Ўзбекистон ИИВ ЙҲХБ янги йил кунларида пойтахтдан Тошкент вилоятининг Бўстонлик туманидаги Чимён тоғига олиб борадиган йўлларда вақтинчалик йўл ҳаракати ташкил этилиши ҳақида маълум қилди.
31 декабрь ва 1 январь кунлари «Янги Ўзбекистон боғи» атрофида айрим йўлларда транспорт воситалари ҳаракати вақтинча чекланади. Мамлакатнинг асосий арчаси ўрнатилган боғга ташриф буюрувчилар учун иккита вақтинчалик автотураргоҳ ташкил этилган. Улардан бири Паркент кўчаси бўйлаб 4 км, иккинчиси 4Р12 автойўли томондан Чирчиқ дарёсигача 1,7 км масофага чўзилган.
Эслатиб ўтамиз, қишки таътил охиригача метронинг «Дўстлик» станциясидан «Янги Ўзбекистон» боғига қадар бепул автобуслар ҳаракати йўлга қўйилган.
Шунингдек, 31 декабрдан 10 январгача Бўстонлиқ туманининг «Амирсой» тоғли дам олиш масканларига олиб борувчи 4Р6 «Тошкент- Чимён» йўлининг 57- ва 92-километрлари ҳамда 4Р10 «Чорвоч сув омбори — Ҳалқа йўли» йўлининг 0 — 12-километрларида вақтинчалик бир томонлама ҳаракатланиш ташкил этилади.
ЙҲХББ ҳайдовчиларни йўл-патруль хизмати инспекторлари кўрсатмаларига риоя этишга чақирди.
Худди шундай чекловлар Чимён тоғларидаги дам олиш ҳудудларига йўналган кўп миқдордаги автотранспорт сабабли ўтган йили ҳам жорий этилган эди.

ГУБДД МВД Узбекистана сообщило о временной организации дорожного движения на дороге из Ташкента в Чимганские горы в Бостанлыкском районе Ташкентской области в новогодние дни.
31 декабря и 1 января на дороге перед парком «Новый Узбекистан» движение будет временно ограничено. Для посетителей парка, где установлена главная ёлка страны, организуются две временные автостоянки: одна — со стороны улицы Паркентской протяжённостью 4 км и другая — со стороны автодороги 4Р12 до реки Чирчик, протяжённостью 1,7 км.
Напомним, до конца зимних каникул от станции метро «Дустлик» до парка «Новый Узбекистан» курсируют бесплатные автобусы.
С 31 декабря по 10 января будет организовано одностороннее движение на участке между 57-м и 92-м километрами автодороги 4Р6 «Ташкент — Чимган» и между 0-м и 12-м километрами автодороги 4Р10 «Чарвакское водохранилише — Кольцевая дорога».
В ГУБДД призвали водителей следовать указаниям инспекторов дорожно-патрульной службы.
Аналогичные ограничения вводились в прошлом году в связи с большим потоком автотранспорта, направляющегося к зонам отдыха в горах Чимгана.