19 апрель куни Ўзбекистон Молия вазирлиги ва Франция тараққиёт агентлиги (ФТА) ўртасида мамлакатнинг «яшил» иқтисодиётга ўтиш жараёнига кўмаклашишга қаратилган битим имзоланди, деб хабар берди ФТА «Газета.uz»га.
Ҳамкорликдан кўзланган мақсад «яшил» иқтисодиётнинг янги стратегик механизмини тайёрлаш, молиялаштириш ва амалга оширишдан иборат бўлиб, унинг марказида Ўзбекистонда атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгаришига мослашиш ётади.
Ҳамкорлик 5 йилга мўлжалланган. Биринчи кредит шартномаси қиймати 150 млн еврони ташкил қилади. Кредит маблағлари Ўзбекистон Молия вазирлиги Ғазначилигига тақдим этилади. Кредит изчил иқтисодий, бюджет ва фискал стратегия билан қўллаб-қувватланадиган ҳаракатлар режасини ишлаб чиқишга қаратилган.
Техник ҳамкорлик дастури доирасида бир вақтнинг ўзида Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги ҳамда Молия вазирлигига стретегик механизмни ишлаб чиқиш, уни давлат молиясига (солиқ сиёсати, давлат компанияларини барқарор бошқариш, «яшил» бюджет) ҳамда секториал сиёсий чоралар ва дастурларда (қайта тикланувчи энергия манбалари ва бошқалар) мужассамлаштиришда кўмак кўрсатилади.
«Дастур Ўзбекистонга ресурслар ва углевод ташламалари борасида янада самарали моделга ўтишига хизмат қилади. Бу Ўзбекистонда атроф-муҳитга чекланган миқдорда таъсир кўрсатган ҳолда ҳам бандликни таъминлаш, ҳам иқтисодий ўсиш имконини бериши мумкин», — дея таъкидлади ФТАнинг Марказий Осиёдаги минтақавий ваколатхонаси раҳбари Вансон Копэн.
««Яшил иқтисодиётга ўтиш биз танлай оладиган эмас, балки биз қилишимиз керак бўлган нарсадир. Кейинги ривожланиш стратегиямизда яшил иқтисодиётнинг аҳамияти бир неча бор таъкидланади. Ушбу мақсадга эришиш учун биз бир нечта лойиҳаларни ишлаб чиқдик ва ФТАдан олинган ушбу ёрдам ишнинг давом этиши учун асосдир. Бу ҳали бошланиши, чунки биз бу йўналишда ФТА билан ҳамкорликда ишлашни давом эттирамиз», — деди молия вазири ўринбосари Одилбек Исоқов.
«Ўзбекистон президенти яшил иқтисодиётни ўзининг устувор йўналишлари қаторига қўйганини мамнуният билан олқишлайман. Франция ҳам яшил масалаларни кун тартибига қўймоқда. Бу ишонч ва дўстликка асосланган юқори сифатли икки томонлама муносабатларимизнинг навбатдаги босқичидир», — деди Франциянинг Ўзбекистондаги элчиси Орелия Бушез.

Министерство финансов Узбекистана и Французское агентство развития (ФАР) 19 апреля подписали соглашение, направленное на содействие переходу страны на «зелёную» экономику, сообщили «Газете.uz» в ФАР.
Целью сотрудничества является подготовка, финансирование и внедрение нового стратегического механизма «зелёной» экономики, в центре которой — сохранение окружающей среды в Узбекистане и адаптация к изменению климата.
Сотрудничество рассчитано на 5 лет. Сумма первого заемного соглашения составляет 150 млн евро. Средства займа будут предоставляться Казначейству Минфина Узбекистана. Заём направлен на разработку плана действий, подкреплённого последовательной экономической, бюджетной и фискальной стратегиями.
В рамках программы технического сотрудничества будет одновременно оказываться поддержка Министерству экономического развития и сокращения бедности и Министерству финансов в разработке стратегического механизма, его воплощении в государственных финансах (налоговая политика, устойчивое управление государственными компаниями, «зелёный» бюджет) и в секторальных мерах политики и программах (возобновляемые источники энергии
«Программа будет способствовать переходу Узбекистана к более эффективной модели в плане ресурсов и выбросов углерода. Это может способствовать как занятости, так и экономическому росту в Узбекистане с ограниченным воздействием на окружающую среду», — подчеркнул глава регионального представительства ФАР в Центральной Азии Вансон Копэн.
«Переход на „зелёную“ экономику — это не то, что мы можем выбрать, а то, что мы должны сделать. В нашей следующей стратегии развития важность „зелёной“ экономики будет отмечена несколько раз. Для достижения этой цели мы разработали несколько проектов, и эта поддержка, полученная от ФАР, имеет основополагающее значение для продолжения работы. Это только начало, поскольку мы продолжим совместную работу с ФАР в этом направлении», — сказал заместитель министра финансов Одилбек Исаков.
«Горячо приветствую тот факт, что президент Узбекистана ставит „зелёную“ экономику в число своих приоритетов. Франция также ставит „зелёные“ вопросы на первое место в своей повестке дня. Это ещё одна веха в наших высококачественных двусторонних отношениях, основанных на доверии и дружбе», — отметила посол Франции в Узбекистане Орелия Бушез.
Мне одному показалось, что заемные 150 млн евро направлены на РАЗРАБОТКУ ПЛАНА действий..?
Мухитдинов Руслан
Это бесполезно все равно не будут сажать
Везде бесс предел
В Намангане Давлатобадском районе 5а микрорайоне.
Вместо фруктовых деревьев сделали вид что посадили деревья.
Коррупция полным ходом.
Только воруют.
Также приостановили прокладку труб для отопления.
Воруют и не боятся.
И это ещё не все мног что не правильно писать долго.
Надо чтоб сам президент приехал в Наманган Давлатобадский район Янги тонг махалля и он сам увидел бы своими глазами все.