Тошкентликлар украин халқини қўллаб-қувватлашларини билдириш мақсадида пойтахтдаги Украина элчихонасига гуллар, юмшоқ ўйинчоқлар ва ёзувлар олиб келишмоқда. «Газета.uz» мухбири дипломатик ваколатхона биносига ташриф буюрди.
Ёзувларда украин, ўзбек ва рус тилларида ёзилган: «Мысвами! #нетвойне» (#урушгайўқ), «Украина, держись!» (Украина, бардам бўл!), «Украинага тинчлик», «Сил татерпіння українському народу» (Украина халқига куч ва сабр) ва бошқа қайдларни кўриш мумкин.
Элчихонага гуллар ва ёзувлар олиб келган Тошкентда яшовчи фуқаро Мирзаёр Эркинов «Газета.uz» билан суҳбатда уруш ва агрессиянинг ҳар қандай кўринишига қарши экани ва уларни қоралашини маълум қилди.
«Унда ҳалок бўлган аскарлар украин бўладими ёки рус, улар ўзлари ишонган қадрият учун курашди, курашмоқда. Украин ўғлонлари Ватан ва озодлик учун қон тўкаётган бўлса, россиялик аскарлар нураётган ҳукуматнинг пуч ғоялари қурбони бўляпти. Бу жуда-жуда аянчли», — деди у.
У элчихона остонасига қўйган гуллари биринчи қадрият, муқаддас тушунчалар учун ҳалок бўлган аскар ва тинч аҳоли вакиллари ҳаққи-ҳурматига аталганини таъкидлади.
«Юртдошларимиз озодлик нафасини тўкис ҳис этишларини жуда истайман. Бу гуллар шундан ҳам бир умид. Агар биз урушни тугатмасак, уруш бизни тугатади, деган эди Герберт Уэллс. Украинада тинчлик бўлсин, ҳар бир давлат ўзининг тақдирини ўзи ҳал қилсин. Дунёда сиёсий қатағонлар, урушлар бўлмасин», — деди у.
24 февраль эрта тонгда Россия Украинага бостириб киришни бошлади. Россия президенти Владимир Путин Донбассда «махсус ҳарбий операция» бошланганини эълон қилиб, бундан кўзланган мақсад Украинани делимитаризация ва денацификация қилиш эканини таъкидлади. Дунё етакчилари Россиянинг Украинага бостириб киришини қоралашди. АҚШ, Британия, Канада, ЕИ, Япония янги санкциялар эълон қилганини билдирди.

Жители Ташкента несут цветы, мягкие игрушки и записки к посольству Украины, чтобы выразить поддержку украинскому народу. Корреспондент «Газеты.uz» побывал у здания диппредставительства.
На записках можно увидеть надписи на украинском, узбекском, английском и русском языках: «Мы с вами! #нетвойне», «Украина, держись!», «Украинага тинчлик» («Мир Украине»), «Сил та терпіння українському народу» и другие.
Посольство Украины в Instagram написало: «Спасибо неравнодушным узбекистанцам и нашим соотечественникам за поддержку Украины!»
Житель столицы Мирзаёр Эркинов, отнёсший цветы и записку к посольству, сообщил «Газете.uz», что выступает против и осуждает любую форму войны и агрессии. Он отметил, что возложил цветы в память о погибших военнослужащих и мирных жителях.
«Неважно, украинцами или русскими являются погибшие солдаты, они боролись и борются за ценности, в которые верят. Пока украинские мужи проливают кровь за Родину и свободу, российские солдаты становятся жертвами пустых идей правительства. Это очень, очень грустно», — сказал он.
«Герберт Уэллс говорил: „Если мы не покончим с войной, война покончит с нами“. Пусть будет мир в Украине, пусть каждое государство само решает свою судьбу. Пусть не будет в мире политических репрессий и войн», — заявил он.
Ранним утром 24 февраля президент России Владимир Путин заявил о начале «специальной военной операции» в Донбассе, цель которой — «демилитаризация и денацификация». Однако удары были нанесены по разным городам Украины. Мировые лидеры осудили действия России, назвав их вопиющем нападением и актом агрессии. США, Британия, Канада, Япония и Евросоюз объявили санкции против России.