10 март куни Тошкентда Европа Иттифоқининг Ўзбекистон учун 2021−2027 йилларга мўлжалланган янги кўп йиллик индикатив дастурини ишга туширишга бағишланган конференция бўлиб ўтди.
Иштирокчиларга бош вазир ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Сардор Умурзоқов ҳамда Европа Иттифоқининг халқаро ҳамкорлик бўйича комиссари Ютта Урпилайнен видеомурожаат билан чиқди.
Еврокомиссар, хусусан, жорий йилнинг июль ойида Марказий Осиё ва Европа Иттифоқининг ўзаро боғлиқлиги бўйича конференцияда иштирок этиш учун Ўзбекистонга ташриф буюришни режалаштираётганини айтди. Анжуманда Европа дипломатияси раҳбари Жозеп Боррелнинг ҳам иштирок этиши кутилмоқда.
Тадбирда инвестициялар ва ташқи савдо вазири ўринбосари Бадриддин Обидов ва Европа Иттифоқи элчиси Шарлотта Адриан иштирок этди.
Тадбир давомида 2021−2027 йилларга мўлжалланган навбатдаги дастур цикли доирасида Еврокомиссия билан икки томонлама молиявий ва техник ҳамкорлик йўналишлари муҳокама қилинди.
Янги индикатив дастур 2021−2024 йиллар учун 83 млн евро, шу жумладан техник ёрдам ва бюджетни қўллаб-қувватлаш бўйича ҳамкорликда ишлаб чиқилган лойиҳа ва дастурларга 76 млн евро, шунингдек фуқаролик жамияти ва инсон ҳуқуқларини ривожлантириш бўйича фаолиятни қўллаб-қувватлаш учун 7 млн евро ажратади.
Томонлар қишлоқ хўжалиги ва яшил ўсишни қўллаб-қувватлаш, давлат бошқаруви самарадорлигини ошириш ва рақамлаштириш, жумладан, суд-ҳуқуқ ва транспорт-логистика тизимлари, сармоявий муҳитни яхшилаш, шунингдек, Орол денгизи минтақасини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш бўйича лойиҳа ва тадбирларни амалга оширишни муҳокама қилдилар.
Индикатив дастур ислоҳот Европа қадриятларига мос келувчи ислоҳотлар, шу жумладан GSP+ доирасидаги мажбуриятларни амалга ошириш ва мониторинг қилиш учун туртки берадиган учта асосий йўналишга асосий эътиборни қаратади:
- Демократик бошқарув, қонун устуворлиги ва давлат хизматлари сифатини ошириш соҳасидаги ҳукумат ислоҳотларини қўллаб-қувватловчи самарали давлат бошқаруви ва рақамли трансформация (молиялашнинг 17 фоизи).
- Инклюзив, рақамли ва яшил ўсиш, бунда асосий урғу рақамли «яшил» ўтиш, иқлим ўзгариши билан боғлиқ масалаларни ҳал қилишни қўллаб-қувватлашга қаратилади; табиий ресурсларни (жумладан сув тақчиллигида) барқарор бошқариш ҳамда рақамли саводхонлик, бозорга йўналтирилган «яшил» ўтиш жараёнида илм-фан ва технологияларни қўллашни кучайтириш йўли билан «яшил» ишчи ўринларни ташкил этиш мумкин бўлган инвестициялар ва муҳитнинг гендер жиҳатларни рағбатлантириш (молиялаштиришнинг 40 фоизи).
- Қишлоқларнинг турмуш шароитини яхшилаш ҳамда миллий озиқ-овқат хавфсизлиги ва овқатланишни яхшилаш учун ақлли, яшил ва барқарор ёндашувларни қўллаш учун агроозиқ-овқат секторини модернизация қилиш (молиялашнинг 36 фоизи).
Гендер тенглиги, инсон ҳуқуқлари, рақамлаштириш, ёшлар ва фуқаролик жамияти билан ҳамкорлик соҳасидаги дастурлар (молиялашнинг 7 фоизи) алоҳида фаолият сифатида ишлаб чиқилган ва бутун индикатив дастур доирасида муҳим аҳамиятга эга, дейилади ЕИ материалида.

ЕС и Узбекистан запустили новую программу расширения сотрудничества на 2021−2027 годы
Евросоюз и Узбекистан запустили Многолетнюю индикативную программу для расширения сотрудничества на 2021−2027 годы. Она включит в себя три основных направления: эффективное госуправление и цифровая трансформация, инклюзивный и цифровой «зеленый рост», а также развитие «умного» и экологичного агросектора. На финансирование программы выделено 83 млн евро, в том числе 7 млн евро на поддержку развития гражданского общества и прав человека.
Конференция по запуску новой Многолетней индикативной программы на 2021−2027 годы Европейского союза для Узбекистана состоялась в Ташкенте 10 марта.
С видеообращением к участникам выступили заместитель премьер-министра — министр инвестиций и внешней торговли Сардор Умурзаков и комиссар ЕС по международному партнёрству Ютта Урпилайнен.
Еврокомиссар, в частности, сообщила, что планирует посетить Узбекистан в июле этого года для участия в конференции по взаимосвязанности Центральной Азии и Европейского союза. Как ожидается, конференцию также посетит глава европейской дипломатии Жозеп Боррель.
В мероприятии участвовали заместитель министра инвестиций и внешней торговли Бадриддин Абидов и посол ЕС Шарлотта Адриан.
В ходе мероприятия обсуждены направления двустороннего финансово-технического сотрудничества с Европейской комиссией в рамках следующего программного цикла на 2021−2027 годы.
В рамках новой индикативной программы будет выделено 83 млн евро на 2021−2024 годы, в том числе 76 млн евро на совместно разработанные проекты и программы технического содействия и бюджетной поддержки, а также 7 млн евро на поддержку мероприятий по развитию гражданского общества и прав человека.
Сторонами были затронуты вопросы реализации проектов и мероприятий в сферах поддержки сельского хозяйства и «зелёного роста», повышения эффективности государственного управления и цифровизации в том числе судебной и транспортно-логистической систем, совершенствования инвестиционного климата, а также социально-экономического развития региона Приаралья.
Индикативная программа будет уделять основное внимание трём приоритетным направлениям, в которых имеется импульс для реформ, соответствие европейским приоритетам, включая мониторинг и реализацию обязательств в рамках GSP+:
- Эффективное государственное управление и цифровая трансформация, поддерживающие реформы правительства в области демократического управления, верховенство права и улучшение качества государственных услуг (17% финансирования).
- Инклюзивный, цифровой и «зелёный» рост, при котором основной упор делается на поддержание цифрового «зелёного» перехода, решение вопросов, связанных с изменением климата; устойчивое управление природными ресурсами (в том числе, при дефиците воды), а также продвижение благоприятной для инвестиций и учитывающей гендерные аспекты среды, которая может создать «зелёные» рабочие места, в том числе, путём усиления цифровой грамотности, применения науки и технологий в процессе рыночно-ориентированного «зелёного» перехода (40% финансирования).
- Модернизация агропродовольственного сектора для внедрения «умных», экологичных и устойчивых подходов, которые способствуют повышению средств к существованию в сельской местности, а также повышают национальную продовольственную безопасность и качество питания (36% финансирования).
Программы в области гендерного равенства, прав человека, цифровизации, партнёрств с молодёжью и гражданским обществом (7% финансирования) разрабатываются в виде отдельных мероприятий и также имеют первостепенное значение в рамках всей индикативной программы, отмечается в материалах ЕС.