Жорий йилнинг биринчи чорагида Ўзбекистон глобал COVAX механизми доирасида коронавирусга қарши 11 млн дозадан ортиқ вакцинани беғараз тарзда қабул қилиб олиши керак. Бу ҳақда Тошкент аэропортида Pfizer вакцинасининг навбатдаги партиясини топшириш маросимида БМТ Болалар жамғармасининг (ЮНИСЕФ) Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде маълум қилди.
«Биз мазкур механизм доирасида Ўзбекистонга етказиб берилган вакциналар 10 млн дозадан ортиқни ташкил этганининг гувоҳига айланиб турганимиздан мамнунмиз», — деди у. Ўзбекистон AstraZeneca, Moderna, Pfizer/BioNTech ва Sinovac вакциналарини COVAX платформаси орқали қабул қилди.
«ЮНИСЕФ Ўзбекистон ҳукуматига COVID-19`га қарши вакциналарни етказиб беришда кўмаклашишда давом этади», — деди жамғарма вакили.
«ЮНИСЕФ таъминот ва логистика жараёнини бошқарадиган COVAX механизми орқали дунёнинг 144 мамлакат ва ҳудудига 1 млрд дозадан ортиқ коронавирусга қарши вакцина етказиб берилди», — дея қўшимча қилди Мунир Мамедзаде.
Унинг таъкидлашича: «Вакциналар самара беради, улар касалликнинг оғир ўтиши ва касалхонага етишни олдини олади ва одамлар ҳаётини сақлаб қолади. Айниқса, ўз вақтида эмланиш ва мамлакатда омикрон штаммининг тез тарқалишини ҳисобга олган ҳолда профилактика чораси сифатида санитария қоидаларига риоя қилиш жуда муҳимдир».
«Газета.uz»га ЮНИСЕФ ваколатхонаси матбуот хизматининг аниқлик киритишича, биринчи чоракда COVAX бўйича — Pfizer/BioNTech ва Moderna вакциналари етказиб берилади.

Узбекистан в первом квартале текущего года должен безвозмездно получить в рамках глобального механизма COVAX более 11 миллионов доз вакцин против коронавируса. Об этом в понедельник на встрече очередной партии вакцины Pfizer в аэропорту Ташкента сообщил глава представительства Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) в Узбекистане Мунир Мамедзаде.
«Мы рады стать свидетелями достижения отметки более 10 миллионов доз вакцин, доставленных в Узбекистан в рамках данного механизма», — отметил он. Через платформу COVAX Узбекистан получил вакцины AstraZeneca, Moderna, Pfizer/BioNTech и Sinovac.
«ЮНИСЕФ продолжит оказывать содействие правительству Узбекистане в поставке вакцин против COVID-19», — сказал глава представительства фонда.
«Посредством механизма COVAX, в рамках которого ЮНИСЕФ возглавляет процесс закупок и логистики, доставлено более 1 миллиарда доз вакцин против коронавируса в 144 стран и территорий в мире», — добавил Мунир Мамедзаде.
Он подчеркнул: «Вакцины работают, они предотвращают тяжёлое течение болезни, госпитализацию и спасают жизни людей. Очень важно вовремя вакцинироваться и соблюдать санитарные меры профилактики, особенно с учётом быстрого распространения штамма „омикрон“ в стране.»
Как уточнили «Газете.uz» в пресс-службе представительства ЮНИСЕФ, вакцины, поставка которых ожидается в первом квартале по COVAX, — это Pfizer/BioNTech и Moderna.