Шаҳрихон туманидаги хусусий диагностика ва даволаш масканида газ-ҳаво аралашмасининг чақнаши содир бўлганлиги ҳолати юзасидан Жиноят кодексининг 257-моддаси (Меҳнатни муҳофаза қилиш қоидаларини бузиш) билан жиноят иши қўзғатилди. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот котиби Ҳаёт Шамсутдинов хабар берди.
Аниқлик киритилишича, шу пайтгача ҳодиса оқибатида жароҳатланганлар сони 11 кишини ташкил этмоқда, бир киши эса вафот этган.
Аввалроқ, ФВВ 11 февраль куни соат 11:30 да Андижон вилояти Шаҳрихон туманидаги «Қоракўрпа» маҳалласида тиббий клиникада газ-ҳаво аралашмаси чақнаши рўй бергани ҳақида хабар бергандик. Воқеа жойига вилоят ФВБнинг ёнғин-қутқарув гуруҳи зудлик билан етиб бориб, қидирув-қутқарув ишларини олиб борган. Шунингдек, ҳодиса жойига ФВВ раҳбарияти, ИИБ, ССБ, Прокуратура ва бошқа тегишли хизмат ходимлари етиб борган.
Daryo`нинг ёзишича, портлаш жойига Андижон вилояти ҳокими Шуҳратбек Абдураҳмонов ҳам етиб келган.
Шифохонага яқин ошхонада фаолият юритувчи воқеа гувоҳларидан бирининг айтишича, портлаш содир бўлган пайтда улар плита босиб қолган қизга ёрдам берган. Нашр плита остидан олиб чиқилган ва сўнгра вафот этган қиз портлаш оқибатида ҳаётдан кўз юмган иккинчи қурбон бўлиши мумкинлигини тахмин қилмоқда.
«Бир киши қўлимизда жон берди. Ундан ташқари ичкарида ҳам беморлар кўп эди. Аҳвол жуда ёмон эди. Тез ёрдамга ҳам ўзимиз қўнғироқ қилиб, чақирдик», — дея ҳикоя қилган воқеа гувоҳларидан бири.
Хабар берилишича, портлаш касалхонанинг биринчи қаватида юз берган, бунинг оқибатида иккинчи қават ҳам қулаб тушган.

По факту взрыва газовоздушной смеси в частном лечебно-диагностическом центре Шахриханского района Андижанской области возбуждено уголовное дело по статье 257 (нарушение правил охраны труда) Уголовного кодекса Узбекистана, сообщил пресс-секретарь Генеральной прокуратуры Хаёт Шамсутдинов.
По уточнённым данным, в результате взрыва погиб один человек, 11 получили травмы.
Как сообщалось ранее, взрыв газа произошёл в частной медклинике, принадлежащей ООО «Зитерия» в 11:30 дня 11 февраля. На место происшествия прибыли руководство МЧС, областных управлений внутренних дел, здравоохранения и прокуратуры.
По данным Daryo, на место взрыва прибыл также хоким Андижанской области Шухратбек Абдурахманов.
Один из свидетелей происшествия, работавший в столовой рядом с больницей, рассказал Daryo, что они помогли девушке, застрявшей под плитой после взрыва. По данным издания, она могла стать второй жертвой инцидента.
«На наших руках умер один человек. Внутри было много пациентов. Ситуация была очень плохой. Мы сами вызвали скорую», — рассказал очевидец.
Сообщается, что взрыв произошёл на первом этаже больницы, в результате чего обрушился и второй этаж.