Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев 14 март куни Германия президенти Франк-Вальтер Штайнмайер билан телефон орқали мулоқот қилди, дея хабар берди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Президентлар халқаро кун тартибининг долзарб масалалари, шу жумладан Украина атрофида юзага келаётган вазият юзасидан фикр алмашдилар. «Вазиятнинг янада кескин тус олишига йўл қўймаслик ва можарони тез фурсатда тартибга солиш учун сиёсий-дипломатик саъй-ҳаракатларни давом эттириш зарурлиги таъкидланди», — дейилади хабарда.
Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги кўп қиррали муносабатларни янада мустаҳкамлаш ва ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилди.
Суҳбат аввалида давлат раҳбарлари икки мамлакат ўртасидаги дипломатик муносабатлар ўрнатилганининг 30 йиллиги муносабати билан бир-бирини табриклаб, самимий истакларини билдирдилар. Икки томонлама алоқаларни ривожлантириш борасида биргаликда катта ишлар қилингани, ўзаро ишонч ва шериклик учун мустаҳкам пойдевор яратилгани катта мамнуният билан қайд этилди.
Етакчилар Ўзбекистон ва Германия ўртасидаги амалий ҳамкорлик ҳолати ва истиқболларини ҳам муҳокама қилдилар, турли даражаларда мунтазам сиёсий мулоқот ва фаол алоқаларни давом эттириш муҳим эканини таъкидладилар.
Германиянинг етакчи компания ва банклари билан савдо, инвестициялар, юқори технологиялар, саноат, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларда қўшма кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Молиявий-техник кўмакни ҳамда маданий-гуманитар алмашинувларни, энг аввало, Ўзбекистонда немис тилини чуқурлаштирилган ўқитиш соҳасида кенгайтириш муҳимлиги қайд этилди.
Аввалроқ ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов Ўзбекистон Украинадаги вазиятдан хавотирда ҳамда зўравонликни тўхтатиш ва барча муаммоларни сиёсий-дипломатик йўллар билан ҳал қилиш зарур, деб ҳисоблайди, дея маълум қилган эди. Шунингдек, у Афғонистондаги вазиятга ҳам тўхталиб ўтди ва Европа ҳамда Осиё ўртасида кўприк вазифасини ўтаб келаётган Туркияни мисол сифатида келтирди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 14 марта провёл телефонный разговор с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером, сообщила пресс-служба главы государства.
Стороны, в частности, обменялись мнениями о складывающейся обстановке вокруг Украины. «Отмечена важность недопущения дальнейшей эскалации ситуации и необходимость продолжения политико-дипломатических усилий для скорейшего урегулирования конфликта», — говорится в сообщении.
В ходе разговора были рассмотрены вопросы укрепления узбекско-германских отношений и расширения сотрудничества.
Главы государств обменялись поздравлениями в связи с 30-летием установления дипломатических отношений между двумя странами.
Лидеры выступили за продолжение регулярного политического диалога и активных контактов на разных уровнях.
Особое внимание они уделили продвижению совместных проектов кооперации с ведущими немецкими компаниями и банками в сфере торговли, инвестиций, высоких технологий, промышленности, сельского хозяйства и других отраслях.
Была подчёркнута важность расширения программы финансово-технического содействия и культурно-гуманитарного обмена, прежде всего в области углублённого изучения немецкого языка в Узбекистане.
Напомним, ранее министр иностранных дел Узбекистана Абдулазиз Камилов заявил, что страна обеспокоена ситуацией вокруг Украины и выступает за прекращение насилия и решение всех проблем политико-дипломатическим путём.