Тошкентнинг Чилонзор туманида жойлашган Ғафур Ғулом номидаги маданият ва истироҳат боғи 2022 йил ёзида фойдаланишга топширилади. Бу ҳақда истироҳат боғини янгилаш ва таъмирлаш лойиҳаси раҳбари, BMP Smart Decision Management асосчиси Отабек Мирзажонов маълум қилди.
Туман ҳокимлиги матбуот хизматига берган интервьюсида тадбиркор бугунги кунда компания лойиҳага 4 млн доллар сармоя киритганини маълум қилди. Инвестициянинг умумий ҳажми 10 млн долларни ташкил этади.
«Реконструкция давомида биз паркда мавжуд бўлган барча аттракционларни янгилаймиз, 30 та аттракционга чет эл давлатлари — Россия, Хитой, Украина, Туркия корхоналари билан шартномалар тузилган. 90 фоиз аттракцион Ўзбекистонга келиб тушган, қолганлари йўлда. Бу аттракционлар билан биз боғ меҳмонларига қулайлик ва маданий хордиқ чиқаришга имконият яратиб берамиз», — деди у.
Отабек Мирзажоновнинг ишонтиришича, реконструкция жараёнида бирорта ҳам дарахтга (9 мингтадан) зарар етмаган. Ҳозир янги суғориш тизими ўрнатилмоқда. Ўз навбатида, сенатор Баҳодир Тожиев истироҳат боғларида олиб борилаётган қурилишлар туфайли суғориш тизимига зарар етаётгани, натижада дарахтларнинг қуриши ва касалланиши ҳолатлари кўпаяётгани ҳақида маълум қилган эди. Масалан, Ғафур Ғулом номидаги истироҳат боғида 15 туп, Олмазор туманидаги Абдулла Қодирий боғида 35 туп дарахт қуриб қолган.
«Боғимизни 2022 йилнинг ёзида ишга тушириш режаларимизда турибди. Боғда 400 тадан ортиқ иш ўринларини яратамиз. Кунига камида 10 минг кишининг бемалол хордиқ чиқариши учун имконият яратилади», — деди у.
Боғ 2019 йил май ойида ва 2021 йилнинг июнида. Манба: Google Earth.
Лойиҳа ва сингапурлик таъсисчи ҳақида
Сингапурнинг BMP Smart Decision компанияси Ўзбекистонда BMP Smart Decision Management компаниясини ташкил этиб, унинг 99 фоиз улушига эгалик қилмоқда. Отабек Мирзажонов қўлида эса 1 фоизлик ҳисса мавжуд.
Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 9 августдаги 670-ф-сонли фармойиши ва Тошкент шаҳар ҳокимининг 2019 йил 15 августдаги қарори (иккала ҳужжат ҳам очиқ маълумотлар базаларида мавжуд эмас) асосида Ғафур Ғулом парки BMP Smart Decision компаниясига ижарага берилганди. Компания инвестиция мажбуриятлари қаторида модернизация қилиш ва «жаҳон стандартларига жавоб берадиган» замонавий боғ барпо этиши лозим эди.
Очиқ маълумотларга кўра, BMP Smart Decision компанияси 2019 йил 13 февраль куни устав фонди 1000 сингапур доллари (729 доллар атрофида) билан рўйхатдан ўтказилган. Асосий фаолият тури — бошқа қурилиш объектларини, (ўйин мажмуалари), иккинчи даражали фаолияти эса — мавзули боғларни бунёд этишдан иборат. Сингапур компанияси асосчиси Яккасарой туманида истиқомат қилувчи ўзбекистонлик Шерзод Халимов бўлиб чиқди.
Тошкент ҳокимлиги яна бир бор Ғафур Ғулом номидаги истироҳат боғи фуқаролар дам олиш жойи сифатида яшил зона бўлиб қолишини таъкидлади. Аввалроқ ижтимоий тармоқларда унинг ўрнида турар-жой мажмуаси ёки бизнес-марказ қурилади, деган гап-сўзлар тарқалган эди.
Аввалроқ, 2019 йил сентябрь ойида ҳокимият объектни инвесторга топшириш билан боғлиқ вазиятни изоҳлаб, Ғафур Ғулом боғи реконструкция қилинганидан кейин «жамоат учун» бўлиб қолишини, тадбиркорлар фаолиятини давом эттиришини ва «битта дарахтга тегилмаслигини» айтган эди.
2021 йилнинг декабрида эса Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев Ғафур Ғулом боғини 49 йилга ижарага олган инвестор ўзига юклатилган вазифаларни бажармаганини маълум қилиб, боғни ижарага бериш масаласи қайта кўриб чиқилишини айтди.

Парк культуры и отдыха Гафура Гуляма в Чиланзарском районе Ташкента будет открыт летом 2022 года. Об этом сообщил руководитель проекта по обновлению и ремонту парка, учредитель BMP Smart Decision Management Отабек Мирзажонов.
В интервью пресс-службе районного хокимията предприниматель заявил, что на сегодняшний день компания инвестировала в проект 4 млн долларов. Общий объём инвестиций составит 10 млн долларов.
«В ходе реконструкции мы обновим все аттракционы в парке. По 30 аттракционам заключены договоры с компаниями из России, Китая, Украины и Турции. 90% аттракционов уже поступили в Узбекистан, оставшиеся — в пути. Этими аттракционами мы создадим удобства для гостей парка и возможности для отдыха», — отметил он.
Отабек Мирзажонов заверил, что ни одно дерево (из 9000) не пострадало в ходе реконструкции. Сейчас создаётся новая поливная система. При этом сенатор Бахадир Тажиев сообщал, что из-за строительства в парках повреждается ирригационная система, в результате увеличивается число случаев высыхания и заболевания деревьев. Например, в парке Гафура Гуляма высохли 15 деревьев, в парке Абдуллы Кадыри в Алмазарском районе — 35, отмечал он.
«Мы планируем открыть парк летом 2022 года. После запуска мы создадим 400 новых рабочих мест, будет создана возможность для отдыха минимум 10 тысяч человек в день», — сказал он.
Парк в мае 2019 года и июле 2021 года. Источник: Google Earth.
О проекте и сингапурском учредителе
Сингапурская BMP Smart Decision создала в Узбекистане компанию BMP Smart Decision Management, где владеет 99% доли, а Отабек Мирзажонов — 1%.
Парк Гафура Гуляма был передан в аренду BMP Smart Decision на основании распоряжения Кабинета министров Узбекистана №670-ф от 9 августа 2019 года и решения хокима Ташкента №1126 от 15 августа 2019 года (оба документа отсутствуют в свободном доступе). Компания в рамках инвестиционных обязательств должна была провести модернизацию и создать современный парк, «отвечающий мировым стандартам».
Согласно открытым данным, BMP Smart Decision была зарегистрирована 13 февраля 2019 года с уставным фондом в 1000 сингапурских долларов (около 720 долларов США). Основной вид деятельности — строительство других объектов гражданского строительства (игровые комплексы), второстепенный — тематические парки. Учредителем сингапурской компании является гражданин Узбекистана — житель Ташкента Шерзод Халимов.
В сентябре 2019 года хокимият уже комментировал ситуацию с передачей объекта инвестору, заявив, что парк Гафура Гуляма останется «народным» после реконструкции, предприниматели (сотрудники парка) продолжат работу и «ни одно дерево не будет тронуто». Тогда на встрече с жителями Чиланзарского района присутствовал и инвестор в лице Шерзода Халимова.
Собрание освещало издание Nuz.uz (публикация была удалена, копия сохранилась на «Письмах о Ташкенте»). Бывший хоким Чиланзарского района Сарвар Махаметов сообщал, что BMP Smart Decision инвестирует в реконструкцию парка 10 млн долларов. Шерзод Халимов отмечал, что модернизация будет проходить в два этапа: к весне 2020 года планировалось обновить летний парк, а на втором этапе построить крытую игровую зону, работающую круглый год.
В ноябре 2020 года представитель компании встретился с жителями Ташкента, чтобы спросить их, каким они хотят видеть парк. «Газета.uz» писала, чем недовольны предприниматели, работавшие в парке, что будет с многолетними деревьями, а также другие подробности о проекте.
В декабре 2021 года хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев сообщил, что инвестор не выполнил поставленные перед ним задачи. Отвечая на вопрос главы Сената Танзилы Нарбаевой о состоянии парка, хоким заявил, что проект будет пересмотрен.