Дубайнинг Quadro IH DMCC компанияси Тошкент шаҳрида жойлашган «Пойтахт» бизнес марказини хусусийлаштириш бўйича ўтказилган танловда ғолибликни қўлга киритди. Бу ҳақда Давлат активларини бошқариш агентлиги хабар берди.
Мулк Юнусобод туманининг Шароф Рашидов кўчасида, Мустақиллик майдони яқинида жойлашган.
Компания 164 млрд сўм харид қийматини бир йўла тўлаш таклифи билан савдоларда ютиб чиққан. Quadro IH DMCC ўзига таъмирлаш-тиклаш ишлари учун 6 млн доллардан кам бўлмаган миқдорда инвестиция киритиш мажбуриятини ҳам олган.
Фото: Давактив.
«Пойтахт» марказига қарашли умумий ер майдони 0,4 гектарни, бино ва иншоотлар майдони эса — 34,6 минг кв. метрни ташкил қилади. Бино 14 қаватдан ва ер тўладан иборат (10−11 қаватлар меҳмонхона жойлашган).
Мажмуа ўтган йилнинг баҳорида давлат мулклари хусусийлаштирилиши ортидан савдога чиқарилган эди.
Quadro IH DMCC июнь ойида «Ичан қалъа» меҳмонхонасини 74,2 млрд сўмга сотиб олганди.
Quadro IH DMCC компанияси БААдаги Quadro Capital Partners таркибига киради. У Россия ва бошқа МДҲ мамлакатларида ўсиш ва инқирозга қарши бошқарув инвестицияларига ихтисослашган тўғридан-тўғри сармоя жамғармаларини бошқарувчи компания ҳисобланади. У 2009 йилда Troika Dialog инвестициявий компанияси ваикллари томонидан ташкил этилган.
Quadro Capital Partners турли йилларда Россиянинг йирик лойиҳаларига, жумладан, Fix Price дўконлар тармоғи, «Монетка» супермаркетлар тармоғи, MX GROUP автомобиль эҳтиёт қисмлари, FX CLUB ва бошқаларга сармоя киритган.

Дубайская Quadro IH DMCC выиграла тендерные торги на приватизацию бизнес-центра «Пойтахт» в Ташкенте, сообщила пресс-служба Агентства по управлению государственными активами Узбекистана.
Имущественный комплекс расположен на улице Шарафа Рашидова в Юнусабадском районе.
Компания стала победителем конкурса, предложив 164 млрд сумов в виде единовременной выплаты. Quadro IH DMCC взяла на себя обязательство внести инвестиции в размере не менее 6 млн долларов для проведения ремонтно-восстановительных работ.
Фото: АУГА.
Площадь земельного участка под «Пойтахтом» составляет 0,4 га, общая площадь зданий и сооружений — 34,6 тысячи кв. м. Здание состоит из 14 этажей и подвала (на 10−11 этажах расположена гостиница).
Комплекс был выставлен на продажу вместе с другими государственными активами, реализуемыми частному бизнесу, весной прошлого года.
Quadro IH DMCC в июне приобрела гостиницу «Ичан калъа» 74,2 млрд сумов.
Quadro IH DMCC входит в Quadro Capital Partners из ОАЭ, которая является управляющей компанией фондов прямых инвестиций, специализирующаяся на инвестициях в рост и антикризисном управлении в России и других странах СНГ. Она была основана в 2009 году выходцами из инвестиционной компании Troika Dialog.
Quadro Capital Partners в разные годы инвестировала в несколько российских проектов, таких как сеть магазинов Fix Price, сеть супермаркетов «Монетка», маркетплейс для автозапчастей MX GROUP, FX CLUB и другие.