Ўзбекистон президенти, Қуролли Кучлар олий бош қўмондони Шавкат Мирзиёев 13 январь куни Ўзбекистон мудофаасини бошқариш миллий марказини бориб кўрди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Шавкат Мирзиёев ва мудофаа вазири, генерал-лейтенант Баҳодир Қурбонов. Деворда — Алишер Алиқуловнинг «Қалъани олиш» (1999) картинаси. Фото: Президент матбуот хизмати.
Мудофаа вазирлигида барпо этилган ушбу марказ қўшинлар бошқарувининг энг замонавий шаклларини мужассам этган, барча куч тузилмалари фаолиятини мувофиқлаштириб боришга ихтисослашган. Мажмуа юқори технологик имкониятлари билан мамлакат ҳаво сарҳадларини, ўқув муассасалари ва полигонлардаги машғулотлар жараёнини реал вақтда кузатиш, бўлинмаларнинг ҳаракатини транк алоқа орқали назорат қилишни таъминлайди.
Шунингдек, соҳада амалга оширилаётган ислоҳотлар, бунда ҳарбий-маъмурий секторларнинг иштироки, қўшинларнинг кундалик ва жанговар фаолияти бўйича маълумотлар тўпланиб, тизимли мониторинг олиб борилади.
Олий бош қўмондон ушбу марказда яратилган шароитлар ва техник имкониятлар билан танишди. Мутасаддиларга унинг фаолиятини самарали йўлга қўйиш, мудофаа тизимига тезлик билан интеграция қилиш бўйича кўрсатмалар берди.

Президент Узбекистана, Верховный главнокомандующий Вооруженными силами Шавкат Мирзиёев 13 января посетил Национальный центр управления обороной страны, сообщила пресс-служба главы государства.
Шавкат Мирзиёев и министр обороны, генерал-лейтенант Баходир Курбанов. На стене — полотно «Взятие крепости» (1999) Алишера Аликулова. Фото: Пресс-служба президента.
Центр, организованный в Министерстве обороны, предназначен для координации деятельности всех силовых структур страны. Комплекс обеспечивает возможность оперативного управления и наблюдения в реальном времени за воздушной границей страны, процессом учебно-боевых занятий в учебных центрах и полигонах, а также осуществления контроля за действиями подразделений через транкинговую связь.
Президент ознакомился с созданными в центре условиями и дал указания по эффективному функционированию центра и его интеграции в оборонную систему страны.
«Центр должен стать опорной структурой в деле обеспечения военной безопасности нашей страны. Следует совместно с Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций разработать программно-аппаратный комплекс для центра», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Здесь же президент провёл расширенное заседание Совета безопасности, где в том числе были затронуты события в Казахстане.