«Ўзбекнефтгаз» АЖ бошқарув раиси Меҳриддин Абдуллаев бошчилигида ишлаб чиқариш ва қайта ишлаш жараёнларида янгича ёндашувни амалга ошириш, молиявий соғломлаштириш бўйича дебитор қарздорликларни ундиришга доир масалалар муҳокама қилинди, деб хабар бермоқда компания матбуот хизмати.
Йиғилишда Меҳриддин Абдуллаев раиснинг иқтисодиёт ва молия масалалари бўйича ўринбосари Улуғбек Ашуров ўз аризасига кўра эгаллаб турган лавозимидан озод этилганини маълум қилди. Унинг вазифаси вақтинчалик Бухгалтерия ҳисоби ва корпоратив ҳисобот департаменти бошлиғи Иқбол Обидовга юклатилди.
«Ўзбекнефтгаз» раҳбари имкониятлари даражасида жамият манфаатларини ўйламаётгани, сўнгги икки ҳафтада кўплаб вазифалар бажарилмагани, «Ҳудудгазтаъминот», «Ўзтрансгаз» ва ҳамкор банклар билан алоқаларда сусткашликка йўл қўйгани учун ўзининг ўринбосарлари фаолиятини танқид қилди.
Бундан ташқари, Муборак нефт ва газ қазиб чиқариш бошқармаси фаолияти ҳозирда қониқарсиз аҳволга келиб қолгани сабабли, табиий газ қазиб чиқариш ҳажмини ошириш мақсадида кечиктириб бўлмас чоралар кўрилиши таъкидланган ҳамда бошқарма бошлиғи фаолияти танқидий ўрганиб чиқилиши бўйича топшириқлар берилди.
Шунингдек, дебитор қарздорликларни бартараф этиш баробарида, бурғилаш, капитал таъмирлаш, табиий газ қудуқлари фаолиятини тўла таъминлаш борасидаги ишлар биринчи навбатда молиялаштирилиши бўйича вазифалар белгилаб берилди.

Под руководством председателя правления «Узбекнефтегаза» Мехриддина Абдуллаева обсуждена реализация нового подхода в процессах производства и переработки, финансового оздоровления и взыскания дебиторской задолженности. Об этом сообщила пресс-служба компании.
В ходе заседания Мехриддин Абдуллаев сообщил, что заместитель по экономическим и финансовым вопросам Улугбек Ашуров освобождён от занимаемой должности по собственному желанию, а временное исполнение его обязанностей возложено на руководителя департамента бухгалтерского учёта и корпоративной отчётности Икбола Обидова.
Глава «Узбекнефтегаза» подверг критике работу заместителей за то, что в последние две недели была допущена медлительность с компаниями «Узтрансгаз», «Худудгазтаъминот» и банками-партнёрами.
Кроме того, в связи с неудовлетворительной работой Мубарекского нефтегазодобывающего управления в целях увеличения объёмов добычи природного газа поручено принять меры и изучить деятельность руководителя управления.
Определены задачи по финансированию работ по бурению, капитальному ремонту, обеспечению полной деятельности скважин природного газа и ликвидации дебиторской задолженности.