Мусулмонларнинг Рамазон Ҳайити байрами арафасида Ўзбекистон делегацияси Чеченистонда бўлиб, республика раҳбари Рамзан Қодировга президент Шавкат Мирзиёевнинг табриклари ва эсдалик совғаси — «Пои Калон ансамбли»нинг 3D шаклидаги суратини тақдим этди. Бу ҳақда Чеченистон раҳбари 24 апрель куни ўзининг Telegram-каналида ёзиб қолдирди.
Пои Калон — Бухородаги меъморий ансамбль бўлиб, Калон минораси, Калон масжиди ва Мир Араб мадрасасидан иборат.
«Бу ерда дунёнинг кўзга кўринган мусулмон олимлари, жумладан, Ахмат-Хожи Қодиров ҳам таълим олган. Менинг қадрли отам Бухорода ўқиб юрган даврларини доимо яхши сўзлар билан эслаб, самимий ва меҳрибон аҳоли ҳақида гапириб берарди. Бу ерларда ўтган ёшлик даврларига нисбатан нозик туйғулар ҳис этарди. Бу чинакам гўзал ва бетакрор жой бўлиб, у ҳақли равишда «Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг саккиз мўжизаси»дан бири мақомини олган», — дея қайд этди Рамзан Қодиров.
У Шавкат Мирзиёевга «нафақат табрик, балки Ўзбекистон ва Россия ўртасидаги самарали ҳамкорлик, сиёсий ва маданий муносабатлар учун ҳам» миннатдорчилик билдирди.
«Шубҳасиз, Шавкат Миромонович ўз юрти, халқи учун кўп ишлар қилмоқда, дўстона муносабатлар ўрнатмоқда, Ўзбекистоннинг жаҳон миқёсидаги мавқеини мустаҳкамламоқда. Ишончим комилки, Ўзбекистон фуқаролари шундай олийжаноб президенти борлиги учун ҳам омадли, Шавкат Миромонович эса шундай ажойиб халқнинг бошида туриш бахтига муяссар бўлган», — деди Чеченистон раҳбари.
Каналда эълон қилинишича, сурат ўлчами 115×70 см бўлиб, «Пои Калон ансамбли» картинаси «ноёб қўл меҳнати» ҳисобланади. У 3,4 кг 925 пробали кумушдан, майдони ва гумбазлари 999 пробали тилла билан ишланган, унинг рамкаси эса олтин барг билан қопланган.
«Мен [совғага] қараяпман ва уни қўйишга жой қидираяпман. Президент лол қолдиришни билади», — деб ёзади Рамзан Қодиров.

В преддверии мусульманского праздника Рамазан хайит (Ид-аль-Фитр) делегация из Узбекистана посетила Чечню и передала главе республики Рамзану Кадырову поздравление президента Шавката Мирзиёева и памятный подарок — 3D-картину «Ансамбль Пои Калон». Об этом 24 апреля у себя в Telegram-канале написал чеченский лидер.
Пои Калон — архитектурный ансамбль в Бухаре, состоящий из минарета Калон, мечети Калон и медресе Мир Араб.
«В последнем обучались выдающиеся мусульманские учёные мира, в числе которых был и Ахмат-Хаджи Кадыров. Мой дорогой отец всегда вспоминал период своей учёбы в Бухаре только добрыми словами, рассказывал об искренних и благодушных жителях. Питал к этому месту нежные чувства пережитой молодости. Это поистине красивое и уникальное место, которое по праву носит звание одного из „Восьми чудес Шанхайской организации сотрудничества“», — отметил Рамзан Кадыров.
Он выразил признательность Шавкату Мирзиёеву «не только за поздравление, но также за плодотворное сотрудничество между Узбекистаном и Россией, за политическое и культурное взаимодействие».
«Несомненно, Шавкат Миромонович много делает для своей страны и народа, налаживает дружеские отношения, укрепляет позиции Узбекистана на мировой арене. Уверен, что гражданам Узбекистана повезло иметь такого благородного президента, а Шавкату Миромоновичу повезло быть во главе такого прекрасного народа», — заявил глава Чечни.
На записи, опубликованной в канале, отмечается, что картина «Ансамбль Пои Калон» размером 115×70 см является «уникальной ручной работой», которая сделана из 3,4 кг серебра 925 пробы, площадь и купола позолочены золотом 999 пробы, рамка покрыта сусальным золотом. Подарок руководителю Чечни передаёт бывший заместитель министра инновационного развития Ойбек Норинбаев.
«Я смотрю [на подарок] и ищу, куда поставить его. Президент умеет удивлять», — написал Рамзан Кадыров.