Қозоғистон президенти Қасим-Жомарт Токаев мамлакат парламенти мажлисида нутқ сўзлади.
У икки кундан кейин Коллектив хавфсизлик шартномаси ташкилоти тинчликпарвар контингентини босқичма-босқич олиб чиқиш бошланишини маълум қилди.
«КХШТ тинчликпарвар кучларининг асосий миссияси муваффақиятли якунланди. Икки кундан кейин босқичма-босқич олиб чиқиш бошланади. Контингентни олиб чиқиш жараёни 10 кундан ортиқ давом этмайди», — деди президент. Шунингдек, у аксилтеррор махсус операцияси ўткир босқичидан ўтганини айтди.
Давлат раҳбари Қозоғистон ҳуқуқ-тартибот идоралари ўз вақтида террорчилик таҳдидининг олдини олиш билан шуғулланмаганини таъкидлади.
«Жамиятимизнинг ҳамжиҳатлигини қатъиятли равишда, жумладан профессионал тарзда ишлаб чиқилган сценарийларга асосланган норозилик акциялари орқали заифлаштиришди. Радикал чораларнинг аниқ иштирокчилари яширин тарзда тайёрланди», — деди у.
«Миллий хавфсизлик қўмитаси ваколатли орган сифатида бу қўпорувчилик ишига аниқ баҳо бера олмади ва беришни ҳам хоҳламади. Миллий хавфсизликка жиддий таҳдидни кўра олмади. Ҳужумлар ташкилотчиларини ҳар қандай ҳолатда ҳам пайдо бўлиши мумкин бўлган имкониятни топишгина тўхтатиб турган эди», — деди Қасим-Жомарт Токаев.
Мамлакатга қарши террорчилик уруши бошланди, деди у яна. «+окимиятни эгаллаб олишга тайёргарлик устида профессионаллар иш олиб бордилар… Тушуниш керак: қарор қабул қилинган вақтда [КХШТга ёрдам сўраб мурожаат қилиш] биз террорчиларга харобага айлантириш учун берилган Олмаота устидан назоратни бутунлай йўқотишимиз мумкин эди. Олмаотадан айрилсак, пойтахтни ҳам, кейин эса бутун мамлакатни йўқотган бўлардик», — деди давлат раҳбари.
Қасим-Жомарт Токаев Олмаота полиция департаменти биносини эгаллаб олмоқчи бўлган бандитлардан кетма-кет икки кеча ҳимоя қилган полициячиларнинг жасоратини қайд этди.
Шу билан бирга, президент ҳамма ҳам ўз бурчига садоқатли эмаслигини таъкидлади. «Қатор шаҳарларда миллий хавфсизлик бошқармалари раҳбарлари етарлича ҳарбий арсеналга эга бўлишларига қарамай, жанговар ҳаракатларга киришмай, хизмат биноларини тарк этиб, у ерда қурол-яроғ ва махфий ҳужжатларни қолдириб кетишган», — деди давлат раҳбари.
Аввалроқ президент Қасим-Жомарт Токаев мамлакат ой аввалида бошидан кечирган инқироз мустақилликнинг 30 йиллик тарихидаги энг оғири бўлгани, бу жанговар ҳаракатларнинг барчаси бир марказдан мувофиқлаштирилганини маълум қилган эди. Давлат раҳбари эълон қилган маълумотларга кўра, ҳодисаларда 16 нафар ҳуқуқ-тартибот ходими ҳалок бўлган, 1300 дан ортиқ киши жароҳатланган. Тинч аҳоли орасида ҳам қурбонлар бор, аниқ сони аниқлаштирилмоқда. Мамлакат бўйлаб 1270 та тадбиркорлик субъекти зарар кўрди. 100 дан ортиқ савдо марказлари ва банклар талон-торож қилинди, полиция машиналарига зарар етказилди ва 500 га яқин техника ёқиб юборилди.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев выступил на заседании Мажилиса Парламента страны.
Он сообщил, что через два дня начнётся поэтапный вывод миротворческого контингента Организации Договора коллективной безопасности.
«Основная миссия миротворческих сил ОДКБ успешно завершена. Через два дня начнётся поэтапный вывод. Процесс вывода контингента займёт не более 10 дней», — сказал президент. Он также сообщил, что острая фаза контртеррористической спецоперации пройдена.
Глава государства отметил, что силовые органы Казахстана не справились с предупреждением террористической угрозы.
«Сплочённость нашего общества методично расшатывали, в том числе посредством акций протеста согласно профессионально разработанным сценариям. Конспиративно шла подготовка конкретных исполнителей радикальных мер», — сказал он.
«Комитет национальной безопасности как уполномоченный орган не смог и не захотел дать чёткую оценку этой подрывной работе. Не разглядел критической угрозы национальной безопасности. Организаторам атаки оставалось только найти повод, который появился бы в любом случае», — подчеркнул Касым-Жомарт Токаев.
Против страны была развязана террористическая война, вновь отметил он. «Над подготовкой захвата власти работали профессионалы… Необходимо понимать: на момент принятия решения [об обращении за помощью к ОДКБ] мы могли полностью утратить контроль над Алматы, который был отдан на растерзание террористам. Потеряв Алматы, потеряли бы столицу, а затем всю страну», — сказал глава государства.
Касым-Жомарт Токаев отметил мужество полицейских, две ночи подряд удерживавших здание Департамента полиции Алматы, которое пытались захватить бандиты.
При этом, отметил президент, не все проявили верность долгу. «В ряде городов руководители департаментов национальной безопасности, несмотря на достаточный боевой арсенал, не вступая в бой, покинули служебные здания, оставив там оружие и секретную документацию», — сказал глава государства.