23 февраль куни Тошкентда Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё давлатларининг Афғонистон бўйича махсус элчилари ҳамда Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакилининг конференцияси бўлиб ўтди.
Европа Иттифоқининг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Тери Хакала учрашувга жуда самарали, марказий осиёлик шериклар билан ҳамкорликка эса жуда яқин дея баҳо берди.
Учрашув якунлари бўйича қабул қилинган баёнотда томонлар афғон халқини қўллаб-қувватлаш, шунингдек, минтақада хавфсизлик ва барқарорликни таъминлаш мақсадида Европа Иттифоқи ва Марказий Осиё ўртасидаги ҳамкорлик имкониятларини тасдиқлади. Ҳужжат матни «Газета.uz»га Европа Иттифоқининг Ўзбекистондаги делегацияси матбуот хизмати томонидан тақдим этилди.
Учрашув иштирокчилари Афғонистондаги сиёсий ва ижтимоий-иқтисодий вазиятни таҳлил қилиб, унинг афғон аҳолисига таъсиридан хавотир билдирдилар.
«Гуманитар ва иқтисодий инқирознинг оғирлиги халқаро ҳамжамиятдан вазиятнинг барча жиҳатларига мувофиқлаштирилган ёндашув ва барча муҳтож афғонлар учун инсонпарварлик ёрдамидан тўлиқ фойдаланиш орқали кучли ва келишилган муносабатни талаб қилади», дейилади якуний баёнотда.
Томонлар Афғонистонда самарали бошқарув ва хизматлар кўрсатишни таъминлаш, барча афғонлар, хусусан аёллар ва қизлар, шунингдек, болалар ва этник гуруҳларга мансуб шахслар учун қонун устуворлигини, универсал ҳуқуқлар ва асосий инсон эркинликларини илгари суриш ҳамда ҳурмат қилиш зарурлигини таъкидладилар. озчиликлар ва инклюзив ва вакиллик ҳукуматини яратиш.
Иштирокчилар аввалгидек Афғонистон ҳудудидан терроризм ва экстремизмни бошқа давлатларга жойлаштириш, молиялаштириш ва экспорт қилиш базаси сифатида фойдаланишнинг олдини олишга чақирдилар, одамларнинг хавфли ва тартибсиз ҳаракатланишининг олдини олиш, одам ва қурол-яроғ савдоси ҳамда гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланмасига қарши курашиш бўйича ҳамкорликни кучайтириш зарурлигини яна бир бор тасдиқладилар.
Томонлар, шунингдек, Афғонистонда инклюзив сиёсий жараённи қўллаб-қувватлаш учун минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлашнинг муҳимлигини таъкидладилар, минтақанинг келажакдаги ривожланиши учун минтақавий алоқаларнинг аҳамияти ва салоҳиятини қайд этдилар.
Евроиттифоқ минтақа давлатлари учун гуманитар ва ижтимоий-иқтисодий оқибатларни юмшатиш мақсадида Афғонистонни қўллаб-қувватлаш бўйича ЕИ пакети доирасида Афғонистон билан чегарадош давлатлар ҳамда Марказий Осиё мамлакатларини қўллаб-қувватлашда давом этади.
Иштирокчилар Афғонистон халқини қўллаб-қувватлаш бўйича саъй-ҳаракатларда маслаҳатлашувлар, мувофиқлаштириш ва ҳамкорлик платформаси сифатида ушбу минтақавий форматда мунтазам учрашувларни давом эттиришга келишиб олдилар.

В Ташкенте 23 февраля состоялась конференция специальных посланников Европейского союза и Центральной Азии по Афганистану и специального представителя ЕС по Центральной Азии.
Специальный представитель ЕС по Центральной Азии Тери Хакала охарактеризовала встречу как очень плодотворную, а сотрудничество с центральноазиатскими партнёрами очень тесным.
По итогам встречи было принято заявление, в котором стороны подтвердили возможности сотрудничества ЕС и Центральной Азии для поддержки афганского народа, а также обеспечения безопасности и устойчивости в регионе. Текст документа «Газете.uz» предоставили в пресс-службе Делегации ЕС в Узбекистане.
Участники встречи проанализировали политическую и социально-экономическую ситуацию в Афганистане и выразили обеспокоенность её воздействием на афганское население.
«Серьёзность гуманитарного и экономического кризиса требует решительного и согласованного реагирования со стороны международного сообщества путём скоординированного подхода ко всем аспектам ситуации и полному доступу к гуманитарной помощи для всех нуждающихся афганцев», — говорится в итоговом заявлении.
Стороны подчеркнули необходимость обеспечения в Афганистане эффективного управления и оказания услуг, поощрения и уважения верховенства закона, универсальных прав и основных свобод человека для всех афганцев, в частности женщин и девочек, а также детей и лиц, принадлежащих к этническим группам и меньшинствам, и создания инклюзивного и представительного правительства.
Как и прежде, участники выступили за недопущение использования афганской территории в качестве базы для размещения, финансирования и экспорта терроризма и экстремизма в другие страны, подтвердили необходимость укрепления сотрудничества по предотвращению небезопасных и нерегулярных перемещений людей и противодействию торговле людьми, оружием и незаконным оборотом наркотиков.
Стороны также подчеркнули важность укрепления регионального сотрудничества для поддержки инклюзивного политического процесса в Афганистане, отметили важность и потенциал региональной взаимосвязанности для будущего развития региона.
Евросоюз по-прежнему будет поддерживать страны, граничащие с Афганистаном и в Центральной Азии, в рамках пакета ЕС по поддержке Афганистана в целях смягчения последствий гуманитарной и социально-экономической ситуации для стран региона.
Участники договорились продолжать встречи в этом региональном формате регулярно в качестве платформы для консультаций, координации и сотрудничества в рамках усилий по поддержке народа Афганистана.