Тошкент маҳаллалари ЮНЕСКО Бутунжаҳон маданий меросининг дастлабки рўйхатига киритилди, дея хабар қилди Масс-медиа фонди Васийлик кенгаши раиси ўринбосари Саида Мирзиёева. У ушбу ҳодисани жаҳон миқёсидаги тарихий воқеа деб атади.
«Эски шаҳар маҳаллалари маданий қатламларини сақлаб қолиш бўйича дастлабки қадамлар 2019 йилда, Венеция архитектура Биенналесида тақдим этилган „Маҳалла: шаҳар ва қишлоқ ҳаёти“ лойиҳаси ишлаб чиқилганда амалга оширилган эди», — дея эсга олди у.
«Маҳаллаларимиз халқаро экспертлар томонидан эко-архитектурани тиклаш, замонавий шаҳарларни оммавий урбанизациядан асраш, шунингдек, ижтимоий қадриятлар ва жамоавийликни сақлаб қолиш усули сифатида эътироф этилди», — дея қўшимча қилди Саида Мирзиёева.
«Табиийки, ушбу ҳудудда ҳеч қандай инвестиция қурилиш лойиҳаларини амалга оширишга рухсат бўлмайди, — дея қайд этди у. — Тошкентнинг юраги бўлган қадимий Зарқайнар кўчаси тақдирига самимий қайғураётган барчага — жамоатчилик вакиллари, фаоллар, журналист ва блогерларга миннатдорчилик билдирамоқчиман. Шунингдек, маҳаллани асраб қолиш лойиҳасини қўллаб-қувватлагани ва уни Бутунжаҳон табиий ва маданий мероси дастлабки рўйхатига киритгани учун ЮНЕСКО ташкилотига миннатдорчилик билдирамиз».
«Маҳаллани асраб-авайлаш масаласида жамоатчилик масъулияти ва онгли ёндашувига таянган ҳолда, ушбу йўналишда илмий-реставрация ишларини давом эттирамиз», — деди Саида Мирзиёева.
Эслатиб ўтамиз, январь ойи охирида президент Шавкат Мирзиёевга Тошкентнинг Эски шаҳар қисмида жойлашган Зарқайнар кўчасининг реновация лойиҳаси тақдим этилган эди. Лойиҳа ташаббускори, Mimar Group компанияси у ерда «Эски шаҳар руҳини сақлаб қолган ҳолда» туристик марказ ташкил этишни таклиф қилди.
Жамоатчилик вакиллари ушбу лойиҳани танқид қилиб чиқди. Human House галераяси асосчиси ва раҳбари Лола Сайфи Facebook ижтимоий тармоғида шундай деб ёзди:
«Агар Зарқайнар кўчаси хабарларда келтирилган лойиҳа бўйича қуриладиган бўлса, уни ўлдиришади. […] Ўтган йили мен шахсан муҳтарам шаҳар ҳокимимиз ва Mimar директорига ушбу лойиҳани бундай қилиб бўлмаслигини тушунтирган эдим. Омадим келди, ўшанда бу воқеа президентгача етиб борди. Жаҳонгир Абидович [Ортиқхўжаев] эса шахсан менга қўнғироқ қилиб, мен уни нотўғри тушунганимни ва у умуман уй бузишни истамаслигини айтди. У фақат эски уйлар ўрнига „чиройли уйлар“ ясамоқчи экан. „Қайси асрда уйлар керак, Лола опа? Сиз хоҳлаган асрни қурамиз. 17? Ўн саккиз? Қайси?“ Кейин 1,5 соат суҳбатлашдик. Менга у тушунгандек туюлди. Аммо у тушунмади ва бир йил ўтгач, у худди шу нарсани синаб кўрди, фақат профилда».
«57 миллион доллар эвазига (Mimar Group лойиҳаси бўйича Зарқайнар кўчасини реновация қилиш 58,5 миллион долларга баҳоланмоқда — таҳр.) нафақат битта кўчани, балки бутун Эски шаҳар ҳудудини маҳорат билан реконструкция қилиб, жозибадор жойга айлантириш мумкин. Бунинг учун бизда ҳамма нарса бор — меъморлар, археологлар, тарихчилар, этнографлар, рассомлар, ўлкашунослар, ҳунармандлар ва журналистлар», — дея хулоса қилди у.
Alerte Héritage маданий ёдгорлик обсерваторияси президенти Борис Чухович ташаббусни «Эски шаҳарга қарши янги зўравонлик лойиҳаси» деб атади. Унинг қайд этишича, «Эски шаҳар руҳини сақлаб қолиш»ни эълон қилган муаллифлар тарихни имитация қилишади ва унга Себзор эмас, балки «экзотик жануб, аниқроғи Ўрта ер денгизи аураси»ни беришади».
Бундан ташқари, у лойиҳа концепциясини Эски шаҳар экзотик сайёҳлик объекти сифатида кўрсатилган «қўриқхона» деб таърифлади.
«Муаллифлар «реновация» (аслида — қайта қуриш) ишлари олиб борилаётган ҳудуд аҳолисининг эҳтиёжларига лоқайд эканликларини яна бир бор намойиш этмоқдалар. Улар учун Зарқайнарда «ўзбек ҳаёти театри»ни қуриш учун бу ердан меросхўр туб аҳолини улоқтириб юбориш муҳимроқ», — дея тахмин қилди Борис Чухович.

Махалли Ташкента включены в предварительный список Всемирного культурного наследия ЮНЕСКО, сообщила заместитель председателя попечительского совета Фонда поддержки и развития масс-медиа Саида Мирзиёева, назвав это историческим событием мирового масштаба.
«Первые шаги по сохранению культурных пластов махаллей Старого города были сделаны ещё в 2019 году, когда появился проект „Махалля: урбанистическая и провинциальная жизнь“, который был представлен на Венецианской архитектурной биеннале», — напомнила она.
«Наша махалля была воспринята международными экспертами как способ возрождения эко-архитектуры, метод сохранения современных городов от массовой урбанизации, а также сохранения социальных ценностей и общности», — добавила Саида Мирзиёева.
«Разумеется, никакие инвестиционные строительные проекты на этой территории невозможны», — подчеркнула она. Саида Мирзиёева поблагодарила всех, кто искренне переживает «за судьбу сердца Ташкента, древнюю улицу Заркайнар» — общественных деятелей, активистов, журналистов и блогеров, а также ЮНЕСКО за поддержку проекта по сохранению махалли и её дальнейшему включению список Всемирного природного и культурного наследия.
«Будем продолжать научную и реставрационную работу в этом направлении, рассчитывая на ответственность и осознанный подход общественности к вопросу сохранения махалли», — заключила она.
Напомним, в конце января президенту Шавкату Мирзиёеву был представлен проект реновации улицы Заркайнар в Старом городе Ташкента. Инициатор проекта, компания Mimar Group, предложила создать там туристический центр «с сохранением духа Старого города».
С критикой этого проекта выступили общественные деятели. Основатель и руководитель галереи Human House Лола Сайфи написала в Facebook:
«Если улицу Заркайнар сделают по проекту, описанному в публикации, то её убьют. […] В прошлом году я уже лично объясняла нашему уважаемому хокиму города и директору Mimar, что этот проект так делать нельзя. И мне повезло, тогда эта история дошла до президента. И Жахонгир Абидович [Артыкходжаев] лично мне позвонил и сказал, что я его неправильно поняла и он совсем не хотел ломать дома. Он просто хотел сделать «красивые дома» вместо старых. «Вам какого века нужны дома, Лола-опа? Мы построим любого века, которого хотите. 17? 18? Какой? Мы тогда проговорили 1,5 часа. Мне показалось, что человек понял. Но он не понял и через год пытается то же самое, только в профиль».
«Понимаю, что сейчас дома в Старом городе находятся не в лучшем состоянии. Но я и мои коллеги знаем, как восстановить его без ущерба для его исторической ценности. А сейчас получается, что мы стесняемся старых родителей и их болезней, хотим их убить и найти себе новых помоложе и покраше», — подчеркнула Лола Сайфи.
«За 57 млн (реновация улицы Заркайнар по проекту Mimar Group оценивается в 58,5 млн долларов — ред.) можно не одну улицу, а всю территорию Старого города грамотно реконструировать и превратить в привлекательнейшее место. И у нас всё для этого есть — и архитекторы, и археологи, и историки, и этнографы, и художники, и краеведы, и ремесленники, и журналисты», — заключила она.
Президент обсерватории культурного наследия Alerte Héritage Борис Чухович назвал инициативу «новым проектом насилия над Старым городом». Он отметил, что, декларируя «сохранение духа Старого города», авторы имитируют старину и придают ей «экзотически южную ауру, но не себзарскую, а скорее средиземноморскую».
Кроме того, он охарактеризовал концепцию проекта как «заповедник», в котором Старый город был бы выставлен в качестве экзотического туристического объекта".
«В очередной раз авторы демонстрируют безразличие к потребностям населения района, подвергающемуся „реновации“ (на самом деле — перестройке). Для них важно удалить с Зайкайнара потомственных жителей, чтобы устроить здесь „театр узбекской жизни“. Видимо, не обойдётся без восковых персонажей или играющих их актёров», — предположил Борис Чухович.