Покистон Ўзбекистонга ҳалол мол гўштининг биринчи партиясини жўнатди, деб ёзди Spot маҳаллий Business Recorder нашрига таяниб.
9 март куни Карачидан тахминан 40 минг долларлик 18 тонна гўшт солинган музлатгич-контейнер жўнаб кетди. Юк Тошкентга келаси ҳафта етиб келиши кутилмоқда. Юк Покистоннинг Shaheen Group ва Pyramid Logistics компаниялари томонидан жўнатилган.
Жўнатиш маросимида Shaheen раҳбари Малик Шер Хон март ойида Ўзбекистонга яна 50 контейнер (жами 900 тонна) гўшт жўнатилишини айтди. Келгуси ойларда гўшт экспорти ортади.
Унинг сўзларига кўра, Покистон Ўзбекистон бозорига яқинда, имтиёзли савдо тўғрисида битимлар тузилганидан сўнг ва товар айирбошлаш ҳажми кўпайганидан сўнг диққат билан қарай бошлаган.
Pyramid Logistics компанияси директори Навид Марват Ўзбекистон бозорининг Покистон гўшти учун катта салоҳияти борлигини қайд этди.
4 март куни икки давлат ўртасида имтиёзли савдо тўғрисидаги ва транзит савдо тўғрисидаги битим имзоланган эди. Президент Шавкат Мирзиёев ва Покистон бош вазири Имрон Хон трансафғон темир йўлини янада ривожлантиришга келишиб олди.
Аввалроқ, Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон ҳамда Покистон ҳукуматлари ўртасида транзит савдоси тўғрисидаги битим тасдиқловчи қарорни имзолаганди.
Транспорт йўналишлари ва бозорларини диверсификация қилиш
Ўзбекистон бир неча йилдан буён транспорт йўналишлари ва экспорт бозорларини диверсификация қилиш чораларини кўрмоқда. Президент Шавкат Мирзиёев Мозори Шариф — Кобул — Пешовар темир йўлининг аҳамияти ҳақида бир неча бор гапирган.
Унинг қайд этишича, Ўзбекистон Россия ёки Қозоғистон орқали маҳсулот экспорт қилиши керак эди. Трансафғон темир йўли ишга туширилиши билан Ўзбекистон Покистоннинг Карачи ва Гвадар портларига чиқиш ниятида, қўшни давлатлар эса ўзбек маҳсулотлари транзити учун тарифларни пасайтира олади.
«Агар бу бозорга кира олсак, денгиз портлари орқали бошқа бозорларга ҳам кира оламиз», — деди президент.
Spot нашрининг ёзишича, 2021 йилнинг ноябрида Ўзбекистондан илк транзит юк Покистонга етиб келган. Покистон томони буни «янги ҳамкорлик даврининг бошланиши» деб таърифлаган.
Кўп ўтмай Покистон Ўзбекистондан юк ташувчилар учун божхона тартибларини соддалаштирди. Жумладан, юк машиналари мамлакатга кириш тўлови бўйича гаров пули тўламасдан кириши мумкин. Бу Гвадар, Карачи ва Қосим портлари орқали кирувчи ва чиқувчи юкларнинг транзитини кенгайтиради.
Давлат статистика қўмитаси маълумотларига кўра, январь ойида Покистон Ўзбекистонга озиқ-овқат экспорт қилувчи давлатлар орасида 6,1 млн долларлик (ўсиш 7,5 баробар) маҳсулот экспорт қилган ҳолда 5-ўринни эгаллади. Хусусан, картошка етказиб бериш 23,5 бараварга ошиб, 3,3 млн долларгача, мандарин етказиб бериш эса 5,8 баробарга ўсиб, 2,69 млн долларгача етди.
Ўзбекистонда гўшт билан боғлиқ вазият
Олий Мажлис Сенатининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар масалалари қўмитаси раиси Эркин Гадоев 2021 йилнинг кузида аҳолининг чорвачиликка бўлган эҳтиёжини қондириш учун мамлакатда тиббиёт меъёрларга мувофиқ 1,5 млн тонна (бир киши бошига йилига 42,8 килограмм) гўшт зарурлиги ҳақида маълумот берганди. 2021 йилда 1,4 миллион тонна ишлаб чиқариш режалаштирилган эди, бу 2020 йилга нисбатан 4 фоизга кўпдир.
«Бу миқдор аҳоли истеъмоли талабининг 93 фоизига тенг. Демак эҳтиёжнинг қолган қисми импорт гўшт ҳисобидан қопланиши керак», — деган эди у.
2021 йилнинг 11 ойи давомида Ўзбекистон 27,6 минг тонна гўшт импорт қилди, шундан 67 фоизи ёки 18,7 минг тоннаси Беларусь ҳисобига тўғри келди. Қозоғистондан 4200 тоннага яқин , Украинадан — 2600 тонна гўшт импорт қилинган.
Президент қарори билан 2022 йил 31 декабрга қадар беш турдаги товарлар, жумладан, гўшт, сариёғ, ун ва совун импорти учун божхона тўловлари ставкалари нолга туширилди. 30 апрелга қадар гўшт, сариёғ, картошка, чорва моллари ва балиқларни импорт қилишда ҳам ҚҚС ставкаси нолга тенг бўлади.

Пакистан отправил в Узбекистан первую партию халяльной говядины, сообщает Spot со ссылкой на местное издание Business Recorder.
Контейнер-рефрижератор с 18 тоннами мяса на сумму около 40 тысяч долларов (уточнено) отбыл из Карачи 9 марта. Ожидается, что груз прибудет в Ташкент на следующей неделе. Партия отправлена пакистанскими компаниями Shaheen Group и Pyramid Logistics.
На церемонии отправки груза руководитель Shaheen Малик Шер Хан заявил, что в марте в Узбекистан будет отправлено ещё 50 контейнеров с мясом (всего 900 тонн). В ближайшие месяцы экспорт мяса будет расти.
По его словам, Пакистан начал присматриваться к узбекистанскому рынку недавно, после заключения соглашений о преференциальной торговле и увеличении товарооборота.
Директор Pyramid Logistics Навид Марват отметил потенциал рынка Узбекистана для пакистанского мяса.
4 марта между двумя странами было подписано соглашение о преференциальной торговле и соглашение о транзитной торговле. Президент Шавкат Мирзиёев и пакистанский премьер Имран Хан также договорились о дальнейшем продвижении Трансафганской железной дороги.
Ранее президент утвердил узбекско-пакистанское соглашение о транзитной торговле.
Диверсификация транспортных путей и рынков
Узбекистан уже несколько лет предпринимает шаги по диверсификации транспортных путей и экспортных рынков. Президент Шавкат Мирзиёев ранее не раз высказывался о важности железной дороги «Мазари — Шариф — Кабул — Пешавар».
Он отмечал, что Узбекистану приходится экспортировать товары через Россию или Казахстан. С запуском Трансафганской железной дороги Узбекистан намерен получить выход на пакистанские порты Карачи и Гвадар, а соседние страны смогут снизить тарифы на транзит узбекской продукции.
«Если мы сможем войти на этот рынок, то сможем выйти и на другие рынки через морские порты», — заявлял президент.
По данным Spot, в ноябре 2021 года в Пакистан прибыл первый транзитный груз из Узбекистана. Пакистанская сторона охарактеризовала это как «начало новой эры сотрудничества».
Вскоре Пакистан упростил таможенные процедуры для дальнобойщиков из Узбекистана — грузовики могут въезжать в страну, не внося залог по въездным сборам. Это позволит расширить транзит входящих и исходящих грузов через порты Гвадар, Карачи и Касим.
Согласно информации Госкомстата, в январе Пакистан занял 5-е место среди экспортёров продовольствия в Узбекистан, экспортировав продукцию на 6,1 млн долларов (рост в 7,5 раза). Поставки картофеля выросли в 23,5 раза, до 3,3 млн долларов, мандарина — в 5,8 раза, до 2,69 млн долларов.
Ситуация с мясом в Узбекистане
Председатель Комитета Сената по вопросам бюджета и экономических реформ Эркин Гадоев прошлой осенью сообщал, что для удовлетворения потребностей населения в животноводческой продукции, согласно медицинским нормам (42,8 кг мяса в год на человека), стране требуется 1,5 миллиона тонн мяса. В 2021 году было запланировано производство 1,4 миллиона тонн, что на 4% больше по сравнению с 2020 годом. «Это 93% потребительского спроса населения. Значит, остальную часть мы должны покрыть за счёт привозного мяса», — говорил он.
За 11 месяцев 2021 года Узбекистан импортировал 27,6 тысячи тонны мяса, из этого объёма 67%, или 18,7 тысячи тонн, пришлось на Беларусь. Из Казахстана было завезено около 4200 тонн мяса из Украины — 2600 тонн.
Постановлением президента до 31 декабря 2022 года обнулены ставки таможенной пошлины при импорте пяти видов товаров, включая мясо, масло, муку и мыло. До 30 апреля также действует нулевая ставка НДС на импорт мяса, масла, картофеля, живого скота и рыбы.