22:00 да Тошкент халқаро аэропортининг кутиб олувчилар учун мўлжалланган зонасида одамлар тўпланишни бошлади. Ўзини Ольга Алексеевна деб таништирган аёлнинг айтишича, Boeing 767−300 бортида қизи келяпти.
«Қизимнинг исми ноёб исмлардан. Таниб қолишмасликлари учун айтиб ўтирмайман, — дейди Ольга Алексеевна. — Аня бўлақолсин».
Аня Львов шаҳрида беш йилдан кўп яшади. Онасининг айтишича, у камёб касб эгаси. Ольга Алексеевна қизининг касбини ҳам айтишни истамади. Аёлнинг сўзларига кўра, Тошкентда бу касб бўйича иш топиш мураккаб бўлгани учун, Анянинг Львовда ишлари юришиб турган экан, ўша ерда яшай қолсин, деган тўхтамга келишган.
Аммо февраль охиридаги тўрт кунда юз берган ҳодисалар Аняни ортга қайтишга мажбур қилди.
«25 саналарга бориб, нотинчликлар шаҳаргача етиб бориши мумкинлиги ҳақида гап-сўзлар тарқала бошлаган. Шу пайтгача ҳаммаси тинч бўлган, шунчаки одамларнинг ўзлари турли хабарлар билан ҳаммаёқни алғов-далғов қилмоқда. Шунда мен унга элчихонага мурожаат қилиб, ортга қайтишини айтдим», — дея ҳикоя қилади Ольга Алексеевна.
Аёл суҳбат давомида сўзларни, худдики, «осколка» сингари, ўта эҳтиётлик билан танлайди. Эвакуация ҳақидаги қарорнинг қабул қилиниши қўрқув сабабли бўлмаган, дея таъкидлайди. Шунчаки вазиятнинг ўзи босим ўтказган, чунки «атрофдаги одамлар иккиланиб қолишган, тўғри ахборот олишолмаган».
«Бир томондан хотиржамликни сақлаш кераклиги айтилса, иккинчи томондан „огоҳ бўлинг, кўчага чиқмасликка ҳаракат қилинг“, дейилган. Бу руҳан таъсир қилади», — дея тушунтиради Ольга Алексеевна.
Шундан сўнг, «ўзингиз тушунасизку» дея, бошқа ҳеч нарса айтолмаслигини қўшимча қилади.
23:06 да «Катовице-Тошкент» рейсининг биринчи йўловчилари учиб келиш залида пайдо бўла бошлади. Энг четдаги паспорт назорати пунктида катта тезликда узун навбат ҳосил бўлди. Одамлар бир жойда тўпланиб қолмасликлари ҳамда жараённи тезлаштириш мақсадида, шу пайтнинг ўзида яна бир нечта пунктлар ишга туширилади.
Транспорт вазирлиги матбуот котиби Наврўз Ашурматовнинг сўзларига кўра, Ўзбекистонга Украинадан Польша орқали 251 киши қайтган. Уларнинг 37 нафари болалар ва 10 нафари гўдаклардир.
«Навбатдаги „Катовице-Тошкент“ рейси 1 мартга режалаштирилган. Йўловчиларнинг тахминий сони ҳозирча 200 нафардан ошган. Эвакуация рейсларининг барчаси давлат ҳисобидан амалга оширилади», — дея таъкидлади Наврўз Ашурматов.
Учиб келиш залида багажлар учун мўлжалланган каруселлар оралиғида сув ва қоғозли стаканлар қўйилган стол пайдо бўлади. Стол ортида аэропорт ходимаси катталар ва болаларни юзида табассум билан қарши олади ва парвоз қандай ўтгани ҳақида қизиқади.
Бортда учиб келган аёллардан бири ўзига камерасини тўғрилаган журналистлардан қочади. Эгнига рюкзак ортиб олган, қўлида махсус идишда сариқ мушугини кўтариб бораётган бу аёлнинг овози чарчоқдан зўрға чиқади: «Илтимос, мен тўрт кун ухламаганман».
Биринчи эвакуация рейсининг йўловчиларидан бири бўлган Жамол Сулейманов йўл жуда ҳам толиқтирганини тан олади. У аввалига Львовдан Украина-Польша чегарасидаги «Корчова» ўтказиш пунктигача боришганини, сўнгра «Катовице» аэропортидан Тошкентга келишганини айтади.
Унинг айтишича, йўлнинг энг мураккаб босқичи бу чегарадан ўтиш бўлган.
«Кечаси совуқ эди.Деярли бир кунни тик оёқда ўтказдик, чунки Польша чегарачилари бизни ўтказмади. Биринчи бўлиб аёллар ва болалар ўтди», — дея ҳикоя қилади Жамол Сулейманов.
У Бухородан. Украинага иш билан борган — тажриба алмашгани. Саккиз ой давомида Львов маркази ҳисобланган Сатрицкий туманида яшаган. Айтишича, вақтинча яшашга рухсатнома ололмагани учун Ўзбекистонга қайтишни режалаштирган. Сиреналар овози эса ушбу қарор қабул қилинишини тезлаштирган.
«Львовда ҳарбий ҳаракатлар йўқ эди. Фақат сиреналар ишлаб турди, одамлар ким уйида, ким паноҳгоҳларда яширинди. Ҳамма асабий, нарсаларни йиғган тайёр ҳолат эди. Курткаларда, чемоданларда», — дея ҳикоя қилади ёш йигит.
Львовда рўй бераётган воқеалар ҳақида эса шаҳарда қолган дўстларидан маълумотлар олиб турганини айтади. У фейк маълумотларга дуч келмаслик эҳтимолини фақат шу йўл билан пасайтириш мумкинлигини айтади. Жамол, ҳаммаси тугагач, тезроқ Украинага қайтишни исташини тан олади. Энг аввало ўша ерда танишган ва дўстлашган инсонлар ёнига қайтишни хоҳлашини айтади.
Багаж карусели ёнида бир эркак турибди, кўзлари билан тинмай кимнидир қидиради. Айтишича, акаси Жавлон Киевдан Олмалиққа қайтишни режалаштирган.
«У бир ярим йилдан буён ўша ёқда. Лаваш тайёрлайдиган жойла ошпаз бўлиб ишлаган», — дея ҳикоя қилади ўзини Жаҳонгир деб таништирган эркак.
Уч кун олдин акаси қўнғироқ қилган. Вазият ностабиллигини ва уйга қайтмоқчи эканлигини айтган. Йўлга чиққанми-йўқ ёки қайси рейс билан чиққанлигини айтмаган.
1 март куни маҳаллий вақт билан в 09:15 Uzbekistan Airways томонидан Украинадан эвакуация қилинган бортида 258 нафар фуқаро бўлган иккинчи махсус рейс Тошкентга етиб келди. Ватанга жами 509 ватандошлар қайтарилган. «Корчова» назорат ўтказиш пунктидаги тўпланиш зонасида яна 650дан ортиқ фуқаролар қолмоқда, улар учун барча шароитлар яратилган. Уларнинг эвакуацияси учун қўшимча махсус бортлар йўлга қўйилиши режалаштирилмоқда. Рейслар сони Ўзбекистонга қайтишга қарор қилган фуқаролар сонига боғлиқ бўлади. Ватандошлар эвакуациясини Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги мувофиқлаштириб бормоқда.

Первый самолёт авиакомпании Uzbekistan Airways с эвакуированными из Украины гражданами Узбекистана приземлился в аэропорту Ташкента поздно вечером 28 февраля. На борту, который вылетел из польского города Катовице, находился 251 человек. Корреспондент «Газеты.uz» Виктория Абдурахимова поговорила с пассажирами специального рейса и встречающими.
В 22:00 в зоне для встречающих Ташкентского международного аэропорта собираются люди. На борту Boeing 767−300 у Ольги Алексеевны — так представляется женщина — дочь.
«У неё редкое имя. Не хочу его называть, чтобы не узнали, — говорит Ольга Алексеевна. — Пусть будет Аня».
Аня прожила во Львове больше пяти лет. По словам матери, у неё редкая профессия. Ольга Алексеевна не уточняет, какая. Говорит, что в Ташкенте с аналогичной работой сложно, поэтому решили: пока у Ани во Львове всё получается, пусть живёт там.
События последних четырёх дней февраля вынудили вернуться.
«Числа 25-го у них стали поговаривать, что до города могут дойти волнения. До сих пор было всё спокойно, просто люди будоражат информацией. Я ей сказала, чтобы обратилась в посольство и возвращалась», — рассказывает Ольга Алексеевна.
Женщина подбирает слова осторожно, как осколки. Говорит, что решение об эвакуации приняли не то чтобы из-за страха. Давила сама ситуация, когда «окружающие люди в недоумении, не получают правильной информации».
«С одной стороны, говорят, чтобы сохраняли спокойствие, с другой: „будьте бдительны, старайтесь не выходить на улицу“. Это действует психологически», — объясняет Ольга Алексеевна.
Добавляет, что больше сказать ничего не может, потому что «сами понимаете…»
В 23:06 первые пассажиры рейса «Катовице-Ташкент» появляются в зале прилёта. У крайнего пункта паспортного контроля быстро вырастает очередь. Чтобы рассредоточить толпу и ускорить процесс, почти одновременного открываются окошки сразу нескольких пунктов.
По данным пресс-секретаря Министерства транспорта Узбекистана Навруза Ашурматова, из 251 пассажира 37 — это дети, 10 — младенцы.
«Следующий рейс „Катовице-Ташкент“ запланирован на 1 марта. Предполагаемое количество пассажиров — больше 200. Все эвакуационные рейсы выполняются за счёт государства», — подчеркнул Навруз Ашурматов.
В зале прилёта между багажными каруселями появляется столик с бутилированной водой и бумажными стаканчиками. Возле него взрослых и детей встречает улыбчивая сотрудница аэропорта, интересуется, как прошёл полёт.
От журналистов с камерами отбивается женщина. Через плечо рюкзак, в руках переноска с рыжим котом. Её голос тихий от усталости: «Пожалуйста, я четыре дня без сна».
Жамол Сулейманов, один из пассажиров, признаётся, что переезды вымотали очень сильно. Сначала дорога из Львова до пограничного пункта пропуска «Корчова» на украинско-польской границе, потом перелёт из аэропорта «Катовице» в Ташкент.
Переход границы, по его словам, был самым сложным этапом пути.
«Ночью было холодно. Мы почти день провели на ногах, потому что нас не пропускали польские пограничники. В приоритете были женщины, дети», — рассказывает Жамол Сулейманов.
Он из Бухары. В Украину уехал по работе — обмен опытом. Восемь месяцев жил в районе Старицкого, который считается центром Львова. Рассказывает, что собирался возвращаться в Узбекистан из-за того, что не смог получить вид на жительство. Вой сирен ускорил принятие решения.
«Военных действий во Львове не было. Только сирены работали, и люди укрывались кто дома, кто в убежищах. Все очень напряжённые, собранные. В куртках, с чемоданами», — рассказывает молодой человек.
Информацию о происходящем во Львове получал и продолжает получать от друзей, которые остались в городе. Так, по его словам, меньше вероятности попасться на фейковые новости. Жамол признаётся, что хотел бы вернуться в Украину, когда всё закончится. Прежде всего, к людям, с которыми успел познакомиться и подружиться.
У багажной карусели стоит мужчина, глаза — в поиске. Его брат Жавлон собирался вернуться домой в Алмалык из Киева.
«Он там уже полтора года. Поваром работал в лавашной», — рассказывает мужчина, который представился Жахонгиром.
Три дня назад брат позвонил. Сказал, что обстановка в городе нестабильная, и он собирается домой. Выехал ли и каким рейсом — не сообщил.
1 марта в 9:15 в Ташкент прибыл второй спецсамолёт Uzbekistan Airways с 258 гражданами. К этому моменту на родину возвращены 509 соотечественников. В накопительной зоне «Корчова» находятся ещё более 650 граждан. Для их эвакуации будут организованы дополнительные рейсы. Эвакуацию соотечественников координирует Министерство иностранных дел Узбекистана.