Тошкент шаҳридаги «Малика» савдо мажмуаси оммавий савдо жараёнлари якунларига кўра, Premium Prime Service компаниясига сотилди, деб хабар бермоқда Давлат активларини бошқариш агентлиги.
Келишув нархи 125 млрд сўмга баҳоланган. Инвестор шунингдек, таъмирлаш-тиклаш ишларига 100 млрд сўм сармоя киритиш ва 250 та янги иш ўрни яратиш мажбуриятини олган.
«Малика» мажмуаси (эски фабриканинг номланиши) пойтахтнинг Шайхонтоҳур туманидаги 4,14 гектар майдонда жойлашган. Бино ва иншоотлар майдони эса 48,9 минг кв. метрни, қурилиш майдони эса — 13,8 минг кв. метрни ташкил этади. Мажмуа ҳудудида бомбалардан ҳимояланиш учун махсус бошпана ҳам мавжуд. Ҳозирги кунда мажмуа маиший техникалар ва электроника савдоси бўйича асосий бозорга айланган.
Мажмуа ўтган йилнинг баҳорида давлат мулклари хусусийлаштирилиши ортидан савдога чиқарилган эди.
КТЯДРга кўра, Premium Prime Service 2017 йилнинг 12 январь куни рўйхатдан ўтказилган. Асосий фаолият тури — нотурар жойлар бошқаруви ва ижараси ҳисобланади. Таъсисчилари қаторида Unitrade Co. (65%) ва Наргиза Абдурауфовна Абидова (35%) кўрсатилган, раҳбари эса — Улуғбек Рустамович Алимов.
Ўз навбатида Unitrade Co. компаниясига Азиза Хасановна Хасанова (100%) эгалик қилади. Корхона шунингдек, Ideal Naturproduct (100%), Fargo Marketing Group (50%) ва Omad Sug‘urta (43,9%) компанияларда ҳам таъсисчи сифатида кўрсатилган. Азиза Хасанова Akfa-Dream компаниясида ҳам (2,8%) улушга эга.
Наргиза Абидова Epsilon Invest (100%, қуруқлик транспорти йўналишида хизматлар) ва Sportivka (100%, пластикни бирламчи шаклларда ишлаб чиқариш) компанияларига эгалик қилади.
Иқтисодий ривожланиш вазирлиги 2021 йилнинг январь-ноябрь ойларида 619 та давлат активи 4,5 трлн сўмга сотилгани ҳақида хабар берганди. Йил якунига қадар яна 300 та давлат мулкини 1,6 трлн сўмга сотиш режа қилинганди.

Торговый комплекс «Малика» в Ташкенте по итогам публичных торгов приобрела компания Premium Prime Service, сообщило Агентство по управлению государственными активами Узбекистана.
Стоимость сделки составила 125 млрд сумов. Инвестор также взял на себя обязательство вложить в ремонтно-восстановительные работы 100 млрд сумов и создать 250 новых рабочих мест.
Комплекс «Малика» (название бывшей фабрики) в Шайхантахурском районе столицы (панорамный снимок) занимает участок площадью 4,14 га. Площадь зданий и сооружений — 48,9 тысячи кв. м, площадь застройки — 13,8 тысячи кв. м. На территории комплекса имеется бомбоубежище. Сегодня это главный рынок города по продаже бытовой техники и электроники.
Комплекс был выставлен на продажу вместе с другими государственными активами, реализуемыми частному бизнесу, весной прошлого года.
Согласно данным ЕГРПО, компания Premium Prime Service была зарегистрирована 12 января 2017 года. Основной вид деятельности — аренда и управление нежилыми помещениями. Учредителями указаны Unitrade Co. (65%) и Наргиза Абдурауфовна Абидова (35%), руководителем — Улугбек Рустамович Алимов.
В свою очередь, Unitrade Co. владеет Азиза Хасановна Хасанова (100%). Компания также указана учредителем в Ideal Naturproduct (100%), Fargo Marketing Group (50%) и Omad Sug‘urta (43,9%).
Азиза Хасанова также владеет долей в компании Akfa-Dream (2,8%).
Наргиза Абидова числится в учредителях Epsilon Invest (100%, услуги в области сухопутного транспорта) и Sportivka (100%, производство пластика в первичных формах).
В Минэконоразвития сообщали, что в январе-ноябре 2021 года всего было продано 619 государственных активов на сумму 4,5 трлн сумов. До конца прошлого года планировалось продать еще 300 гособъектов примерно на 1,6 трлн сумов.
Ранее мы писали, что компания Metropol Group, учредителем которой указан сын главы МИД Узбекистана Данияр Камилов, приватизирует бывшее здание Службы государственной безопасности в центре Ташкента за 210 млрд сумов, Metro Plaza — здание комплекса по производству газет, эмиратская Quadro IH DMCC — гостиницу «Ичан калъа».