БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича олий комиссари бошқармаси хабар беришича, Россия Украинага ҳужум бошлаган 24 февраль санасидан 5 мартга қадар 364 нафар тинч аҳолининг, шу жумладан, 25 нафар боланинг ўлими ҳамда 759 нафар фуқаронинг жароҳатлангани тасдиқланди.
«Қурбонларнинг аксарияти катта майдонга зарар етказувчи портловчи қуроллардан, шу жумладан, оғир артиллерия ва реактив кўп зарядли ракеталар, авиация-ракеталаридан ўққа тутилиши оқибатида келиб чиққан» — дейилади БМТ бошқармаси хабарида.
Шунга қарамасдан ҳисоботда таъкидланишича, аслида ҳақиқий рақамлар кўпроқ ҳам бўлиши мумкин, чунки фаол жанглар олиб борилаётган ҳудудлардан олинган маълумотлар кечикиш билан етиб келади, қолаверса, кўплаб маълумотлар ҳануз тасдиқланишини кутмоқда.
Айни вақтда Украинада фуқаролик инфратузилма объектларига ҳужумлар давом этмоқда.
Харьков
Харьковнинг Шимолий Салтов туманига 5 март куни қилинган авиаҳужумлар оқибатида 10 кўп қаватли уйларга зарар етди, жумладан, уларнинг юқори қаватидаги хонадонлар ёниб кетди, деб хабар берди Украина Давлат фавқулодда вазиятлар хизмати. 6 март куни кечаси Янги Салтов бозори снаряд ёрдамида вайрон қилинган.
Янги Салтов бозори. Фото: instagram.com/fomenko_ph.
Якшанба куни кечаси Харьков ҳаводан бомбардимон қилинди. Бунинг оқибатида кўп қаватли турар-жойлар, маъмурий бинолар, тиббиёт ва таълим муассасалари ҳамда ётоқхоналар тўлиқ ёки қисман вайрон бўлди, деб хабар берди ДФВХ.
Қутқарувчиларнинг маълумотига кўра, ҳодиса оқибатида шаҳарнинг марказий қисмидаги 21 та бинода, шу жумладан турар-жой бинолари, Харков мусиқа коллежи, талабалар ётоқхоналари ва тиббиёт муассасасида кенг кўламли ёнғинлар содир бўлган.
Ëнғинларни бартараф этиш ва вайронгарчиликлар орасидан 200 киши қутқариб олинган ва эвакуация қилинган. Ўт ўчирувчилар 8 кишини бино босиб қолганини аниқлашган. Ҳалок бўлганлар ва яраланганлар ҳақидаги якуний маълумотларга аниқлик киритилмоқда.
Винница
6 март куни Винницадаги туманда ракета ҳужумлари натижасида ёқилғи-мойлаш материаллари омборида ракета ҳужумлари натижасида ёнғин чиқди, маъмурий бино қисман вайрон бўлди, деб маълум қилишда қутқарувчилар.
Авиаҳужум Винница аэродромида ҳам кузатилди. Винница вилояти давлат маъмурияти раҳбари Сергей Борзовнинг сўзларига кўра, ушбу аэродром ҳарбийлар ва фуқаролар фойдаланишидаги объект бўлган.
Винница аэродроми. Фото: fb.com/borzov.s.s
«Учиш-қўниш йўлаги кўпдан бери реконструкция қилинаётганлиги сабабли аэродромда авиация техникалари бўлмаган», — дея Украина Қуролли кучлари ҳаво кучлари қўмондонлиги вакили Юрий Игнатнинг сўзларидан иқтибос келтирмоқда Винница вилояти раҳбари.
Аэродромга қилинган авиаҳужумлар оқибатида тахминан 10 нафар ҳарбий ва аҳоли ҳалок бўлган, деб аниқлик киритди Сергей Борзов.
Николаев
7 март куни эрталаб Николаев шаҳридаги турар-жой бинолари «Смерч» кўп зарядли ракета тизимларидан ўққа тутилди, деб хабар қилди ДФВХ. Натижада турар-жой ҳудудида ва саноат объектларида бешта ёнғин содир бўлди («Зоря» — «Машпроект» газ турбинаси қурилиши илмий — ишлаб чиқариш мажмуаси). Вайронгарчиликлар ва жабрланган тўғрисидаги маълумот аниқлаштирилмоқда.
Николаевдаги турар-жой биноси. Фото: ДФВХ.
Краматорск
6 март куни Краматорскда отишма оқибатида снаряд 9 қаватли турар-жой биносининг 4 ва 5-қаватлари орасида келиб тушди, деб хабар берди қутқарувчилар. Тахминий маълумотларга кўра, бунинг оқибатида бир киши ҳалок бўлди, 5 киши эса жароҳатланди.
Россия Мудофаа вазирлиги баёноти
Россия Мудофаа вазирлиги 6 март куни «юқори аниқликдаги узоқ масофага учувчи қуроллар билан Винникадаги Украина ҳарбий-ҳаво кучларининг аэродроми йўқ қилинганини» тасдиқлади.
«Киев режимининг деярли барча жанговар самолётлари йўқ қилинди. Шу билан бирга, биз аввалроқ Руминия ва бошқа чегарадош мамлакатларга учиб кетган Украина жанговар самолётлари ҳақида ишончли маълумотларга эгамиз», — дейилади хабарда.
«Россиянинг юқори аниқликдаги узоқ масофали воситалари билан Украинанинг ҳарбий техника ва қуроллари сафдан чиқарилмоқда… Украинани демилитаризация қилиш вазифасини бажариш доирасида Россия Қуролли кучлари Украина мудофаа ва саноат корхоналарини юқори аниқликдаги қуроллар билан зарарсизлантиради», — дейилади Мудофаа вазирлиги хабарида.
«Махсус ҳарбий операция давомида АҚШ Мудофаа вазирлиги томонидан молиялаштириладиган Украинада амалга оширилаётган ҳарбий-биологик дастурнинг Киев режими томонидан шошилинч тозалаш ҳолатлари бўйича далиллар аниқланди. Биз Украина биологик лабораториялари ходимларидан 24 февраль куни вабо, куйдирги, туляремия, холера ва бошқа ўлимга олиб келувчи касалликларнинг хавфли потогенларини фавқулодда йўқ қилиш тўғрисидаги ҳужжатларни олдик», — дейилади хабарда.
«Газета.uz» журналистика стандартлари риоя қилади ҳамда расмий ва тасдиқланган ахборот фойдаланади. Ҳарбий ҳаракатлар шароитида ҳар доим ҳам можаронинг турли томонлари тарқатаётган маълумотларни тезкорлик билан текширишнинг имкони бўлмайди.

Управление верховного комиссара ООН по правам человека (УВКПЧ) сообщило, что с момента нападения России на Украину 24 февраля по 5 марта подтверждена гибель 364 мирных жителей, в том числе 25 детей, и ранения 759 человек из числа гражданских.
«Большая часть жертв вызвана применением оружия взрывного действия с большой площадью поражения, в том числе обстрелами из тяжёлой артиллерии и реактивных систем залпового огня, ракетно-авиационными ударами», — констатируют в управлении ООН.
При этом в сообщении отмечается, что реальные цифры могут быть выше, поскольку информация из мест, где велись интенсивные боевые действия, приходит с задержкой, а многие сообщения всё ещё ожидают подтверждения.
Тем временем в Украине продолжаются атаки на объекты гражданской инфраструктуры.
Харьков
В результате авиаударов по спальному району Северная Салтовка в Харькове 5 марта пострадали 10 многоэтажных жилых домов с горением квартир верхних этажей, сообщила Государственная служба по чрезвычайным ситуациям Украины. В ночь на 6 марта снарядом был разрушен Новосалтовский рынок.
Новосалтовский рынок. Фото: instagram.com/fomenko_ph
Вечером в воскресенье Харьков подвергся массированной авиабомбардировке, в результате чего были полностью или частично разрушены многоэтажные жилые дома, административные здания, медицинские учреждения, учебные заведения и общежития, сообщила ГСЧС.
По данным спасателей, в результате произошли масштабные пожары в 21 здании центральной части города, в том числе в жилых домах, в Харьковском музыкальном училище, студенческих общежитиях, в медицинском учреждении.
При ликвидации пожаров и разборе завалов было спасено и эвакуировано около 200 человек. Под завалами пожарные обнаружили тела 8 погибших. Окончательная информация о погибших и пострадавших уточняется.
Винница
Днём 6 марта в Винницком районе в результате ракетных обстрелов произошёл пожар на складе горюче-смазочных материалов, частично было разрушено админздание. Из-под завалов вытащили 4 человека, один из них погиб, сообщили спасатели.
Авиаудар также пришёлся на аэродром Винницы. Как сообщил глава Винницкой областной государственной администрации Сергей Борзов, этот аэродром — совместного использования, эксплуатируемый и военными, и гражданскими.
Аэродром Винницы. Фото: fb.com/borzov.s.s
«Взлётно-посадочная полоса аэродрома уже длительное время на реконструкции, поэтому авиационной техники на аэродроме не было», — цитирует глава Винницкой области представителя командования Воздушных сил Вооружённых сил Украины Юрия Игната.
В результате авиаудара по аэродрому, по предварительным данным, погибло 10 человек — военные и гражданские, уточнил Сергей Борзов.
Николаев
Утром 7 марта в Николаеве произошел массовый обстрел жилых массивов из систем залпового огня «Смерч», сообщила ГСЧС. В результате возникло пять пожаров в жилом секторе и на объектах промышленности (научно-производственному комплексу газотурбостроения «Заря» — «Машпроект»). Информация о разрушениях и пострадавших уточняется.
Жилой дом в Николаеве. Фото: ГСЧС
Краматорск
В Краматорске 6 марта в результате обстрела произошло попадание снаряда в девятиэтажный жилой дом между 4 и 5 этажами без последующего горения, сообщили спасатели. В результате, по предварительным данным, погиб 1 человек, пострадали 5 человек.
Заявление Минобороны России
Минобороны России подтвердило, что 6 марта «высокоточным оружием большой дальности выведен из строя аэродром военно-воздушных сил Украины в Виннице».
«Практически вся боеспособная авиация киевского режима уничтожена. Вместе с тем, нам достоверно известно об украинских боевых самолётах, ранее перелетевших в Румынию и другие приграничные страны», — говорится в заявлении.
«Российскими высокоточными средствами большой дальности выводится из строя вооружение и военная техника Украины… В рамках выполнения задачи по демилитаризации Украины российские вооружённые силы будут наносить высокоточным оружием поражение украинским предприятиям оборонно-промышленного комплекса», — отметили в Минобороны.
«В ходе проведения специальной военной операции вскрыты факты экстренной зачистки Киевским режимом следов реализуемой на Украине военно-биологической программы, финансируемой Минобороны США. Нами получена от сотрудников украинских биолабораторий документация об экстренном уничтожении 24 февраля особо опасных патогенов возбудителей чумы, сибирской язвы, туляремии, холеры и других смертельных болезней», — говорится также в заявлении.
«Газета.uz» придерживается стандартов журналистики и использует официальные и проверенные источники информации. В условиях военных действий не всегда есть возможность оперативно проверить информацию, которую распространяют разные стороны конфликта.