а также объектов по утилизации отходов. Программа также будет поддерживать развитие постоянной эксплуатации и обслуживания современной инфраструктуры ВСГ.
ЮНИСЕФ будет осуществлять реализацию проекта с марта 2022 года по февраль 2023 года. Ожидается, что благодаря проекту около 80 тысяч человек в Термезском районе получат доступ к улучшенным услугам ВСГ в семи учреждениях первичного звена здравоохранения и возможность пользоваться надежной системой утилизации отходов. Им также будут предоставлены образовательные и информационные материалы по гигиене.