«Ўзавтосаноат» акциядорлик жамияти раиси Шавкат Умурзоқов 14 февраль куни машинасозликни ривожлантириш масалаларига бағишланган йиғилишда президент Шавкат Мирзиёевга Uzauto Motors автомобилларини сотиб олиш учун навбатлар пайдо бўлиши сабабларини тушунтирди. «Ўзбекистон 24» телеканалининг «Менимча» кўрсатувида унинг нутқидан бир парча намойиш этилди.
Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, UzAuto Motors 2021 йилда 236,6 мингта автомобиль ишлаб чиқарган, бу 2020 йилга нисбатан 43,4 мингтага (15,5 фоиз) камдир. Ўтган йили жами 71082 та Cobalt (-11%), 31466 та Nexia (52,6%), 51061 та Gentra (+2%), 55068 та Damas (+6,5%), 9915 та Spark (-56,9%) ва 17308 та Labo (+91,8%) ишлаб чиқарилган.
Компания ишлаб чиқаришнинг қисқаришини дунёда яримўтказгичлар етказиб беришдаги узилишлар ва логистика муаммолари билан изоҳлади. Авто ишлаб чиқарувчи 20 декабрь куни Nexia, Spark, Cobalt ва Lacetti учун аризаларни қабул қилишни февраль ойига қадар тўхтатиб қўйди ва «шу вақтгача буюртма қилинган автомобилларни ишлаб чиқаришга эътибор қаратиш» ниятида эканини айтди. Аммо белгиланган муддатга келиб, автоишлаб чиқарувчи шартномани узайтира олмади.
Шу билан бирга, 281,8 млн долларлик 28952 та автомобиль хорижга экспорт қилинган. Бу бир йил аввалгига қараганда 10,4 млн долларга кўпроқ.
«Бугунги кунда Lacetti ишлаб чиқаришни 51 минг донадан 80 минг донага кўтардик. Бу ҳам етмаяпти. Бу ерда қийинчилик шундан иборатки, бунинг маҳаллийлаштириш даражаси юқори эмас, Кореядаги [эҳтиёт қисмлар] ишлаб чиқарувчиларининг қуввати эса 30−50 минг автомобилга мослашиб қолган. Ҳозир бунинг ҳам ечимини топдик — ҳамма локализацияни олиб келиб, ишлаб чиқаришни 80 мингга олиб чиқяпмиз», — дея маълум қилди «Ўзавтосаноат» раҳбари.
Uzauto Motors 2021 йилнинг июль ойидаёқ автомобиллар етишмаслиги сабабли «автомобилларни сотиш ва сотиб олишнинг ноқонуний схемалари» юзага келганини хабар қилган эди. Компания маълумотларига кўра, айрим шахслар пул эвазига савдо тизимини четлаб ўтиб, автомобиль олиш учун навбатини бериш билан шуғулланиб келмоқда.
Шавкат Умурзоқов навбатда турган жойни сотиш схемасини батафсил баён қилди. Бугунги кунда автосалонлар Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган автомобилни харид қилишда мулк ҳуқуқини тасдиқловчи ҳужжат (ҳисобварақ-фактура) берадилар. Дилер нусхасини сақлаб қолади ва харидор автомобилни ўз номига расмийлаштириш учун асл нусхани ЙҲХББга олиб бориши керак. Айнан шу босқичда коррупцион ҳолат юзага келади ва навбат бузилади, дея тушунтирди у.
«Олдинлари ЙҲХББ томонидан қоғоз кўринишида ҳисобварақ-фактура — маълумотнома бериларди, унинг нусхасига Uzauto Motors томонидан шартнома асосида сотиб олган одамнинг фамилияси ёзиб бериларди. Аслига бўлса навбатсиз фуқарога ёзиб берилиб, ЙҲХББга топшириларди. Шу билан навбат бузиларди. Биз буни аниқладик. Шу билан коррупция бўлар эди», — дея таъкидлади «Ўзавтосаноат» раҳбари.
Унинг сўзларига кўра, айни пайтда Uzauto Motors ҳисоб-фактуралардан фойдаланишдан воз кечиш мақсадида ЙҲХББ маълумотлар базаси билан интеграцияни жорий этмоқда.
«Эндиликда шартнома тузилганидан кейин VIN-рақам (автомобилнинг идентификация рақами) автомат равишда базага тушади. Машина чиққанида у ерга маълумотномани олиб бориш шарт бўлмайди. Бу тизим март ойида ишга туширилади. Худо хоҳласа, бу ҳолатларни буткул йўқ қиламиз», — дея маълум қилди Шавкат Умурзоқов.
«Ўзавтосаноат» раиси 2021 йил якунлари бўйича 89 мингта Uzauto Motors автомобилларини сотиб олишга навбатлар вужудга келган бўлса, бугунги кунда бу кўрсаткич 52 мингта машинагача пасайган.
«Бу кам. Президент 1 майга қадар навбатларни кескин қисқартириш ва барча машиналарни харидорларга етказиб беришни топширганлар», — дея таъкидлади у.
Аввалроқ, Шавкат Мирзиёев йиғилишда Вазирлар Маҳкамасига уч кун ичида автомашиналар импорти учун божхона тўловларини 2 баробарга камайтириш, автомобиллар нархини 5 фоизга арзонлаштириш, маҳаллийлаштириш даражасини 48 фоиздан 56 фоизгача ошириш бўйича қарор лойиҳасини ишлаб чиқиш топшириғини бергани ҳақида ёзган эдик. Шунингдек, президент 1 майга қадар автомобиль сотиб олишдаги навбатларни тўлиқ бартараф этиш, Uzauto Motors автомобиллари учун олдиндан тўловни 85 фоиздан 50 фоизга камайтириш вазифасини ҳам қўйди. Депутат Расул Кушербоев 15 фоизлик олдиндан тўловнинг ўзи етарли эканини таъкидлади.

Председатель «Узавтосаноат» Шавкат Умурзаков на совещании по развитию машиностроения 14 февраля объяснил президенту Шавкату Мирзиёеву причины очередей на покупку автомобилей Uzauto Motors. Часть его выступления была показана в передаче «Менимча» на телеканале «Узбекистан 24».
По данным Госкомстата, в 2021 году UzAuto Motors выпустила 236,6 тысячи автомобилей, что на 43,4 тысячи (15,5%) меньше, чем в 2020 году. Всего за прошлый год произведено 71082 Cobalt (-11%), 31466 Nexia (+52,6%), 51061 Gentra (+2%), 55068 Damas (+6,5%), 9915 Spark (-56,9%) и 17308 Labo (+91,8%).
Компания объясняла снижение производства перебоями в поставках полупроводников и логистических проблем в мире. В конце декабря производитель приостановил приём заявок на Nexia, Spark, Cobalt и Lacetti до февраля и сообщил, что намерен «сосредоточиться на производстве уже предзаказанных автомобилей». Но к указанному срок компания не смогла возобновить контрактацию.
При этом за границу было экспортировано 28952 автомобиля на 281,8 млн долларов. Это на 10,4 тысячи авто больше, чем годом ранее.
«На сегодняшний день мы увеличили производство Lacetti с 51 тысячи до 80 тысяч. Этого тоже не хватает. Трудность заключается в том, что из-за невысокого уровня локализации мощности у производителей [комплектующих] в Корее были адаптированы к выпуску 30−50 тысяч автомобилей. Сейчас мы нашли решение этой проблемы — привозим всю локализацию сюда и доводим производство до 80 тысяч», — заявил глава «Узавтосаноат».
Из-за дефицита автомобилей появились «неправомерные схемы по реализации и приобретению автомобилей», о чём Uzauto Motors сообщала ещё в июле 2021 года. По данным компании, некоторые лица в обход системы продаж уступают очередь на получение автомобиля за деньги.
Шавкат Умурзаков подробнее описал схему продажи места в очереди. Сегодня при покупке автомобиля, произведённого в Узбекистане, автосалоны выдают документ, свидетельствующий о праве собственности (счёт-справка). Дилер оставляет у себя копию, а оригинал покупатель должен отнести в подразделение СБДД для оформления автомобиля на своё имя. Именно на этом этапе возникает коррупционный случай и нарушается очередь, пояснил он.
«В копии счёт-справки указывалась фамилия человека, который купил автомобиль у Uzauto Motors на основе договора. А оригинал справки выписывали на имя гражданина, [покупающего автомобиль] вне очереди, и предоставляли в ГАИ. Таким образом, нарушалась очередь. Мы это выявили. Это и приводило к коррупции», — отметил глава «Узавтосаноат».
По его словам, в настоящее время Uzauto Motors проводит интеграцию с базой данных СБДД, чтобы отказаться от использования счёт-справок.
«Теперь при оформлении договора VIN-номер (идентификационный номер автомобиля) автоматически попадает в базу. Когда будут забирать автомобиль, не нужно будет идти туда со счёт-справкой. Эта система будет запущена в марте. Дай бог, мы полностью избавимся от таких случаев», — заявил Шавкат Умурзаков.
Председатель «Узавтосаноат» сообщил, что если по итогам 2021 года сформировалась очередь на покупку 89 тысяч автомобилей Uzauto Motors, то на сегодняшний день этот показатель удалось снизить до 52 тысяч машин.
«Этого мало. Президент поручил до 1 мая резко сократить очередь и доставить все машины покупателям», — отметил он.
Мы писали, что на совещании президент Шавкат Мирзиёев поручил правительству в трёхдневный срок разработать проект постановления о снижении ставок таможенных пошлин на импорт автомобилей в 2 раза, снизить себестоимость автомобилей на 5% и увеличить уровень локализации с 48% до 56%.
Президент также поставил задачу до 1 мая полностью устранить очереди на покупку автомобилей и снизить предоплату за машины Uzauto Motors с 85% до 50%. Депутат Расул Кушербаев заявлял, что достаточно предоплаты в 15%.