Давлат хавфсизлик хизмати Самарқанд вилояти бошқармаси ҳамда вилоят ИИБ ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда Ўзбекистон фуқароларини АҚШга ноқонуний равишда жўнатишга уриниш бўйича яна бир ҳолатга чек қўйилди, дея хабар берди вилоят ИИБ матбуот хизмати.
Самарқанд вилоятида яшовчи Х. Д. (1982 й. т.) АҚШда яшовчи Х. Ж. (1978 й.т.) билан ўзаро келишиб, маҳаллий фуқарони АҚШга айланма йўллар орқали жўнатишни ваъда қилган. Бунинг учун фуқародан 40 минг доллар сўраган. Олиб борилган тезкор тадбир давомида Х. Д. аванс сифатида 5000 долларии олаётган вақтида ушланди.
Мазкур ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда, дейилади хабарда.
Эслатиб ўтамиз, январь ойи охирида Самарқандда уч нафар фуқарога уларни 60 минг доллар эвазига Мексика орқали АҚШга етказиб қўйишни ваъда қилган шахс қўлга олинганди.
2021 йил декабрь ойида ҳам шу вилоятнинг икки фуқароси 2 кишини АҚШга юбориш учун уларнинг ҳар биридан 30 мингдан, жами 60 минг доллар талаб қилиб, олдиндан 20 минг долларини олган вақтларида ушланганди.

Очередной случай попытки отправки граждан Узбекистана в США незаконным путём был пресечён в ходе оперативного мероприятия управления Службы государственной безопасности по Самаркандской области и областного Управления внутренних дел, сообщила пресс-служба УВД Самаркандской области.
Житель Самаркандского района Х. Д., 1982 года рождения, вступив в сговор с проживающим в Соединённых Штатах Америки Х. Ж., 1978 года рождения, пообещал отправить местного жителя в США через Турцию и Латинскую Америку за 40 тысяч долларов.
Во время оперативного мероприятия Х. Д. был задержан при получении 5000 долларов в качестве аванса.
В отношении подозреваемых возбуждено уголовное дело, ведётся следствие, говорится в сообщении.
В конце января в Самарканде был задержан мужчина, пообещавший трём гражданам организовать их доставку в США через Мексику за 60 тысяч долларов.
В декабре 2021 года двое жителей Самаркандского района обещали двум жителям Самарканда организовать их выезд в США за 30 тысяч долларов с каждого.