Ўзбекистонда гиламларни мажбурий маркалашни жорий этиш имконияти кўриб чиқилмоқда, деб хабар қилди РБК Давлат солиқ қўмитаси бош давлат солиқ инспектори Аҳмадбек Файзиевга таяниб.
Унинг сўзларига кўра, қўмита CRPT Turon компаниясини ушбу масала устида ишлашга таклиф қилган.
Компания кузатув кенгаши раиси Андрей Кирилловнинг РБКга айтишича, Ўзбекистон ҳукумати олдига учта янги маҳсулот тоифаси — шиналар, автомобиль эҳтиёт қисмлари ва гиламларда маркалаш тизимини жорий этиш имкониятлари ва муддатларини ишлаб чиқиш вазифаси қўйилган.
«Республика вакилларининг фикрича, бу соҳаларда қалбакилаштириш ва контрафакт даражаси юқори. Айниқса, гилам ишлаб чиқариш соҳаси муҳим — бу, муболағасиз, миллий бойлик: ҳар бир ҳудуднинг ўзига хос ишлаб чиқариш ва бўяш усуллари мавжуд. Гиламлар дунёнинг турли мамлакатларига экспорт қилинмоқда, шунинг учун бу бозорда тартибни тиклаш масаласи ниҳоятда долзарбдир», — дея тушунтирди у.
ДСҚ матбуот хизмати «Газета.uz»га 2023 йилдан бошлаб маркалашнинг янги йўналишларини топиш бўйича ишлар ҳақиқатда давом этаётганини тасдиқлади.
«Бугунги кунда таҳлил ўтказилмоқда, натижада кўриб чиқиш учун таклифлар киритилади», — дейилади қўмита хабарида.
CRPT Turon компаниясидан маълум қилинишича, янги маҳсулотлар гуруҳлари бўйича масала ўрганилмоқда — ҳозирча аниқ қарорлар қабул қилинмаган.
«Бу музокараларнинг биринчи босқичи, холос. Давлатдан таклиф тушди, уни синчиклаб кўриб чиқиш керак, бизнес вакиллари билан музокаралар олиб борилади. Шундагина аниқ жавоб бериш мумкин. Айни пайтда бу фақат таклиф», — деди компания вакили.
Мамлакатда маркалашни жорий этиш лойиҳаси 2019 йил охирида бошланган ва биринчи босқичларда тамаки, пиво ва алкоголли ичимликлар қамраб олинган эди. 15 апрелдан бошлаб Ўзбекистон МДҲ давлатлари орасида биринчи бўлиб маиший техника воситаларини маркалашни йўлга қўйди.
Дори воситалари ва тиббий маҳсулотларни рақамли маркалаш 1 сентябрдан, шиша сув ва алкоголсиз ичимликларда эса 1 октябрдан бошланади.
Эслатиб ўтамиз, 2020 йилда маҳсулотларнинг маркаланиши ва кузатилиши мониторинги бўйича Asl belgisi Миллий ахборот тизими ишга туширилди. Тизим оператори Россияда товарларни маркалаш тизимининг ягона оператори ҳисобланган Россия истиқболли технологияларни ривожлантириш маркази томонидан ташкил этилган CRPT Turon компанияси тизим оператори ҳисобланади. Унинг асосий эгаси Алишер Усмоновнинг USM холдинги (50%), яна 25% Россиянинг Ростех давлат корпорацияси ҳамда Александр Галитскийнинг Almaz Capital бошқарув шеригига тегишли.

В Узбекистане рассматривают возможность введения обязательной маркировки ковров, сообщил РБК со ссылкой на главного государственного налогового инспектора Государственного налогового комитета Ахмадбека Файзиева.
По его словам, комитет предложил компании CRPT Turon проработать этот вопрос.
Председатель наблюдательного совета компании Андрей Кириллов уточнил РБК, что власти Узбекистана поставили задачу проработать возможности и сроки внедрения системы маркировки в трёх новых товарных категориях — это шины, автозапчасти и ковры.
«По данным представителей республики, в этих сферах высок уровень фальсификата и контрафакта. Особенно важна сфера производства ковров — это, без преувеличения, национальное достояние: в каждом регионе свои способы производства, окраски. Ковры вывозятся в разные страны мира, поэтому вопрос наведения на этом рынке порядка крайне актуален», — пояснил он.
В пресс-службе ГНК «Газете.uz» подтвердили, что действительно ведётся работа по поиску новых направлений маркировки с 2023 года.
«На сегодняшний день проводится анализ, по итогам которого будут внесены предложения для рассмотрения», — отметили в комитете.
В CRPT Turon заявили, что касательно новых товарных групп вопрос на стадии проработки — конкретных решений пока не принято.
«Это лишь первая стадия переговоров. Поступило предложение со стороны государства, его нужно будет тщательно продумать, будут вестись переговоры с представителями бизнеса. Только после этого можно будет дать точный ответ. На данный момент это лишь предложение», — указали в компании.
Проект по внедрению маркировки в стране был начат в конце 2019 года и на первых этапах охватил табак, пиво и алкогольные напитки. С 15 апреля Узбекистан стал первой в СНГ страной, запустившей маркировку бытовой техники.
С 1 сентября стартует обязательная цифровая маркировка лекарств и медицинских товаров, а с 1 октября — бутилированной воды и прохладительных напитков.
Напомним, в 2020 году была запущена Национальная информационная система мониторинга маркировки и отслеживания продукции Asl belgisi. Оператором системы была определена компания CRPT Turon, созданная российским Центром развития перспективных технологий (ЦРПТ) — единым оператором системы маркировки товаров в России. Его основной владелец — USM Алишера Усманова (50%), ещё по 25% принадлежат российской госкорпорации «Ростех» и управляющему партнёру Almaz Capital Александру Галицкому.