«Тавҳид ва жиҳод катибаси» террористик гуруҳи тарафдори хорижда ушланди, дея хабар қилинди Давлат хавфсизлик хизматининг Xavfsizlik Telegram-каналида.
1987 йил Сурхондарё вилоятида туғилган Ж. Х. 2016−2021 йилларда меҳнат мигранти сифатида Россиянинг Краснодар ўлкасида ишлаши даврида ижтимоий тармоқлар орқали Сурия давлати ҳудудидаги «Тавҳид ва жиҳод катибаси» террористик гуруҳи аъзолари билан мулоқотга киришиб, уларнинг таъсирига тушиб қолади, дейилади хабарда.
Натижада Ж.Х. экстремистик оқимлар ва террористик ташкилотлар ғоявий раҳнамоларининг «жиҳод»га чорловчи материалларини ўзининг яқин танишлари орасида тарғиб қила бошлайди.
Шунингдек, у жангарилар сафига қўшилиш мақсадида Сурияга кетмоқчи бўлган вақтида Давлат хавфсизлик хизмати ва Россия ҳуқуқ-тартибот идоралари ҳамкорлигида ушланиб, Ўзбекистонга олиб келинди.

Гражданин Узбекистана, подозреваемый в участии в террористической группе «Катиба таухид валь-джихад», задержан в России, сообщил Telegram-канал Службы государственной безопасности Xavfsizlik.
Уроженец Сурхандарьи Ж. Х. (1987 года рождения), находясь на заработках в Краснодарском крае в 2016—2021 годах, через социальные сети познакомился с членами террористической группы «Катиба таухид валь-джихад», действующей на территории Сирии и попал под их влияние.
Как отмечается в сообщении, Ж. Х. стал распространять джихадистские идеи своих идеологических лидеров среди близких и знакомых.
Он был задержан при сотрудничестве Службы государственной безопасности Узбекистана и российских правоохранительных органов, когда собирался уехать в Сирию для присоединения к боевикам.