Покистон парламенти 11 апрель куни Шаҳбоз Шарифни мамлакатнинг янги бош вазири этиб сайлади, деб хабар бермоқда Pakistan Today. Сайлов 9 апрел куни парламент томонидан бош вазир Имрон Хонга ишончсизлик вотуми эълон қилиниб, лавозимидан четлатилиши ортидан бўлиб ўтди.
69 ёшли Шаҳбоз Шариф аввалроқ унинг акаси Навоз Шариф бошқарган «Покистон мусулмон лигаси» партияси етакчиси ҳисобланади. Энди у 2023 йил августида бўлиб ўтадиган навбатдаги парламент сайловларига қадар фаолият юритадиган Покистоннинг янги ҳукуматини тузади.
Шаҳбоз Шариф 1990-йилларда Панжоб вилояти мажлисига сайланган ва 1999 йилги давлат тўнтаришидан кейин Саудия Арабистонида яшаган. 2000−2010 йилларда уч марта Панжоб губернатори этиб тайинланган. Навоз Шариф 1990−1993, 1997−1999 ва 2013−2017-йилларда уч марта Покистон бош вазири бўлган.
3 апрель куни парламентдаги Шаҳбоз Шариф партияси ва Имрон Хоннинг «Таҳрик-и-Инсаф» партияси ўртасидаги қарама-қаршилик Имрон Хон тавсиясига кўра Покистон президенти Ориф Алви томонидан Миллий ассамблеянинг (парламент қуйи палатаси) тарқатиб юборилиши билан якунланган эди.
Бу бош вазирга ишончсизлик вотуми блокланганидан кейин юз берди. Мухолифат бош вазирни заиф иқтисодий сиёсат ва коррупцияда айблади. Имрон Хоннинг ўзи муваққат бош вазир тайинлангунга қадар ҳукумат раҳбари вазифасини бажарувчи мақомга ўтди.
9 апрель куни эса мамлакат парламенти 174 овоз билан 2018 йилдан бери бош вазир лавозимида ишлаб келаётган Имрон Хонга ишончсизлик вотумини қабул қилиш учун овоз берди.

Парламент Пакистана 11 апреля избрал новым премьер-министром страны Шахбаза Шарифа, сообщило издание Pakistan Today. Избрание произошло после вынесения парламентом вотума недоверия и отстранения от должности главы правительства Имрана Хана 9 апреля.
69-летний Шахбаз Шариф является лидером партии «Пакистанская мусульманская лига», которую ранее возглавлял его старший брат и бывший премьер-министр страны Наваз Шариф. Теперь Шахбаз Шариф сформирует новое правительство до очередных парламентских выборов в августе 2023 года.
Шахбаз Шариф в 1990-е годы избирался в ассамблею провинции Пенджаб, после переворота 1999 года жил в Саудовской Аравии. В 2000—2010-е годы трижды назначался губернатором Пенджаба. Его брат Наваз Шариф был премьер-министром Пакистана трижды: в 1990—1993, 1997−1999 и 2013−2017 годах.
Противостояние партии Шахбаза Шарифа и партии «Техрик-и-Инсаф» Имрана Хана в парламенте 3 апреля вылилось в роспуск президентом Арифом Алви Национальной ассамблеи (нижней палаты парламента) по рекомендации Имрана Хана.
Это случилось после того, как вотум недоверия премьер-министру был заблокирован. Оппозиция обвиняла премьер-министра в слабой экономической политике и коррупции. Сам Имран Хан перешёл в статус исполняющего обязанности главы правительства до назначения временного премьер-министра.
9 апреля парламент 174 голосами проголосовал за вынесение вотума недоверия Имрану Хану, занимавшему пост премьер-министра с 2018 года.