Андижон вилоятининг Марҳамат туманидаги мактаблардан бирининг директори ва ўқитувчилари таълим сифати ва битирувчиларнинг олий ўқув юртларига ўқишга кириш даражаси пастлиги учун ота-оналаридан узр сўрашга мажбур қилинган эди. Воқеа юзасидан суриштирув ўтказган Kun.uz нашрининг ёзишича, узрхонлик тадриби туман ҳокими Бобуржон Йўлдошевнинг топшириғи билан ташкиллаштирилган. Бу ҳақда вилоят халқ таълими бошқармаси бошлиғи ҳам айтиб ўтди.
72- ихтисослаштирилган давлат умумтаълим мактабида бўлиб ўтган йиғилишда 300 нафардан ортиқ ота-онадан ташқари тумандаги бошқа таълим муассасалари вакиллари иштирок этган. Бошқа мактаблар вакилларига узр сўраш мажлиси намуна сифатида кўрсатилиб, уларнинг мактабларида ҳам шундай тадбирлар ўтказилиши айтилган.
Нашр манбасига кўра, бундай йиғилишлар ўтказилиши бўйича топшириқни туман ҳокими берган. Топшириқ ижросини таъминлаш ҳокимнинг ёшлар масалалари бўйича ўринбосари Мухторжон Қурбонов ва туман халқ таълими бўлими мудири Алияхон Абдувоҳидова зиммасига юклатилган. Устозларнинг таъкидлашича, улар қаршилик қилишига қарамасдан сўзга чиқиш ва ота-оналардан узр сўраш қатъиян талаб қилинган.
«Керак бўлса кўзёш тўкишимиз ҳақида ҳам айтишди. Айрим устозлар чидаб тура олмади. Ўттиз йилдан буён ўқувчиларга таълим бераётган устозлар ҳам тик туришга мажбурланди. Ҳаммаси сценарий бўйича бўлди. Қайси сўзни айтишимиз, қачон саҳнага чиқишимиз — ҳаммаси олдиндан режалаштирилган эди», — дейди тадбирда иштирок этган ўқитувчилардан бири.
Бундан ташқари, 3 февраль куни репетиция қилиш ҳам келишиб олинган. Аммо айрим сабабларга кўра тайёргарлик кўриш, сўзга чиққанларнинг маърузаларини тинглаш 4 февраль куниэрталаб амалга оширилган.
Мактаб директори Муқаддамхон Ҳасанованинг таъкидлашича, у дастлаб бу мажлисга қарши чиққан. Бироқ туман ҳокими ўринбосарининг илтимосига биноан ўтказишга рози бўлган.
У мажлисда мактабдаги сўнгги уч йиллик фаолият бўйича ҳисобот берган. Ҳисоботнинг танқидий қисми бошланган пайтда мактаб ўқитувчилари залга олиб кирилган ва қатор қилиб туришлари айтилган. Директор маърузасидан сўнг, олдиндан тайёрланган ўқитувчилар ўз фанини яхши ўқита олмаётгани учун узр сўрашган, деб ёзди Kun.uz.
Бироқ тадбир давомида ўқитувчиларнинг бошини эгиб туришини ҳазм қила олмаган ота-оналар ва ўқитувчиларнинг ўзларидан эътирозлар бўлган.
«Устозни бунақа қилиш керак эмас. Мен ўша куни чидаб тура олмадим. Чиқиб бу ишлари нотўғри эканини айтдим. Аслида улар эмас, биз тик туришимиз, устозлар эса ўтириб бизни томоша қилишлари кераклигини таъкидладим. Беш қўл баробар эмас экан-да», — дея таъкидлади ота-оналар вакили Ҳикматулла Атаханов.
Икки соатдан ортиқ давом этган тадбирда ўқитувчилар бир соат тик оёқда туришган.
«Бир ҳамкасбимиз олти ой оёғи гипсда юриб, яқинда ишга чиққан эди. Уни ҳам тик турғизиб қўйишди. Йиқилиб тушай деди. Жуда кўп ўқитувчилар ўша йиғилишдан кейин шу касбни танлаганидан афсусланганини айтишди», — деди шу мактабда ўқитувчи бўлиб ишловчи, йиғилишда ота-оналар вакили сифатида қатнашган Оминахон Холмирзаева.
Туман ҳокими Бобур Йўлдошев ва унинг ўринбосари эса узр сўраш бўйича топшириқ бўлмаганини айтиб, бу тадбирдан кўзланган мақсад устозлар ва ота-оналар ҳамкорлигини кучайтириш эканига урғу беришдан нарига ўтишмаган.
«Бу топшириқни мен берганман. Лекин узр сўратиш бўйича эмас. У ерда узр сўратилмаган. Тумандаги 45та мактаб директорига сўнгги уч йилликда муассасасидаги ютуқ ва камчиликлар хусусида мурожаат қилиши айтилган. Таълимни ўқитувчи, тарбияни ота-она бериши ҳақида тушунтириш мақсад бўлган», — дея изоҳ берган туман ҳокими.
У ўқитувчилар томонидан айтилган барча иддаоларни рад қилди.
Андижон вилояти халқ таълими бошқармаси бошлиғи Азизбек Миркомиловмактаб ўқитувчилари ота-оналар олдида таълим сифатининг пастлиги учун узр сўрашлари керак бўлган йиғилишларни ўтказиш ташаббуси шахсан Марҳамат тумани ҳокими Бобуржон Йўлдошевга тегишли бўлганини таъкидлади.
Халқ таълими вазири Бахтиёр Саидов юз берган ҳолатни нафақат ўқитувчиларнинг шаънини ерга уриш балки давлат сиёсатига қарши амалга оширилаётган ҳаракат деб баҳолашини айтди. У қитувчилардан ўз қадр-қимматларини ергауришга йўл қўймасликларини сўраб, «Сизнинг бударажада бошингизни ерга қаратишга ҳеч кимнинг ҳаққи йўқ!» — деди.
Январь ойи охирида бўлиб ўтган йиғилишда президент мактаб таълимини ривожлантириш бўйича кенгашлар ташкил этилишини маълум қилган эди. Республика кенгашига давлат раҳбарининг шахсан ўзи, туман ва вилоят кенгашларига эса вилоят ва туман ҳокимлари бошчилик қилишини айтди.

В Мархаматском районе Андижанской области директора и учителей одной из школ принудили извиниться перед родителями за качество образования и низкий процент зачисления выпускников в вузы. Издание Kun.uz, которое провело расследование инцидента, пишет, что провести такое собрание с извинениями поручил хоким района Бобуржон Юлдашев. Об этом также заявлял глава областного управления народного образования.
В собрании в специализированной школе №72 4 февраля участвовало более 300 родителей и представителей других образовательных учреждений района. Представителям других школ «собрание сотрудничества» (так его назвал хоким района) привели в пример и поручили провести такие же мероприятия в своих учреждениях.
По словам источника издания, за выполнение задания хокима отвечали заместитель хокима по делам молодёжи Мухторжон Курбанов и заведующая районным отделением народного образования Алияхон Абдувахидова. Учителя заявили, что от них «настоятельно требовали» выступить перед родителями и извиниться, несмотря на их сопротивление.
«Они сказали нам лить слёзы, если это необходимо. Некоторые учителя не выдержали. Педагогов, которые обучали детей в течение 30 лет, тоже заставили стоять. Всё прошло по сценарию. То, что мы говорили, и то, когда мы выходили на сцену, было спланировано заранее», — рассказал один из педагогов.
Кроме того, сообщается, что за день до собрания планировалось провести репетицию, но по некоторым причинам подготовка и прослушивание выступающих прошли утром 4 февраля.
Директор школы Мукаддамхон Хасанова заявила, что изначально была против проведения собрания, но по просьбе заместителя хокима района в итоге согласилась.
На собрании она отчиталась о деятельности школы за последние три года. В начале критической части доклада учителей вывели в зал и велели выстроиться в очередь. После выступления директора предварительно подготовленные учителя извинились за то, что плохо преподавали свой предмет, пишет Kun.uz.
При этом на самом мероприятии некоторые родители выступили против того, чтобы учителя «склоняли голову».
«Учитель не должен этого делать. Я не выдержал в тот день. Я вышел и сказал, что это неправильно. Я заявил, что на самом деле это мы должны стоять, а учителя должны сидеть и смотреть на нас», — сказал представитель родителей Хикматулла Атаханов.
Мероприятие длилось более двух часов, учителя стояли на ногах около часа.
«Мой коллега полгода ходил в гипсе и недавно вышел на работу. Его также заставили встать. Он мог упасть. Многие учителя после собрания сказали, что пожалели, что выбрали эту профессию», — сказала учительница школы Оминахон Холмирзаева.
Хоким Бобуржон Юлдашев и его заместитель отрицают, что учителей просили извиняться перед родителями. При этом они подчёркивают, что целью мероприятия было «укрепление сотрудничества между учителями и родителями».
«Я дал это поручение. Но не поручал извиняться. Никаких извинений [в поручении] не было. Сорок пять директоров школ округа получили указание обратить внимание на успехи и недостатки учебного заведения за последние три года. Цель была в том, чтобы объяснить, что образование дают учителя, а воспитание — родители», — сказал хоким.
Он отверг все заявления учителей.
Начальник управления народного образования Андижанской области Азизбек Миркамилов заявил, что инициатива проведения собраний, на которых учителя должны были извиняться, принадлежит лично хокиму района.
Министр народного образования Бахтиёр Саидов расценил ситуацию в Мархаматском районе не только как оскорбление чести учителей, но и как акцию против политики государства. Он призвал учителей «не позволять топтать своё достоинство. Никто не имеет права заставлять вас склонять голову!»
На прошедшем в конце января совещании президент заявил об образовании советов по реформированию школьного образования. Республиканский совет возглавил сам глава государства, районные и областные советы — хокимы областей и районов.