24 январь куни жиноят ишлари бўйича Наманган шаҳар суди Наманган ИИО ФМБ 2-сонли ИИБнинг собиқ профилактика инспекториСардорбек Отабоевга нисбатан жиноят ишини кўриб чиқишни бошлади. Бу ҳақда Ўзбекистон Олий суди интерактив хизматлар порталида маълумот берилди.
Ишга оид материалларга кўра, ИИБнинг собиқ ходими Ўзбекистон Жиноят кодексининг қуйидаги моддалари бўйича айбланмоқда:
- 168-модда 3-қисми «б» ва «в» бандлари (фирибгарлик такроран ёки хавфли рецидивист томонидан, хизмат мавқеидан фойдаланиб);
- 205-модда 1-қисми (ҳокимият ёки мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш);
- 206-модда 1- қисми (ҳокимият ёки мансаб ваколати доирасидан четга чиқиш);
- 208-модда (ҳокимият ҳаракатсизлиги);
- 209-модда 2-қисми «а» банди (мансаб сохтакорлиги такроран ёки хавфли рецидивист томонидан);
- 238-модда 2-қисми (суриштирув олиб бориш, дастлабки тергов ёхуд ишни судда кўриш чоғида ёлғон кўрсатувлар бериш учун гувоҳни ёки жабрланувчини ёки ёлғон хулоса бериш учун экспертни ёхуд нотўғри таржима қилиш учун таржимонни пора эвазига оғдириб олиш, худди шунингдек уларга ёки уларнинг яқин қариндошларига руҳий, психологик, жисмоний таъсир кўрсатиш ёки бошқача тарзда таъсир кўрсатиш орқали ёлғон кўрсатув беришга мажбур қилиш);
- 230/1-модда 1-қисми (далилларни сохталаштириш (қалбакилаштириш)).
Иш бўйича жабрланувчи сифатида Абдулазиз Аббосов кўрсатилган. Суд судья Бахтиёр Таваккалов раислиги остида ўтказилмоқда.
Kun.uz маълумотларига кўра, судланувчи жараён ОАВ вакиллари ва блогерлар томонидан тўлиқ видеотасвирга олиб борилишини сўраб, суд раисига илтимоснома киритган. Прокурор эса иш ИИВга алоқадорлиги, унда соҳага оид давлат сирлари кўрилиши мумкинлиги важи билан ушбу илтимосномани рад этишни сўраган. Суд маслаҳатлашувдан сўнг жараённи видеотасвирга олишга рухсат берган, фақат судга таъсир ўтказилишининг олдини олиш мақсадида ҳукм эълон қилинмагунча ушбу видеотасвирларни тарқатишни тақиқлаган.
Сардорбек Отабоев мажлисда унга нисбатан илгари сурилган айбловларни рад этган.
Собиқ профилактика инспектори иши
12 ноябрь куни Facebook ижтимоий тармоғида Наманган шаҳар ИИО ФМБ 2-сонли профилактика инспектори Сардорбек Отабоев ИИБдаги ҳолатлар юзасидан ички ишлар вазири Пўлат Бобожоновга видеомурожаат йўллади.
Мурожаатда айтилишича, «Наманган шаҳар ИИО ФМБ 2-сонли ИИБ раҳбари майор Азиз Сатторов қўл остидаги профилактика инспекторларига ҳар куни 5 тадан маъмурий баённома тузиш, бир йилда 2 та маъмурий назорат ўрнатиш каби талабларни режа қилиб белгилаб берган». «ҲПБ (Ҳуқуқбузарликлар профилактикаси бошқармаси — таҳр.) бошлиғи подполковник Иномов Бобурга 50 АҚШ доллари берилса, режа бажарилган деб белгилаб қўйилган. Шунингдек, кадрлар бўлими бошлиғи майор Абдулазиз Умурзақов доимий равишда ноқонуний тарзда хуфёна хизмат текширувларини ўтказиб келади», — дейилади мурожаатда.
Видеомурожаатдан тўрт кун ўтиб Сардорбек Отабоев бошқа фуқаролар номига берилган кредитларни ўзлаштиришда айбланиб ҳибсга олинди. Наманган вилояти ИИБ гумонланувчи «масъулиятдан қочиш» мақсадида мурожаат қилганини таъкидлади.
Бош прокуратура Жиноят кодексининг 209-моддаси (мансаб сохтакорлиги) бўйича жиноят иши қўзғатилгани, гумонланувчи турли баҳоналар билан терговга келишдан бош тортиб, яширинганлиги сабабли, унга нисбатан сиртдан айблов эълон қилингани маълум қилди. 13 ноябрь куни суднинг ажрими билан «қамоққа олиш» эҳтиёт чораси қўлланилган ва унга нисбатан қидирув эълон қилинган.

Наманганский городской суд по уголовным делам 24 января начал рассмотрение уголовного дела в отношении бывшего инспектора профилактики УКД №2 ОВД Намангана Сардорбека Отабаева. Об этом сообщается на портале интерактивных услуг Верховного суда Узбекистана.
Согласно материалам дела, экс-сотрудник ОВД обвиняется:
- по пунктам «б» и «в» части 3 статьи 168 (мошенничество, совершённое повторно или опасным рецидивистом; с использованием служебного положения);
- части 1 статьи 205 (злоупотребление властью или должностными полномочиями);
- части 1 статьи 206 (превышение власти или должностных полномочий);
- статье 208 (бездействие власти);
- пункту «а» части 2 статьи 209 (должностной подлог, совершённый повторно или опасным рецидивистом);
- части 2 статьи 238 (подкуп свидетеля или потерпевшего к даче ложных показаний или эксперта к даче ложного заключения, либо переводчика к ложному переводу при производстве дознания, предварительного следствия или при рассмотрении дела в суде, а равно принуждение к лжесвидетельству посредством психического, психологического, физического или иного воздействия на них либо их близких родственников);
- части 1 статьи 230−1 (фальсификация (подделка) доказательств) Уголовного кодекса Узбекистана.
Потерпевшим по делу указан Абдулазиз Аббасов. Суд проходит под председательством судьи Бахтиёра Таваккалова.
По данным Kun.uz, подсудимый обратился к судье с ходатайством о полной видеосъёмке процесса представителями СМИ и блогерами. Прокурор просил отклонить ходатайство на основании, что дело связано с МВД и может содержать государственную тайну в этой сфере. Суд разрешил видеозапись судебного заседания, но запретил распространять видеозапись до оглашения приговора во избежание влияния на процесс.
Сардорбек Отабоев на заседании отверг все предъявленные ему обвинения.
Дело бывшего участкового
12 ноября в Facebook появилось видеообращение инспектора профилактики УКД №2 ОВД Намангана старшего лейтенанта Сардорбека Отабаева, где он рассказывает о незаконных действиях руководства отдела внутренних дел.
По его словам, начальник ОВД обязывал инспекторов профилактики оформлять ежедневно по пять административных протоколов, а также два раза в год «устанавливать административный надзор». Сотрудникам, которые не выполняли план, «угрожали увольнением, либо предлагали дать взятку в размере 50 долларов начальнику управления профилактики правонарушений, чтобы тот поставил „галочку“», заявлял участковый в обращении.
Через четыре дня после видеообращения Сардорбек Отабаев был задержан по обвинению в растрате кредитов, оформленных на имена других граждан. В УВД Наманганской области отметили, что подозреваемый записал обращение, чтобы «избежать ответственности».
В Генпрокуратуре сообщили о возбуждении уголовного дела по статье 209 (должностной подлог) УК и заявили, что «подозреваемый под различными предлогами отказывался явиться на допрос и скрывался, ему было предъявлено заочное обвинение, решением суда от 13 ноября применена мера пресечения в виде заключения под стражу, и он был объявлен в розыск».