Шанхай Ҳамкорлик Ташкилоти (ШҲТ) давлатлари синтетик гиёҳванд моддалар ва янги психофаол моддаларнинг тез тарқалишидан хавотирда, бу ҳақда 20 апрель куни Тошкентда бўлиб ўтган ШҲТга аъзо давлатларнинг наркотик моддаларнинг ноқонуний айланишига қарши курашиш бўйича ваколатли органлари раҳбарларининг йиғилиши якунлари бўйича Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати хабар берди.
«Синтетик гиёҳвандлик воситалари ва янги турдаги психофаол моддаларнинг тез суръатларда тарқалиши ва уларнинг суиистеъмоли, шунингдек, гиёҳвандлик воситалари ишлаб чиқаришда қўлланиладиган кимёвий моддаларнинг ноқонуний айланишининг кучайиши минтақавий хавфсизлик ва барқарорликка жиддий таҳдид солмоқда», — дейилади маълумотда.
Учрашув иштирокчилари, шунингдек, гиёҳвандлик моддаларнинг ноқонуний айланиши билан боғлиқ глобал муаммо, энг аввало, минтақавий ва халқаро хавфсизликка жиддий таҳдид солиб келаётган омиллардан — Афғонистон ва «Олтин ярим ой» минтақаларида гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларни ноқонуний ишлаб чиқаришнинг кескин ўсиб боришидан хавотир билдирди.
«Гиёҳвандлик воситаларининг ноқонуний айланиши ва гиёҳвандлик воситаларидан олинган даромадларни легаллаштиришда замонавий ахборот-телекоммуникация технологиялари ва электрон молия тизимларидан фойдаланишга қарши курашиш муҳимлиги таъкидланди», — дейилади хабарда.
Делегациялар раҳбарлари томонидан Жанубий ва Марказий Осиё минтақаларининг тарихий жиҳатдан яқинлиги, шу билан бирга Афғонистондан келиб чиқувчи наркотаҳдидларга қарши курашиш масалаларида ШҲТ билан ҳамкорликни ривожлантиришнинг долзарблигидан келиб чиқиб, Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев томонидан илгари сурилган Жанубий ва Марказий Осиё мамлакатларини ўз ичига қамраб олувчи биргаликдаги Ҳаракатлар режасини ишлаб чиқиш ташаббуси долзарб ва муҳим экани эътироф этилди.
Томонлар гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланишига қарши курашда умумий ёндашувлар ва ҳамкорликни илгари суриш, шунингдек, БМТ ва бошқа гиёҳвандликка қарши курашишга йўналтирилган халқаро майдонларда гиёҳванд моддалар устидан назорат ўрнатишнинг халқаро тизимини сақлаб қолиш ва мустаҳкамлаш истагида эканликларини тасдиқлади.
Бир кун аввал гиёҳванд моддаларни назорат қилиш миллий ахборот-таҳлил маркази раҳбари Олим Нарзуллаевга таяниб, Афғонистондан «Шимолий йўналиш» орқали наркотик моддаларни олиб ўтиш ҳолатлари кўпайгани ҳақида хабар берган эдик. Шунингдек, Ўзбекистон транспорт инфратузилмаси орқали гиёҳванд моддаларни олиб ўтишга уринишлар кўпайган.

Страны Шанхайской организации сотрудничества (ШОС) обеспокоены стремительным распространением синтетических наркотиков и новых психоактивных веществ, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел Узбекистана по итогам совещания руководителей компетентных органов государств-членов ШОС по борьбе с незаконным оборотом наркотиков 20 апреля в Ташкенте.
«Серьёзную угрозу региональной безопасности и стабильности представляют стремительное распространение синтетических наркотиков и новых психоактивных веществ и злоупотребление ими, а также рост поступления в незаконный оборот химических веществ, используемых при производстве наркотиков», — говорится в сообщении.
Участники встречи также выразили озабоченность мировой проблемой распространения наркотиков, прежде всего, неуклонным ростом незаконного производства наркотических средств и психотропных веществ в Афганистане и странах «Золотого полумесяца» (Афганистана, Ирана и Пакистана), «представляющим собой серьёзную угрозу региональной и международной безопасности».
«Обозначена важность противодействия использованию современных информационно-телекоммуникационных технологий и электронных финансовых систем в незаконном обороте наркотиков и отмывании наркодоходов», — отмечается в сообщении.
Главы делегаций отметили своевременность и востребованность инициативы президента Узбекистана Шавката Мирзиеева на 76-й Генассамблее ООН в сентябре 2021 года о разработке Совместного антинаркотического плана действий, охватывающего страны Южной и Центральной Азии.
Стороны подтвердили намерение и далее продвигать общие подходы и сотрудничество в противодействии незаконному обороту наркотиков, а также укреплять действующую международную систему контроля над наркотиками в ООН и на других антинаркотических площадках.
Накануне мы сообщали со ссылкой на главу центра по контролю за наркотиками Олима Нарзуллаева, что наблюдается увеличение объёмов наркотрафика из Афганистана через «Северный маршрут». Кроме того, отмечается рост попыток незаконного провоза наркотиков посредством транспортной инфраструктуры Узбекистана.