Korzinka супермаркетлар тармоғи асосчиси ва инвестор Зафар Ҳошимов биринчи Тошкент халқаро инвестиция форумининг ўтказилиши ҳақида фикр билдирар экан, Ўзбекистон ноёб иқтисодий имкониятни қўлдан бой бермаслиги кераклигини таъкидлади.
У инвестиция форумини ўтказиш арафасида дунё қанчалик ўзгаришини, тадбир қанчалик долзарб бўлишини ҳеч ким тасаввур ҳам қила олмаганига ишонч билдирди. Унинг сўзларига кўра, бу бутун дунё молиявий доиралари ва институтлари томонидан форум ишига бўлган алоҳида қизиқишни ва умуман унинг аҳамиятини англатади.
«Мамлакат президентининг форум ишида нафақат кириш нутқини сўзлаши, балки етакчи минтақавий ва халқаро молия-савдо институтлари раҳбарлари билан биргаликда ялпи мажлисда тўлақонли маърузачи сифатида иштирок этиб, мамлакат иқтисодиётини ривожлантириш йўллари ҳамда истиқболларини муҳокама қилиши ушбу тадбирга алоҳида мақом ва кучли туртки берди», — деб ёзади у.
Зафар Ҳошимовнинг таъкидлашича, бу жаҳон ҳамжамиятига Ўзбекистоннинг ислоҳотлар йўлидан, иқтисодиётни либераллаштириш ва мамлакатни халқаро иқтисодий муносабатлар ва ишлаб чиқариш занжирларига интеграциялашув йўлидан «дадил ва қатъий» бораётганидан, «мамлакатнинг жаҳон савдоси ва меҳнат тақсимотининг тенг ҳуқуқли иштирокчиси бўлишга интилиши»нинг ёрқин мисоли бўлди.
Унинг фикрича, Ўзбекистон энди минтақавий саноат ва тижорат ҳабига айланиш учун ноёб имкониятга эга.
«Россияга нисбатан жорий этилган санкциялар, ишлаб чиқаришни тўхтатиш ва ўнлаб, балки юзлаб йирик инвестиция-саноат гуруҳлари ва трансмиллий корпорацияларнинг мамлакатдан чиқиб кетиши нафақат Россиянинг ўзида, балки бутун субконтинентда ўзига хос молиявий ва саноат бўшлиғини келтириб чиқармоқда», — дея айтиб ўтди у.
Тадбиркорнинг аниқлик киритишича, кўплаб йирик корпорация ва институтлар Россияни ҳудудининг ҳажми ва ресурс имкониятлари туфайли Россияни форпрост ва маҳсулотларни кейинчалик бутун МДҲ бўйлаб ёйиш ва тарқатиш учун ишлаб чиқариш базаси сифатида кўришган.
«Украинадаги жанговар ҳаракатлар зудлик билан тўхтаса ва Ғарб давлатлари аввал эълон қилинган барча санкцияларни тезда бекор қилишга қарор қилса ҳам, бугунги кунда Россияда катта зарарлар, узилишлар ва йўқотишларга учраган халқаро бизнес узоқ вақт давомида у ерга қайтишга тайёр бўлмайди. Кейинги ўнлаб йиллар давомида Россияда узоқ муддатли сармоялар ва ривожланиш ҳақида ҳеч қандай гап бўлмайди. Мамлакатнинг риск индекси узоқ вақт давомида халқаро бизнес учун қабул қилиб бўлмас даражада қолади», — дея тушунтирди у.
Зафар Ҳошимов «узоқ вақт давомида иқтисодий маънода озми-кўпми Россияга иқтисодий жиҳатдан бўйсуниб келган Марказий Осиё минтақаси ва унинг бозори» билан нима қилиш кераклиги ҳақида айтиб ўтди.
«Ушбу субконтинентнинг бозори, агар бир бутун сифатида қаралса, қўшни ҳудудлар билан (Афғонистон, Шимолий Эрон ҳамда Покистон ва бошқалар) 100−150 млн кишига эга. Айниқса, бу Россия бозорининг йўқолишини ҳисобга олган ҳолда, харитадан ўчириб ташлаш учун жуда катта бозор», — деди у.
Тадбиркорнинг айтишича, ҳозир жаҳон иқтисодиёти учун ушбу бозорни ўзига интеграциялаш, халқаро ишлаб чиқарувчилар учун эса бу ерда кучли ишлаб чиқариш қувватларини яратиш ва минтақадаги маҳаллий эҳтиёжларни қондириш учун таъминот занжирларини йўлга қўйиш биринчи ўринда туради.
«35 млн аҳолига эга Ўзбекистон ҳам географик, ҳам демографик жиҳатдан бу бозорнинг марказида жойлашган. Мамлакатимизда барқарор сиёсий тизим ва ривожланаётган иқтисодиёт мавжуд. Аммо буларнинг барчаси, афсуски, етарли эмас. Биз ҳалигача ўнлаб йиллик изоляция, протекционизм, сиёсий авторитаризм, репрессия, коррупция ва қонунсизликни хотирадан ўчириб ташлаганимиз йўқ», — деди Зафар Ҳошимов.
Korzinka асосчисининг фикрича, беш йил аввал бошланган ислоҳотлар мамлакат имижини сезиларли даражада яхшилади ва уни дунёга қайта очди, Ўзбекистон болалар ва мажбурий меҳнатнинг барча шакллари қўлланиладиган давлатлар рўйхатидан чиқариб ташланди.
Бундан ташқари, давлатнинг бизнесга муносабати тубдан ўзгаргани туфайли мамлакатда тадбиркорлар синфи жадал суръатлар билан ўсиб бормоқда. Шунингдек, тадбиркор валюта бозори либераллаштирилгани, солиқ ислоҳоти, бир қатор товарларга божхона тўловлари камайтирилгани ва бекор қилингани, яшаш жойини рўйхатдан ўтказиш бўйича чекловлар бекор қилингани, 90 та давлат билан визасиз режим жорий этилгани, иқтисодий статистика янада ишончли ва шаффоф бўлгани ҳамда «ўзини оқлаётган» матбуот эркинлигини таъкидлаб ўтди.
«Даъволаримизни кўриб чиқсак, Ўзбекистоннинг Россия кучлироқ таъсирга эга бўлган ЕОИИда иштирок этмаслиги, шунингдек, бетараф мақомимиз ва ҳарбий блокларда иштирок этмаслигимиз — минтақада биз учун катта устунлик яратади. Аммо даъво жуда юқори ва мамлакатнинг келажаги, иқтисодий-ижтимоий ҳаёти қил устида турибди ва биз 90-йилларнинг бошларида бўлгани каби, бундай имконият яна қўлимиздан чиқиб кетишига йўл қўймаслигимиз керак», — деди у.
Зафар Ҳошимовнинг таъкидлашича, Ўзбекистон ҳозир бор кучи билан «байроқчани ҳилпиратиши» ва «бор овозда» биз шу ердамиз ва уларни қабул қилишга тайёрмиз, деб жар солиши керак.
У ўзининг бир қатор таклифларини илгари сурди:
- ички бозорни ва ташқи савдони янада эркинлаштириш бўйича қатъий чоралар кўриш ҳамда буни баралла эълон қилиш;
- савдодаги тарифларнинг (божлар, акцизлар) кўпчилигини ва нотариф чекловларини қатъий камайтириш, сертификатлаштиришни соддалаштириш, халқаро сертификатларни Ўзбекистонда тан олиш ва ҳоказолар;
- минтақада юзага келаётган вазиятни ҳисобга олган ҳолда, ЖСТдан Ўзбекистоннинг ташкилотга кириши ҳақидаги аризани зудлик билан кўриб чиқишни талаб қилиш;
- хусусийлаштириш жараёнларини жадаллаштириш, уларни шаффоф ва ошкора тарзда ўтказиш;
- банк секторидаги ислоҳотларни жадаллаштириш;
- маъмурий ислоҳотларни фаол давом эттириш;
- хусусийлаштириш мумкин бўлган ҳолларда транспорт-логистика тармоқларини, шу жумладан ҳаво ва темир йўл транспортини монополиядан чиқариш;
- мавжуд тармоқ ва индивидуал имтиёзларни бекор қилиш;
- мамлакатда ўз суд органларига эга бўлган, масалан инглиз ҳуқуқи амал қиладиган махсус юридик ҳудудни яратиш. Халқаро компаниялар ўзларига таниш юридик муҳитда ишлаш қулайлигини ҳисобга олган ҳолда, у ерда рўйхатдан ўтади ва ўз операцияларини амалга оширади.
«Рўйхатни давом эттириш мумкин. Қисқа вақт ичида ушбу пойгада биринчи рақамли номзод бўлиш учун ҳамма нарсани қилиш керак», — деди у.
Зафар Ҳошимовнинг қайд этишича, форум давомида Ўзбекистонда Twitter ижтимоий тармоғининг чекланиши «нуфузли хорижий ҳамкорларнинг ўнлаб ҳайратланарли сўзлари»га сабаб бўлган ва улар Ўзбекистон ҳамда форум ҳақида дунёга гапира олмаётганликларидан шикоят қилишган.
«Энг муҳими, биз энди „хавф ва таҳдид сотувчилари“ бизни яна қўрқитишига ва ўтмишга олиб боришига йўл қўя олмаймиз. Бир ҳовуч монополиялар манфаатларини ҳимоя қилиш учун келажакдаги ривожланишни қайтадан қурбон қилмаслик керак. Жаҳон иқтисодиётига интеграциялашув, сармоя ва технологияларни жалб қилиш, мамлакатнинг XXI асрга ҳал қилувчи қадам ташлаши ҳеч қачон ҳозиргидек реал ва эришиш мумкин бўлмаган», — деб ҳисоблайди тадбиркор.
Korzinka асосчиси Россиядан чиқиб кетадиган барча корхоналарни қабул қилишга тайёрлигини эълон қилган Туркия бу пойгага аллақачон қўшилганига эътибор қаратди. Унинг сўзларига кўра, Қозоғистонда ҳам ушбу мавзу бўйича муҳокама бошланган ва фаоллашмоқда.
Тадбиркорнинг таъкидлашича, буларнинг барчаси Россиядан кўчиб келаётган оқимни жалб қилиш учун мамлакатларнинг маркетинг коммуникацияларидир.
«Мамлакатнинг очиқлиги ва тайёрлиги, бозор иқтисодиёти ва қонун устуворлиги қадриятларига содиқлиги бу пойгада ҳал қилувчи роль ўйнайди. Бундан ташқари, бизда инкор этиб бўлмайдиган устунлик ва ҳақиқий имконият бор, уни қўлдан бой бермаслик муҳимдир», — деди у.

Основатель сети супермаркетов korzinka и инвестор Зафар Хашимов прокомментировал проведение первого Ташкентского международного инвестиционного форума и высказался о том, как Узбекистану не упустить уникальный экономический шанс.
Он выразил уверенность, что при организации инвестфорума никто не мог даже предположить, насколько изменится мир прямо накануне его проведения и насколько мероприятие станет актуальным. По его словам, именно этим объясняется особенный и повышенный интерес к работе форума со стороны финансовых кругов и институтов всего мира и его значение в целом.
«Участие президента страны в работе форума, причём не просто для напутственной речи, а в качестве полноценного спикера пленарной сессии, где, вместе с руководителями лидирующих региональных и международных финансовых и торговых институтов он обсуждал перспективы и пути развития экономики страны, придало этому событию особый статус и дало мощный импульс», — написал он.
Зафар Хашимов оценивает это как яркий сигнал мировому сообществу, что Узбекистан «решительно и твёрдо стоит» на пути реформ, на пути либерализации экономики и интеграции страны в международные экономические отношения и производственные цепочки, «амбицию страны стать равноправным участником глобальной торговли и распределения труда».
По его мнению, у Узбекистана сейчас появляется уникальная возможность превратиться в региональный промышленно-торговый хаб.
«Санкции, наложенные на Россию, остановка производств и уход десятков, если не сотен крупных инвестиционно-промышленных групп и транснациональных корпораций создаёт некий финансово-индустриальный вакуум не только в самой России, но и во всем субконтиненте», — заявил он.
Предприниматель уточнил, что из-за размера и ресурсных возможностей многие крупные корпорации и институты рассматривали Россию как форпост и производственную базу для дальнейшей экспансии и распространения продукции во всём СНГ. Но последние трагические события полностью меняют такое положение дел.
«Даже если военные действия в Украине прекратятся немедленно и страны Запада ускоренно примут решение снять все объявленные ранее санкции, международный бизнес, понёсший в России на сегодняшний день громадные убытки, срывы и потери, ещё долго не будет готов вернуться туда. Речи о дальнейших инвестициях и развитии в России не будет идти ещё десятки лет. Рисковый индекс страны будет долго оставаться на неприемлемом уровне для международного бизнеса», — пояснил он.
Зафар Хашимов высказался о том, что делать с регионом Центральной Азии и его рынком, который «так долго в экономическом смысле был более или менее экономически переподчинён российскому».
«Рынок этого субконтинента, если считать в целом, с сопряжёнными территориями (Афганистан, север Ирана и Пакистана и т. д.), насчитывает 100−150 миллионов человек. Это слишком большой рынок, чтобы его вычеркнуть из карты, особенно на фоне потери российского рынка», — считает он.
Бизнесмен убеждён, что глобальной экономике сейчас «архиважно интегрировать в себя этот рынок», а международным производителям «создать здесь мощные производства и наладить цепочки поставок» для удовлетворения местных потребностей в регионе.
«И Узбекистан со своим 35 миллионным населением находится в самом центре этого рынка как географически, так и демографически. Наша страна имеет стабильную политическую систему и развивающуюся экономику. Но всего этого, к сожалению, вовсе недостаточно. Нам ещё не удалось стереть из памяти десятилетия изоляционизма, протекционизма, политического авторитаризма, репрессий, коррупции и беззакония», — отметил Зафар Хашимов.
Основатель «Корзинки» считает, что реформы, начатые пять лет назад, заметно улучшили имидж страны и вновь открыли её миру, вывели Узбекистан из списка стран, применяющих все формы детского и принудительного труда.
Кроме того, благодаря коренному изменению отношения государства к бизнесу в стране стремительно растёт класс предпринимателей. Предприниматель также отметил либерализацию валютного рынка, налоговую реформу, снижение и отмену таможенных пошлин на ряд товаров, снятие ограничения по прописке, безвизовый режим с 90 странами, более достоверную и прозрачную экономическую статистику и свободу прессы, которая «продолжает утверждаться».
«При рассмотрении нашей заявки неучастие Узбекистана в составе ЕАЭС, где Россия, опять же, имеет довлеющее влияние, а также наш нейтральный статус и неучастие в военных блоках — это всё создаёт для нас большие преимущества в регионе. Но, опять же, заявка очень высока, и на кону стоит будущее страны, экономическое и социальное, и мы не должны дать такому шансу вновь ускользнуть из рук, как это было в начале 90-х», — считает он.
Зафар Хашимов подчеркнул, что Узбекистану в данное время необходимо «усиленно „махать флажком“ и „кричать“, что мы здесь и мы готовы их принять».
Он выдвинул ряд своих предложений:
• громко заявить и сделать решительные шаги по пути дальнейшей либерализации внутреннего рынка и внешней торговли;
• решительно сократить, если не сказать, аннулировать большинство тарифных (пошлины, акцизы) и нетарифных ограничений на торговлю, упростить сертифицирование, провести признание в Узбекистане международных сертификатов и т. д.;
• учитывая складывающуюся в регионе ситуацию, потребовать от ВТО экстренного рассмотрения заявки по вступлению Узбекистана в организацию;
• форсировать процессы приватизации, проводить их прозрачно и гласно;
• форсировать реформы банковского сектора;
• активно приступить к административной реформе;
• демонополизировать, а где можно и приватизировать транспортно-логистические сети, в том числе авиа- и железнодорожный транспорт;
• отменить существующие секторальные и индивидуальные льготы;
• создать в стране специальную юридическую территорию, в которой будет действовать, допустим, английское право, со своими органами судопроизводства. Там будут регистрироваться и проводить свои сделки международные компании, с учётом их удобства работы в знакомой правовой среде.
«Список можно продолжать и продолжать. Нужно сделать всё, чтобы в сжатые сроки стать кандидатом номер один в этой гонке», — сказал он.
Зафар Хашимов отметил, что ограничение работы социальной сети Twitter в Узбекистане во время форума вызвало «десяток недоуменных высказываний от влиятельных иностранных партнёров», которые жаловались, что не могут рассказать миру про Узбекистан и про форум.
«Самое важное, нельзя сейчас позволить „продавцам рисков и угроз“ вновь запугать нас и вогнать в прошлое. Нельзя для защиты интересов горстки монополий вновь жертвовать будущим развитием. Интеграция в мировую экономику, привлечение инвестиций и технологий и решительный прорыв страны в 21-й век никогда не был так реален и достижим, как сейчас», — считает предприниматель.
Основатель «Корзинки» указал, что в эту гонку уже включилась Турция, которая заявила о готовности принять все предприятия, покидающие Россию. По его словам, в Казахстане также началась и усиленно идёт дискуссия по этой тематике.
Бизнесмен отметил, что это всё маркетинговые коммуникации стран по привлечению мигрирующего из России потока.
«Открытость и готовность страны, её приверженность ценностям рыночной экономики и верховенства закона будут играть решающую роль в этой гонке. У нас тоже есть неоспоримые преимущества и реальный шанс в ней, важно не упустить», — заявил он.