Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 16 феврал куни «Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси тизимида муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисида» қарорни имзолади.
Ҳужжатга кўра, Навоий вилоятининг Учқудуқ туманида умумий майдони 1,2 млн га бўлган «Марказий Қизилқум» миллий табиат боғи ва Томди туманида умумий майдони 40 минг га бўлган «Оқтоғ-Томди» давлат қўриқхонаси ташкил этилмоқда.
2022 йилда боғ ва қўриқхона фаолияти Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш жамғармаси маблағлари ҳисобига молиялаштирилади. 2023 йилдан бошлаб Навоий вилояти маҳаллий бюджети маблағлари молиялаштириш ишларига жалб этилади.
Шунингдек, Давлат экология қўмитасига «Марказий Қизилқум» миллий табиат боғи ва «Оқтоғ-Томди» давлат қўриқхонаси учун малакали мутахассислардан ходимларни шакллантириш вазифаси топширилган.
Ҳужжатда 2018−2021-йилларда мамлакатдаги муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларнинг улуши қарийб икки бараварга, Угам-Чотқол давлат биосфера резервати, Хоразм миллий табиат боғи ва Жанубий Устюрт миллий табиат боғи, шунингдек, «Судоче-» давлат қўриқхонасининг улуши қарийб икки баробарга ошгани эслатилган.
Муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларни яратишдан мақсад
Миллий табиат боғи ва давлат қўриқхонаси Қизилқум чўлининг ноёб табиий мажмуа ва объектларини, шу билан бирга йўқолиб кетиш ҳавфи остида бўлган ноёб ҳайвонлар ва қушларни ҳамда ўсимлик турларини, у ерлардаги ландшафтларни муҳофазага олади, дейилади Экология қўмитаси хабарида.
Миллий табиат боғи ва давлат қўриқхонаси ҳудудида Қизил Китобга киритилган 30 дан ортиқ турдаги ноёб ҳайвон турлари, 10 дан ортиқ ўсимлик турлари мавжуд. Мазкур муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларда ноёб ҳайвон тури — жайроннинг Қизилқум чўлидаги популяциясининг қарийб 80 фоизи ҳаёт кечиради, дея қайд этади экологлар
«Марказий Қизилқум» миллий табиат боғи ва «Оқтоғ-Томди» давлат қўриқхонасининг ташкил этилиши муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларда ноёб ҳайвонлар ва ўсимликлар ҳамда табиий мажмуаларнинг муҳофаза қилиниши натижасида яқин ўн йиллик даврда ҳайвонларнинг бош сони камида 15 фоизга ортиши, ўсимлик популяцияларининг тарқалиш ареаллари 20 фоизга кенгайишига эришилади, дея ишонч билдирмоқда Экология қўмитаси вакиллари.
Бундан ташқари, ушбу муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларнинг ташкил этилиши минтақадаги табиий мажмуаларнинг қайта тикланишига ҳамда экологик хавфсизликка бўлган таҳдидларнинг, яъни, чўлланишнинг ортиб бориши, ҳавонинг қум ва чанг зарралари билан ифлосланиши, иқлимнинг кескин ўзгаришига таъсир кўрсатувчи салбий омилларнинг олди олинишига шароит яратиши айтилмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 16 февраля подписал постановление «О мерах по образованию охраняемых природных территорий в системе Государственного комитета Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды».
Согласно документу, в Учкудукском районе Навоийской области образуется природный парк «Центральный Кызылкум» общей площадью 1,2 млн га. В Тамдынском районе создается государственный заповедник «Актау-Тамды» общей площадью 40 тысяч га. Оба организуются в форме государственного природоохранного учреждения.
Источниками финансирования деятельности парка и заповедника в 2022 году являются средства Фонда экологии, охраны окружающей среды и обращения с отходами Госкомэкологии. Начиная с 2023 года к финансированию присоединятся средства местного бюджета Навоийской области.
Госкомэкологии также поручено сформировать штат национального природного парка «Центральный Кызылкум» и государственного заповедника «Актау-Тамды» из квалифицированных специалистов.
В документе напоминается, что доля охраняемых природных территорий на территории страны в 2018—2021 годах увеличилась почти в два раза, были образованы Угам-Чаткальский государственный биосферный резерват, Хорезмский национальный природный парк и национальный природный парк «Южный Устюрт», а также государственный заказник «Судочье-Акпетки».
Для чего создаются природоохранные зоны
Национальный парк и государственный заповедник будут охранять уникальную природу пустыни Кызылкум, а также редких исчезающих животных и птиц, растений и их ареал обитания, говорится в сообщении Госкомэкологии.
На территории национального парка и заповедника обитают более 30 видов редких животных, произрастают более 10 видов растений, занесенных в Красную книгу Узбекистана. Около 80% популяции редкого вида джейранов проживает на этих заповедных территориях в пустыне Кызылкум, подчеркнули экологи.
Формирование национального парка и заповедника позволит увеличить численность животных не менее чем на 15% в течение следующих 10 лет, а распространение растительных популяций увеличится на 20%, рассчитывают в Госкомэкологии.
Кроме того, создание охраняемых природных территорий, как ожидается, будет способствовать восстановлению природы региона и предотвращению угроз экологической безопасности, таких как усиление опустынивания и загрязнение воздуха песчано-пылевыми частицами.