Президент 8 апрель куни «Тадбиркорлик муҳитини яхшилаш ва хусусий секторни ривожлантириш орқали барқарор иқтисодий ўсиш учун шарт-шароитлар яратиш борасидаги навбатдаги ислоҳотлар тўғрисида»ги фармонни имзолади.
Ҳужжат билан 1 майга қадар тажрибали инвестиция банкини жалб этиб, 2022 йил якунига қадар «Ўзбекнефтгаз» компаниясининг, шу жумладан, акцияларини оммавий жойлаштириш (IPO) орқали камида 49 фоиз улушини, шунингдек, «Иссиқлик электр станциялари» АЖдаги 51 фоиз ва ундан юқори миқдордаги давлат улушини хусусийлаштириш ишларини бошлаш режалаштирилмоқда.
1 сентябрга қадар халқаро консалтинг компанияси хулосалари асосида «Ўзбекгидроэнерго» компаниясини ислоҳ қилиш стратегиясини тасдиқлаш учун Вазирлар Маҳкамасига киритиш вазифаси юклатилди.
Фармонга асосан 1 сентябрга қадар «Uzbekistan airways» компанияси устав капиталидаги 51 фоиз ва ундан юқори миқдордаги давлат улушининг савдога чиқарилишини, шу жумладан, акцияларини оммавий жойлаштириш (IPO) ишларини бошлаш ҳам кўзда тутилган.
Шунингдек, 1 августга қадар халқаро инвестиция банки ва консультантларни жалб этган ҳолда, «UzAuto Motors» АЖ акциялар пакетининг 10 фоизгача қисмини маҳаллий фонд бозорида оммавий жойлаштирсин (IPO) ва бу корхонанинг қолган улушини ҳамда «UzAuto Motors Powertrain» АЖ, «Samarqand Avtomobil zavodi» МЧЖни стратегик инвесторларга сотиш стратегиясини Вазирлар Маҳкамасига киритиш топширилган.
Икки ой муддатда «Uzbekistan Airports» компаниясининг Тошкент шаҳридаги ва ҳудудий халқаро аэропортларини модернизация қилиш ва операцион самарадорлигини ошириш учун хусусий секторга давлат-хусусий шериклик шартлари асосида бошқарувга бериш бўйича қарор лойиҳаси Вазирлар Маҳкамасига киритилади. Бунда, Фарғона водийсидаги аэропортларни мақбуллаштириш орқали улардан самарали фойдаланиш чоралари назарда тутилади.
Махсус ишчи гуруҳ Автомобиль йўллари қўмитасини ислоҳ қилиш билан шуғулланади. Ишчи гуруҳ икки ой муддатда соҳада назорат ва хўжалик функцияларини аниқ чегаралаш, монополиядан чиқариш, хусусий сектор корхоналарини жалб қилиш, бюджет маблағларидан фойдаланиш самарадорлигини ошириш мақсадида Автомобиль йўллари қўмитаси тизимидан пудрат ва ишлаб чиқариш корхоналарини чиқариш орқали уни ислоҳ қилиш бўйича қарор лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритиши керак.
Бундан ташқари, Ахборот технологиялари ва коммуникацияларини ривожлантириш вазирлиги Молия вазирлиги, Давлат активларини бошқариш агентлигига 1 сентябрга қадар «Ўзбектелеком» АК ва «Ўзбекистон почтаси» АЖни ислоҳ қилиш стратегияси ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш учун кузатув кенгашига киритишни таъминлаш вазифаси юклатилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 8 апреля подписал указ «Об очередных реформах по созданию условий для стабильного экономического роста путем улучшения предпринимательской среды и развития частного сектора».
Документом с привлечением до 1 мая опытного инвестиционного банка планируется начать до конца года работу по приватизации компании «Узбекнефтегаз», в том числе путём публичного размещения акций (IPO) в размере не менее 49%. Аналогичная работа планируется по госдоле в 51% и более в «Тепловых электрических станциях».
До 1 сентября на основании заключений международной консалтинговой компании поручено внести на утверждение в Кабинет министров стратегию реформирования компании «Узбекгидроэнерго». Предусмотрено, что в процессе строительства новых малых и средних гидроэлектростанций приоритетными теперь будут считаться проекты с участием частного сектора, в том числе на основе государственно-частного партнёрства.
До 1 сентября планируется начать работу по выставлению на торги государственной доли в размере 51% и более в Uzbekistan Airways, в том числе путём IPO.
До 1 августа с привлечением международного инвестиционного банка и консультантов поручено провести IPO на местном фондовом рынке до 10% пакета акций UzAuto Motors и внести в правительство стратегию реализации стратегическим инвесторам остальной доли этого предприятия, а также компаний UzAuto Motors Powertrain и Самаркандского автозавода (SamAuto).
В двухмесячный срок поручено подготовить проект постановления о передаче под управление частного сектора подведомственных Uzbekistan Airports региональных международных аэропортов и международного аэропорта Ташкента на основе условий ГЧП для модернизации и повышения их операционной эффективности. При этом должны быть предусмотрены меры «эффективной эксплуатации аэропортов в Ферганской долине путём их оптимизации».
Специальная рабочая группа займётся реформированием Комитета по автомобильным дорогам. Она должна в течение двух месяцев внести проект постановления о реформировании комитета путём выведения из его состава подрядных и производственных предприятий для конкретного разграничения регулятивных и хозяйственных функций, демонополизации, привлечения предприятий частного сектора и повышения эффективности использования бюджетных средств.
До 1 сентября также поручено разработать и внести на утверждение в наблюдательные советы стратегии реформирования компаний «Узбектелеком» и «Узбекистон почтаси».