Венгриянинг ОТP Bank Ўзбекистонга «Ипотека-банк»нинг 75 фоиз давлат улушини сотиб олиш бўйича битимни 2−3 ойга кечиктириш илтимоси билан мурожаат қилди. Бу ҳақда Bloomberg агентлигига OTP Bank Group директорлар кенгаши раиси ва бош директори Шандор Чаньи маълум қилди.
У илк бор сентябрь ойида эълон қилинган келишувнинг кечикишига Украинадаги уруш боис вужудга келган ноаниқликни сабаб қилиб кўрсатди.
«Украинада уруш бошланганда харид имзолашга тайёр эди», — деди Шандор Чаньи. Шу муносабат билан у келишувни вазиятга ойдинлик киритилгунича қолдиришни сўраган.
Венгриянинг «ОТP Bank"и Ўзбекистон бозорига кириб келиши 2020 йилнинг июлидаёқ маълум бўлган эди. Бу ҳақда Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сияртонинг Тошкентга ташрифи чоғида сўз очилган эди. Жорий йилнинг февралида «ОТP Bank» Ўзбекистондаги банклардан бирини хусусийлаштириш жараёнида қатнашиши хабар қилинган эди.
2019 йилнинг июнь ойида «Ипотека-банк»нинг устав капиталидаги давлат улуши 2022 йилнинг якунига қадар 50 фоиздан камроқ бўлиши кутилаётгани таъкидланганди. Банк Халқаро молия корпорацияси иштирокида хусусийлаштирилиши ва трансформация қилиниши кўзда тутилган.
OTP Group («Группа OTP», BSE: OTP, LSE: OTPD) — молия, суғурта, инвестиция ва банк бизнеси билан шуғулланувчи банк гуруҳи — активлар ва лизингни бошқаришдан тортиб, пенсияларни молиялаштиришгача бўлган соҳаларда фаолият юритади.

Венгерский ОТP Bank обратился к Узбекистану с просьбой отложить сделку о покупке 75% государственной доли в «Ипотека-банке» на два-три месяца. Об этом Bloomberg сообщил председатель совета директоров и генеральный директор OTP Bank Group Шандор Чаньи.
Он назвал неопределённость, вызванную войной в Украине, причиной отсрочки сделки, о которой впервые было объявлено в сентябре.
«Сделка была готова к подписанию, когда в Украине разразилась война», — сказал Шандор Чаньи.
Ещё в июне 2019 года сообщалось, что госдоля в уставном капитале «Ипотека-банка» станет ниже 50% до конца 2022 года. Банк будет трансформирован и приватизирован с участием Международной финансовой корпорации.
В сентябре 2021 года на экономическом форуме в Ташкенте вице-премьер Джамшид Кучкаров анонсировал продажу 75% акций в государственном «Ипотека-банке» венгерскому ОТP Bank. Тогда он сообщал, что полностью завершить сделку планируется в течение двух месяцев.
OTP Group («Группа ОТП», BSE: OTP, LSE: OTPD) — венгерская банковская группа, работающая в сферах финансового, страхового, инвестиционного и банковского бизнеса — от управления активами и лизинга до финансирования пенсий. Цена акций OTP упала почти на 30% с 24 февраля — дня вторжения России в Украину, которая на востоке граничит с Венгрией.